Špunt, který netěsní. Dohodu o migrantech s Libyjci hatí peníze a bezvládí

  20:00aktualizováno  20:00
Evropská unie se snaží utěsnit momentálně největší díru v migračních trasách do Evropy, cestu vedoucí z Libye přes Středozemní moře do Itálie. Narazila však na nepříjemnou realitu: Libye chce více peněz, než bylo dohodnuto. Navíc se severoafrická země zmítá v bezvládí a není tak jasné, kdo je pro Evropu vlastně partnerem.

Španělská organizace Proactiva Open Arms zachraňuje migranty u břehů Libye (29. března 2017) | foto: Reuters

Když se v únoru italskému premiérovi zastupujícímu celou EU podařilo uzavřít s Libyjci dohodu o omezení pašování lidí, znělo to nadějně. Naděje je to však ještě křehčí než zablokování cesty migrantů z Turecka – v Libyi totiž panuje totální chaos a bezvládí. Platnost dohody navíc nyní pozastavil soud v Tripolisu.

Po zablokování takzvané balkánské cesty vede přitom z Libye nejpopulárnější trasa běženců do Evropy – absolvuje ji dnes přes 90 procent všech migrantů, kteří se vydávají přes Středozemní moře. Loni připlulo do Itálie zhruba 181 tisíc uprchlíků. Před několika dny pak Mezinárodní organizace pro migraci oznámila, že letos se to podařilo už více než 16 tisícům lidí. Loni touto dobou jich bylo něco přes 13 tisíc – to naznačuje, že by letos na této trase mohly znovu padat rekordy.

Fotogalerie

Přitom jen 30 až 40 procent běženců má v Evropě podle současných pravidel nárok na azyl – zbytek je považován za ekonomické migranty. V čele zemí, odkud nyní doráží do Itálie nejvíc lidí, jsou státy daleko od libyjských hranic – Nigérie, Gambie, Pobřeží slonoviny a Ghana, Somálsko a Eritrea.

Únorové ujednání o boji s pašeráky lidí, které Itálie uzavřela s libyjskou vládou národní jednoty, spočívalo v tom, že africká země získá finanční pomoc na posílení ochrany hranic a na péči o zadržené běžence. Od EU měla Libye dostat zhruba 216 milionů dolarů (zhruba 5,6 miliardy korun) a Itálie navíc měla vycvičit příslušníky libyjské pohraniční stráže.

Minulý týden však libyjská vláda požádala o dalších 864 milionů dolarů. Mimo jiné na nákup 10 hlídkových lodí, dále pak vrtulníků, aut, sanitek a potápěčské výstroje. Nynější krok soudu může souviset právě s tím, že vláda teď žádá víc.

Pro východ dohoda neplatí

Problém však nespočívá jen v tom, kolik je potřeba Libyi dát, aby s proudem uprchlíků něco udělala. Politici, s nimiž Itálie uzavřela dohodu, totiž nemají kontrolu nad celou zemí. Vládu sídlící v Tripolisu především neuznává východní část země, odkud startuje k cestě přes moře velká část lodí s migranty. Formálně tam vládne parlament sídlící v Tobruku. Ten už v únoru schválil usnesení, podle něhož „nemá dohoda s Itálií žádnou hodnotu, protože vláda národní jednoty v Tripolisu není legální“.

Migrační trasy přes Libyi

Červené šipky značí trasy přes Libyi, šedé další trasy.

Pozorovatelé přitom dodávají, že skutečným úhlavním nepřítelem Tripolisu není parlament v Tobruku, ale jeho „sponzor“ generál Chalífa Haftar, který se svojí takzvanou Libyjskou národní armádou kontroluje téměř celý východ země. V posledních týdnech navíc ovládl velkou část východolibyjské metropole Benghází.

Ještě důležitější je však to, že už předtím zabral klíčová libyjská ropná pole. Parlament v Tobruku, který jde Haftarovi na ruku, pak oznámil, že zisk z těchto polí už nepůjde do Tripolisu, jak tomu bylo dosud. To může mít pro fungování oficiální vlády katastrofický dopad.

„Nenechte migranty v pekle“

Rusko poslalo zvláštní jednotky k Libyi, tvrdí diplomatické zdroje

I kdyby se však podařilo dohodu s Libyí naplňovat, zdaleka ne každý v Evropě s tím bude spokojen. Organizace pomáhající uprchlíkům kritizují snahu EU udržet běžence v Libyi. Upozorňují hlavně na to, že v situaci, kdy v zemi probíhá občanská válka, pro ně není možné zřídit bezpečná útočiště. Migranti jsou v Libyi často zneužíváni.

Například britská organizace ICAI monitorující britskou zahraniční pomoc nedávno uvedla, že příspěvek devět milionů liber, které země poslala do Libye na pomoc uprchlíkům, jim může ve skutečnosti uškodit. Peníze se často dostanou lidem, kteří nerespektují práva běženců.

Autor:

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

VIDEO: Je to UFO? Americké námořnictvo potvrdilo pravost několika videí

Piloti amerických stíhaček viděli neidentifikovaný létající předmět

Americké námořnictvo potvrdilo pravost nahrávek, které zachycují setkání stíhaček s neznámými objekty letícími vysokou...

ANALÝZA: Izrael asi čeká konec krále Bibiho, volby přinesly znovu pat

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu referoval na schůzi vlády o své cestě do...

Ani jeden není jasný vítěz, zato jeden je poražený. A oba se jmenují Benjamin. Teď je otázkou, který z nich – a jestli...

Na Sibiři zatkli šamana, který šel pěšky vyhnat z Kremlu Putina

Šaman Alexandr Gabyšev

Na Sibiři byl zadržen šaman, který od jara pochodoval do Moskvy s cílem „vyhnat“ z Kremlu ruského prezidenta Vladimira...

Při útoku proti Saúdské Arábii nebyly použity české motory, brání se firma

Úlomky raket použitých proti Saúdské Arábii (18. 9. 2019)

Společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš ze skupiny PBS Group ve čtvrtek popřela, že by její motory typu TJ100...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz