Pondělí 28. září 2020, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. září 2020 Den české státnosti

Výbuch v Bejrútu přinesl stres a mobilizaci, líčí česká velvyslankyně

  16:55
Libanon se bude z úterní exploze, která si v hlavním městě vyžádala více než stovku obětí a několik tisíc zraněných, ještě dlouho vzpamatovávat. V rozhovoru pro iDNES.cz to uvedla česká ambasadorka v Bejrútu Michaela Froňková, podle které je česká pomoc pro zemi zásadní a velmi vítaná. Čechům v Libanonu nicméně kvůli krizi doporučila co nejrychlejší návrat do vlasti.

Česká velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková | foto: Ondřej DemlČTK

Libanon přijal českou nabídku a do země posíláme tým záchranářů. Ministr zahraničí Tomáš Petříček uvedl, že Česko také vynaloží deset milionů na humanitární pomoc. Jak bude česká pomoc konkrétně vypadat a jak je vítaná?
Obdrželi jsme poděkování od všech vysokých představitelů Libanonu. Ministr Petříček je v kontaktu se svým libanonským protějškem. Pomoc je v Libanonu rozhodně velmi vítaná, protože je rychlá a díky tomu může být velmi efektivní. Čeští záchranáři přistanou kolem sedmi hodin odpoledne libanonského času. Budou jedni z prvních, kteří dorazí na místo, takže si Libanon této pomoci opravdu velmi váží.

Kvůli výbuchu přišlo podle místního guvernéra o domov více než čtvrt milionu lidí. Funguje na místě mezi lidmi vzájemná solidarita?
Určitě. Přes sociální sítě vidíme, že lidé, kteří nepřišli o bydlení, nabízejí ubytování těm, kteří jsou v horší situaci a potřebují pomoc. Libanon také nabídl lidem, kteří přišli o domov, ubytování ve školách. Snaha vzájemně si pomáhat je momentálně celonárodní.

Speciální tým hasičů USAR se na pražském letišti v Ruzyni připravuje na odlet do libanonského Bejrútu. (5. srpna 2020)

Kontaktovali vás v souvislosti s explozí nějací Češi a žádali o pomoc?Přihlásili se nám přes aplikaci DROZD, která je dobrovolným registrem všech našich občanů pohybujících se v zahraničí. Jsme v kontaktu celkem se čtyřiadvaceti českými občany, kteří jsou v aplikaci nahlášení. 

Mimo to se nám přihlásily také tři české občanky. Jedna z nich chce Libanon opustit tuto sobotu. Dvě další v této krizové situaci momentálně pomáhají. 

Jedna spolupracuje s Člověkem v tísni a druhá v zemi působí prostřednictvím Červeného kříže. Všichni jsou v pořádku, jenom jedna z Češek přišla o své ubytování, takže se jí ho pokoušíme zprostředkovat jinde.

Jaké je vaše doporučení vůči Čechům v Libanonu? Mají zemi opustit, nebo zůstat?
Když se odehrává krizová situace, tak radím zemi opustit. Obzvlášť v případě takové tragédie, jako je exploze v Bejrútu. Zdravotnictví v Libanonu je v současné situaci velmi přetížené. Dosud musela země, stejně jako všechny ostatní, zvládat koronavirovou pandemii a nyní přišla tato událost. Čím dříve se čeští občané dostanou zpět domů, tím lépe.

Tlaková vlna spojená s výbuchem poškodila také okna na bejrútském mezinárodním letišti. Je v provozu?
Podle našich informací letiště funguje. Měly by létat společnosti Lufthansa a Turkish Airlines, takže zatím je způsob, jak se z Libanonu dostat.

Jak jsou na tom další občané z Evropské unie, kteří se při útoku zranili?
Jsem v kontaktu s kolegy z dalších zemí. Zranili se čtyři zaměstnanci německého velvyslanectví, jeden z nich zemřel. Zranění utrpěla také manželka nizozemského velvyslance a dva lehce raněné hlásí i dánská ambasadorka. Víceméně všechna velvyslanectví, která jsou umístěna v blízkosti přístavu, počítají materiální škody.

