Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 27. května 2022 Valdemar

Expert: Libanonce tíží nefunkční stát, Hizballáh však má své příznivce

  17:17
Libanon 75 let po vyhlášení samostatného státu tíží špatná ekonomická situace, politický pat i obrovský počet uprchlíků. Těch je v malé blízkovýchodní zemi s pěti miliony obyvatel víc než milion. I přesto si udržuje rovnováhu mezi různými náboženstvími a v mnohém je svobodnější než sousední země, říká v rozhovoru pro iDNES.cz expert Jan Daniel.

Libanon ve čtvrtek oslavil pětasedmdesáté výročí od vyhlášení nezávislosti na Francii. Mají lidé co slavit? 
To je velmi široká otázka, na kterou se samozřejmě můžeme ptát i při stém výročí československé nezávislosti. Libanon se od získání nezávislosti, a ještě spíše od jeho ustanovení jako francouzského mandátního území po první světové válce, musí vyrovnávat s otázkami spojenými se soužitím různých náboženských komunit, stejně jako se vztahem k Sýrii, silnému státu v jeho sousedství, a po roce 1948 i se vztahem k Izraeli a palestinské otázce. 

Všechny tyto faktory se pak propojily například během občanské války, která probíhala od poloviny sedmdesátých do konce osmdesátých let. Libanon se tedy rozhodně nenachází v jednoduché oblasti a často na něj dopadly i problémy vyplývající z mezinárodních a regionálních problémů, které mohli jeho politici jen velmi málo ovlivnit. 

Jak na tom dnes tato blízkovýchodní země je?
Do značné míry se dokázala z občanské války a série konfliktů s Izraelem vzpamatovat a najít i určitý křehký balanc mezi jednotlivými komunitami. V Libanonu také stále panuje rozhodně větší svoboda slova než v mnoha jiných blízkovýchodních zemích a existuje zde také velmi zajímavá kulturní scéna, stejně jako kvalitní univerzity a výzkumné instituce.

Běžnému českému čtenáři se v souvislosti s Libanonem snad kromě cedru na vlajce nejspíš jako první vybaví teroristické hnutí Hizballáh. To v květnu ovládlo volby do libanonského parlamentu i přesto, že je zapojené do krvavých konfliktů v regionu. 
V první řadě je třeba upozornit na to, že Libanon má složitý politický systém založený na reprezentaci jednotlivých náboženských a dalších skupin (křesťanů, sunnitských a šíitských muslimů, drúzů, Arménů) a zároveň na aliancích, které propojují politické strany. Ty jsou většinou postavené právě na komunitní bázi. 

Není tak úplně přesné říci, že volby ovládl Hizballáh, spíše se jedná o koalici, jíž je tato strana součástí. Mimo něj v ní působí i největší křesťanská strana, ze které pochází i současný prezident Michel Aoun, pak další dominantní šíitská strana, několik menších stran a několik nezávislých kandidátů. Tato koalice dokázala udržet svoje pozice a získat navíc i několik míst, které tradičně patřily spíše jejich soupeřům. Volby tak podle mnohých analytiků odrážely spíše deziluzi některých částí libanonského elektorátu a zároveň loajalitu některých šíitských a křesťanských komunit vůči svým hlavním stranám.

Fotogalerie

Proč je Hizballáh u Libanonců tak populární? A kde všude dnes ozbrojené křídlo tohoto hnutí operuje? 
Hizballáh je mezi libanonskými šíity populární především jako hnutí, které pomohlo zlepšit jejich sociální a politickou situaci – ať již prostřednictvím různých humanitárních nebo rozvojových a rekonstrukčních projektů, nebo svou politikou na národní úrovni a asertivním postupem proti svým soupeřům. V neposlední řadě ho pak řada Libanonců oceňuje také za svůj boj proti Izraeli a podíl na osvobození jižních libanonských regionů od izraelské okupace během devadesátých let.

Zapojení Hizballáhu do konfliktu v Sýrii je ovšem vysoce kontroverzní téma. Řada Libanonců ho odmítá a vyvolává to další vnitropolitické konflikty. Hizballáh samotný nicméně argumentuje, že bojem proti sunnitským džihádistům a podporou syrského režimu pomáhá udržet libanonskou bezpečnost. Mimo to se hovoří o vysílání vojenských poradců a specialistů Hizballáhu například do Iráku nebo do Jemenu, nicméně skutečně masivně působilo právě v Sýrii a pak v samotném Libanonu, kde se loni zapojilo do bojů proti sunnitským radikálům na syrské hranici.

