Bejrútský přístav zničily tuny špatně skladovaného zabaveného ledku

  • 418
Nejprve požár, pak ohromná exploze špatně uskladněných tun dusičnanu amonného. To je nejpravděpodobnější verze výbuchu, který srovnal se zemí přístav se skladišti v libanonském Bejrútu, kterou nyní prověřují tamní úřady. Některé konspirační teorie tvrdí, že za výbuch může Izrael, který v minulosti vedl v Libanonu válku.

Libanonský premiér Hassan Diab uvedl, že za výbuch může 2 750 metrických tun dusičnanu amonného. Podle Dijába byl ledek uložen ve skladu bez nutných bezpečnostních opatření.

Premiér zahájil vyšetřování incidentu. „Neustaneme, dokud nenajdeme ty, kteří jsou odpovědní za to, co se stalo, a nepoženeme je k zodpovědnosti a neuložíme jim maximální tresty,“ prohlásil premiér.

Šéf libanonských bezpečnostních složek Abbas Ibrahim řekl, že úřady zabavily „vysoce výbušný materiál“ již v roce 2014 a uložily jej do skladu, který je jen několik minut od bejrůtské obchodní čtvrti.

Podle ministra vnitra Muhammada Fahmího se pravděpodobně jednalo o ledek, který byl před šesti lety zkonfiskován na jedné obchodní lodi.

Podle různých zdrojů se mělo jednat o loď Rhosus plující pod moldavskou vlajkou z Gruzie do Mosambiku. Loď ale měla problém s motorem, proto byl tehdy ledek vyložen v Bejrútu.

‏انفجار ضخم يهز وسط العاصمة اللبنانية بيروت.
يقال انه في مرفأ بيروت حاوية تحتوي على مفرقعات

4. srpna 2020 v 18:57, příspěvek archivován: 5. srpna 2020 v 12:42

Dusičnan amonný, zvaný též ledek amonný, je bílá krystalická látka, která se  používá jako zemědělské hnojivo, dezinfekční prostředek vody a díky oxidačním vlastnostem také v pyrotechnice.

S ohledem na svou výbušnost je dusičnan amonný uveden v rámci Evropské unie na seznamu látek, jejichž prodej nepodnikajícím fyzickým osobám podléhá dozoru.

Původní zprávy mluvily o výbuchu ve skladu rachejtlí blízko přístavu. Podle listu The New York Times se první výbuch mohl odehrát v skladišti s pyrotechnikou. Druhý, ničivější výbuch pak vznikl v skladišti s ledkem.

Abbas Ibrahim odmítá, že exploze vznikla ve skladu s pyrotechnikou. „Mluvit o rachejtlích je směšné, nebyla to zábavní pyrotechnika,“ uvedl.

Na sociálních sítích se objevila fotka pracovníků, kteří sváří poblíž otevřených dveří skladiště. Podle listu Times of Israel nelze nezávisle ověřit věrohodnost fotek. Nicméně se zdá, že dveře a okna skladu na snímku odpovídají obrázkům skladu před výbuchem.

Jiskra ze svářeckého nástroje by nebyla schopná způsobit výbuch ledku. Mohla ale zapálit okolní materiál, z něhož oheň přeskočil na dusičnan amonný.

Izrael mezi podezřelými

Není též jasné, zda šlo o nehodu, nebo výbuch někdo vědomě způsobil. Na sociálních sítích se vyskytují konspirační teorie, že má incident na svědomí Izrael, který se v letech 1975 až 1990 účastnil libanonské občanské války.

Škody v Bejrútu jdou do miliard dolarů, Libanon přišel o zásoby obilí

Ibrahim před spekulacemi varoval. „Nemůžeme předbíhat vyšetřování,“ řekl šéf libanonských bezpečnostních složek. Izraelský vládní funkcionář pod podmínkou anonymity řekl listu The Times of Israel, že Izrael nemá „nic společného“ s výbuchem.

Minulý rok izraelská tajná služba Mosad varovala evropské zpravodajské služby, že má libanonské radikální šíitské hnutí Hizballáh v Londýně, na Kypru a jinde skladiště ledku pro výboru bomb. 

Vztahy mezi Hizballáhem a Izraelem jsou dlouhodobě napjaté. Hizballáh opakovaně deklaroval záměr zničit „sionistický stát“. Izrael považuje Hizballáh za teroristickou skupinu.

Bývalý operativec CIA se zkušenostmi z Blízkého východu Robert Baer soudí, že tak masivní explozi nemohl způsobit pouze výbušný ledek. Považuje za pravděpodobné, že byl ve skladu vojenský materiál. „Podívejte se na oranžovou kouli ohně. Je to jasně vojenský výbuch,“ sdělil stanici CNN.

Podle Baera nejde určit, komu přesně vojenský materiál patřil. „Pracoval jsem v Libanonu několik let a nikdo nebude chtít přiznat, že v přístavu držel vojenské výbušniny,“ poukazuje bývalý zpravodajec.

Podle Červeného kříže exploze způsobila smrt alespoň 100 lidí. Více než 4 000 lidí bylo zraněno. Výši škod úřady odhadují na 3 až 5 miliard dolarů.

Ledek je oblíbený mezi teroristy

Dusičnan amonný lze použít i k sestrojení bomby, čehož využívali teroristé po celém světě. Ledek byl například po mnoho let oblíbenou výbušninou irské teroristické skupiny IRA.

V Česku je výbuch dusičnanu amonného prakticky vyloučen, tvrdí experti

Pro svou 1800 kilogramů těžkou nálož použil dusičnan amonný i americký atentátník Timothy McVeigh při atentátu na budovu federálních úřadů v Oklahoma City, při kterém v dubnu 1995 zahynulo 168 lidí.

Ledek, trinitrotoluen a hliníkový prášek byl také v bombě, která vybuchla v srpnu 1998 v zaparkovaném voze u velvyslanectví USA v keňském Nairobi (213 mrtvých).

Dusičnan amonný použil při bombovém útoku v Oslu na vládní budovy v červenci 2011 i norský atentátník Anders Breivik; zahynulo osm lidí, dalších 69 osob Breivik postřílel na ostrově Utöya.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video