A co zaměstnanci českého velvyslanectví?
Všichni byli v době výbuchu v blízkosti svých bydlišť. Naše ambasáda i bydlení našich zaměstnanců leží na kopci nad Bejrútem, takže se nikomu nic nestalo.

Jaká je aktuální situace na místě výbuchu? Co prožívají obyvatelé?
Samozřejmě jsou ve velkém stresu a pořád mezi nimi přetrvává panika. Bejrútský přístav je zcela zničený. Jeho aktivitu by měl převzít přístav v severním městě Tripolis, který je druhým největším přístavem v zemi. 

Následky budou velmi těžké. V přístavu byly také sklady obilí a dalších prostředků, které země potřebuje k základní obživě. Má být zničeno osmdesát procent těchto zásob. Země se z této události bude vzpamatovávat dlouho, i proto, že ji zničující výbuch v Bejrútu zasáhl v tíživé ekonomické situaci.

Michaela Froňková

Michaela Froňková vystudovala léčebnou rehabilitaci na Univerzitě Karlově v Praze. Krátce vedla fyzioterapeutické oddělení Nemocnice na Bulovce v Praze, poté začala pracovat ve službách ministerstva zahraničních věcí. 

Jako tajemnice působila na velvyslanectvích v Helsinkách a Paříži. V letech 2012 až 2016 byla ambasadorkou v Maroku. Velvyslankyní v Libanonu je od října 2016.

Česká velvyslankyně v Libanonu Michaela Froňková

Komunikuje místní vláda dostatečně s obyvateli? Dostávají se k nim informace, co mají dělat a kam se případně obrátit?
Vláda zasedala hned ráno. Premiér Hassan Diab uvedl, že se vynasnaží zjistit příčinu, odhalit případného viníka a maximálně pomoci. Vláda vyhlásila čtrnáctidenní stav nouze, otevřela školy pro lidi, kteří v důsledku exploze přišli o své domovy, snaží se zajistit zdravotní péči a dělá maximum.

Co bude zavedení nouzového stavu pro zemi znamenat?
Na čtrnáct dní bude země uzavřená a bude mobilizována armáda, jejíž přítomnost v ulicích bude ještě výraznější než doposud. Pohyb občanů bude monitorován. Vláda se soustředí na likvidací následků a škod souvisejících s explozí. Pro obyvatele to bude znamenat další restrikce. Ale myslím, že to lidé pochopí, protože ta situace je závažná.

Libanon se potýká s vážnou ekonomickou krizí a jeho občané loni v říjnu zahájili protesty proti zkorumpovaným politikům. V úterý se v Bejrútu konal další protest, tentokrát kvůli přerušovaným dodávkám energie? Zklidní se po výbuchu situace
Je to možné. Taková krizová situace má na zemi na chvíli pokaždé stmelující efekt, protože občané se snaží vzájemně si pomoci. Nejsem to ale schopna odhadnout, protože Libanon je skutečně v těžké situaci.

Nakolik je země bezpečná?
Libanon je bezpečnostně od roku 1975 velmi křehký. Jakákoliv krize, která zemi dostane ještě hlouběji do špatného stavu, v sobě může nést bezpečnostní riziko. Momentálně není nikdo připraven ihned využít této krize, ale nevylučuji to v příštích dnech a týdnech.

Po katastrofě se vyrojila řada spekulací. Libanonská vláda tvrdí, že došlo k výbuchu ve skladu zabavené munice, prezident USA Donald Trump prohlásil, že šlo zřejmě o pumový útok. O čem se nejvíce mluví mezi Libanonci?
Libanon je země spekulací. Nachází se ve velmi obtížném regionu. Jeho největší soused Sýrie je od roku 2011 ve válce.

Země na kolenou. Děsivá bejrútská exploze podtrhla volný pád Libanonu

Libanon už v minulosti prokázal, že je schopen přežít velké krize, ale ke spekulacím dochází neustále. Geografické umístění Libanonu napomáhá tomu, aby neustále žil v různě důvěryhodných informacích.