22.listopadu 2018 v 10:02, příspěvek archivován: 25.listopadu 2018 v 12:03

Médii proletěla také kauza zadržování libanonského premiéra Saada Harírího v Saúdské Arábii. Má ještě dnes dozvuky na domácí politické scéně?
Harírího únos byl spíše jednou z epizod, která dnes slouží primárně k poukázání na agresivní politiku saúdského korunního prince Muhammada bin Salmána a jeho vztah k lidem, kteří neplní plně jeho vůli. Harírího samotného také tato epizoda možná stála malou část vnitropolitické podpory a přispěla k tomu, že se zpochybňuje jeho schopnost vést sunnitskou komunitu. I tak si ale jako reprezentant dominantní sunnitské strany v Libanonu udržel post ministerského předsedy, jenž je vyhrazen právě pro sunnitského muslima.

V současné době probíhají stále zdlouhavá jednání o zformování nové vlády vzešlé z jarních voleb, kdy se jednotlivé politické bloky přetahují o počty ministerstev, jež by jim měla připadnout. Obecně je pak politická scéna podobnými dohady a neshodou ohledně základních otázek týkajících se směřování země dlouhodobě paralyzována.

Jan Daniel

Výzkumný pracovník Ústavu mezinárodních vztahů, kde se zabývá oblastí Blízkého východu a severní Afriky a tématy ozbrojených nestátních aktérů v mezinárodní politice, povstalectví a protipovstaleckého boje.

Na to, o jak malou zemi jde, přijal Libanon obrovské množství uprchlíků ze Sýrie – víc než 1,5 milionu. Mluvilo se o něm jako příkladu země, která je ochotná lidem v nouzi pomoci. Neobešlo se to však bez problémů. Jaká je dnes situace tamních běženců?
Libanon neměl vzhledem k dlouhé společné hranici se Sýrií a mnohočetným vzájemným vztahům mezi zeměmi možnost se uprchlické krizi vyhnout. V minulých letech dosáhl počet Syřanů v zemi nejspíše až 1,5 milionu, přičemž registrovaných uprchlíků bylo o něco více než milion. V současnosti už počet vzhledem k návratům zpět do Sýrie a omezení registrací klesá, ale stále přesahuje podle oficiálních čísel 900 tisíc lidí.

Situace uprchlíků se podle průzkumů mezi nimi samotnými postupně zhoršuje. Mnoho z nich postupně spotřebovává prostředky, se kterými do Libanonu před několika lety přišli, a navíc je postupně omezována také pomoc některých mezinárodních dárců, pro které už celá krize trvá příliš dlouho. Uprchlíci jsou také konfrontováni se silnými slovy některých představitelů libanonské politické scény, kteří je tlačí k návratu zpět do Sýrie. Pro mnoho uprchlíků však není úplně jasné, co je bude v Sýrii čekat a zda je pro ně návrat možný a bezpečný.

Jak situaci vnímají sami Libanonci? 
U mnohých se objevuje pocit únavy z dlouhého trvání krize, kterou ještě zhoršuje špatná ekonomická situace země. Samotné vnímání Syřanů a toho, zda by už mělo docházet k jejich návratům, ovšem silně závisí také na příslušnosti ke konkrétní náboženské skupině, politické straně a vztahu k syrskému režimu.

22.listopadu 2018 v 08:03, příspěvek archivován: 25.listopadu 2018 v 12:01

Co kromě toho dnes trápí Libanonce? Zaznamenala jsem třeba iniciativu hromadného sbírání odpadků, které jinak končí na skládkách, kde se pak pálí
Často se mezi lidmi objevují stížnosti na velmi rigidní politický systém, který je od konce občanské války na začátku devadesátých let a s jistou obměnou po roce 2005 ovládaný stále stejnými politiky, a na nefunkční státní správu a vysokou úroveň korupce. S těmito problémy je pak spojená špatná ekonomická situace země, která se velmi citelně dotýká mladých lidí, stejně jako katastrofální úroveň veřejných služeb. 

Například právě zmíněný odvoz odpadků, kvůli kterému probíhaly před několika lety velké demonstrace, nebo fakt, že Libanon stále není schopný zajistit pravidelné celodenní dodávky elektřiny a koneckonců i environmentální problémy a s nimi spojená vysoká úroveň znečištění životního prostředí.

Jak Libanon ke své nezávislosti přišel, jak s ní naložil a co bychom o této zemi dnes měli vědět?
Libanonská nezávislost vznikla na základě dohody mezi představiteli hlavních náboženských komunit v zemi a právě křehké vzájemné vyrovnávání jednotlivých skupin definovalo libanonskou politiku a společnost. V některých obdobích fungoval tento systém lépe, jindy nefungoval prakticky vůbec. I přesto si Libanon dokázal udržet ohromující počet různých náboženských nebo i etnických skupin koncentrovaných na velmi malém prostoru. Byť se často mluví primárně o konfliktech, právě tato tradice určitého způsobu koexistence je mnohem pozoruhodnější.

Dalším pozoruhodnou vlastností je schopnost překonávání různých krizí. Když jsem se před pár lety svých známých ptal, jak snášejí válku v sousední zemi a uprchlickou krizi, pokrčili rameny s tím, že jsou na takové problémy zvyklí. Sami zažili už několik ozbrojených konfliktů ve vlastní zemi a byť pro ně znamenají spousty zásadních komplikací, život jde dál. Pro Středoevropana je to fascinující perspektiva.

Libanon sousedí se Sýrií a Izraelem a na západě jej omývá Středozemní moře.

Libanon sousedí se Sýrií a Izraelem a na západě jej omývá Středozemní moře.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

  • Nejčtenější

Ruský okultista oznámil přesné datum, kdy podle něho Putin zemře

Spekulace o ruském prezidentovi Vladimiru Putinovi a jeho fyzickém či duševním zdraví, nebo také o jeho mocenském...

A je to venku: Putinova dcera má dítě s baleťákem Zelenským

Premium Zatímco s jedním Zelenským se ruský prezident už tři měsíce neúspěšně potýká na ukrajinském bojišti, druhého má v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vypínají eskalátory i okrádají. Dětské party terorizují obchodní centrum

Poflakují se, dělají nepořádek, pouští si hlasitou hudbu a čas od času se pokusí někoho okrást, nebo dokonce napadnout....

Jágr narazil do tramvaje. Zachránil mě Bůh a moje auto, řekl

Hokejista Jaromír Jágr ve středu havaroval v Plzeňské ulici v Praze. Se svým elektromobilem Kia se srazil s tramvají....

Byl divně cítit, tepala mu žíla a potřeboval brýle, popisuje Putina analytička

Bývalá poradkyně amerického exprezidenta Donalda Trumpa a odbornice na mezinárodní vztahy Fiona Hillová zavzpomínala na...

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

  • Další z rubriky

Komunisté ve Vladivostoku chtěli ukončit válku, přišli o právo hlasovat

Několik opozičních komunistů ve sněmu Přímořského kraje na ruském Dálném východě vystoupilo s požadavkem ukončit...

Turecko ve stínu války chystá invazi na sever Sýrie. Kvůli NATO i běžencům

Turecko chystá novou ofenzivu proti Kurdům na severu Sýrie. To se nelíbí Damašku, ale ani Washingtonu. Ten varuje, že...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie při zásahu v Uvalde čekala příliš dlouho. Vedení přiznalo chybu

Tři dny uběhly od útoku střelce na základní škole v Texasu a nové důkazy stále posilují kritiku směrem k policistům...

OBRAZEM: Sto metrů nad zemí. Provazochodec ušel nový světový rekord

Přes dva tisíce metrů ušel francouzský provazochodec Nathan Paulin na cestě za novým světovým rekordem v chůzi po laně....

Muž s penisem na předloktí. Pěstoval si ho šest let pro transplantaci

Je to vlastně příběh protkaný smutkem, groteskní fyzickou modifikací, ale se šťastným koncem. A též s mnoha otázkami....

Část dětí dostane 5 000 Kč automaticky, zbytek bude žádat elektronicky

Rodiče, kteří na své potomky pobírají příspěvek na dítě, dostanou státní pětitisícovou pomoc automaticky. Ostatní budou...

Češi posílají na pomoc Ukrajině „ďáblův kočár“

Po pondělním zasedání Kontaktní skupiny pro Ukrajinu zazněla na tiskové konferenci několikrát informace, kterou...

V Charkově se skrývá tajemný supertank, příliš drahý pro sériovou výrobu

Válka na Ukrajině vstupuje do nové fáze. Rusové se po Kyjevu stahují i z okolí Charkova a chystají se zřejmě soustředit...

Zakladatel Microsoftu Bill Gates používá mobil, který byste nečekali

Miliardář a zakladatel Microsoftu Bill Gates se pochlubil tím, jaký aktuálně používá smartphone. Ačkoli Microsoft...