Ihned po výbuchu se objevily spekulace ohledně izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, další lidé tvrdí, že výbuch někdo nastražil schválně.

Ale já bych veškeré spekulace eliminovala, protože to nenapomáhá zklidnění situace. Zatím se přikláním k tomu, že ve skladu pyrotechniky vznikl požár, který byl v blízkosti tanků s dusičnanem amonným a poté došlo k výbuchu.

Autor:

Rozstřel: Velká obezřetnost před covidem je na místě, vláda skutečně zaspala, řekla Šabatová

  • Nejčtenější

Zápach sava, kašel tuberáka i covidové prsty. Nemocní popsali nákazu

Hlavní příznaky nemoci covid-19 jsou podle ministerstva zdravotnictví dušnost či pocit ztíženého dýchání, suchý kašel a...

V Česku podlehl covidu první lékař, nakažených zdravotníků přibývá

Počty nakažených zdravotníků se stále zvyšují. Tabulky vydané Ústavem zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS)...

Prymula hrozí omezením rizikových akcí, zavřením barů od 22 hodin i škol

Uzavření středních škol a druhého stupně těch základních, posun zavírací doby barů a restaurací na 22 hodin místo...

Nebudu se hádat. Šmucler odešel uprostřed debaty s Flegrem o covidu

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra je potřeba šlápnout v covidové epidemii na brzdu. „Hrozí tisíce až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stav nouze je namístě, říká Prymula. Očekává až 8 tisíc nakažených denně

„Denně bude přibývat šest až osm tisíc potvrzených nákaz covidem-19, pokud nepřijmeme další opatření. Je na místě...

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...

  • Další z rubriky

Nizozemské celebrity ignorovaly covidová nařízení, po vlně kritiky obrátily

Premium Jsou mladí, mají početné publikum a už je nebaví dodržovat koronavirová opatření. Nizozemské celebrity, zpěváci či...

Do Řecka už jen s testem, v Rakousku ho musí mít cestující z Prahy

České ministerstvo zahraničí v pondělí připomnělo, že všichni Češi směřující do Řecka musí od pondělí nově předložit...

Maďarsko nechá hranice zavřené i v říjnu, visegrádská čtyřka má výjimku

Maďarsko nechá hranice kvůli koronaviru zavřené i v říjnu, oznámil v pondělí ministr zahraničí Péter Szijjártó. Výjimka...

Kanadští věřící mají v kostele „boží buňku“, mohou se v ní bezpečně modlit

Kostely v Kanadě, které musely být v době pandemie zavřené, sázejí na originálnost, aby se mohly znovu otevřít. V...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.

Octavia za 3 500 korun: boj s krizí, chaos a riskantní sázka na superslevy

Octavia za 3 500 Kč měsíčně, Kodiaq za 4 899 Kč, Passat za něco málo přes 6 000 Kč… Ačkoli automobilkám docházejí...

Blíží se katastrofa, jež zastíní pandemii covidu-19, říká princ Charles

Britský princ Charles (71) vyzval v pondělí ke zlepšení boje proti klimatickým změnám, jejichž dopad podle něj zastíní...

Herec Petr Čtvrtníček se nakazil koronavirem, leží v nemocnici na JIP

Herec Petr Čtvrtníček (56) skončil kvůli covidu-19 v nemocnici. Minulý týden měl pozitivní testy, a když se mu...

Nebudu všem po rozchodu ukazovat, jaká jsem čičina, říká Mottlová

Muž roku 2016 Josef Kůrka (28) nedávno oznámil rozchod s herečkou a modelkou Barborou Mottlovou (33). Fitness trenér...

Počet úmrtí bude stoupat. Podívejte se, jaké měla křivka zpoždění jinde

Počet úmrtí s nemocí covid-19 u nás poroste. Byť ještě není jasné o kolik. Příklady z jiných zemí jasně ukazují, že...