Válka v Izraeli
Sledovat další díly na iDNES.tv„BAC Consulting se tvářila jako společnost sídlící v Maďarsku, která měla smlouvu, aby vyráběla zařízení pro tchajwanskou společnost Gold Apollo,“ uvádí americký deník.
Ve skutečnosti ale pagery vyráběli pracovníci izraelských tajných služeb, napsal list s odvoláním na trojici zpravodajců informovaných o operaci.
Izraelský plán reagoval na snahu Hizballáhu omezit používání mobilních telefonů, které mohou odhalit polohu uživatele nebo jiným způsobem posloužit nepřátelským rozvědkám.
Teď, nebo nikdy. Izrael útok pagery uspíšil, chystal ho pro totální válku |
Lídr Hizballáhu Hasan Nasralláh již roky prosazoval pagery jako alternativu a na začátku letošního roku vyzval své následovníky, aby „zakopali“ své mobily. Izraelské tajné služby v tom viděly příležitost, napsal NYT.
Hizballáh podle něj byl pro BAC Consulting jediným klientem, na kterém ve skutečnosti záleželo. Pagery pro něj byly vyráběny odděleně od ostatních „obyčejných“ zakázek a obsahovaly malé množství trhaviny PETN.
První dodávky zamířily do Libanonu v létě roku 2022, letos v létě pak do země dorazily tisíce zařízení, které byly rozděleny mezi členy Hizballáhu a jejich spojence, řekli NYT dva američtí činitelé.
Libanonem otřásly další exploze, tentokrát vybuchly vysílačky |
V úterý pak hromadný výbuch pagerů v Libanonu několik lidí zabil a dalších asi 3000 zranil. Podle dřívějších zjištění médií izraelská tajná služba Mossad zařízení odpálila vzdáleným zahřátím baterie.
Izrael podíl na explozích nepotvrdil, ani nepopřel. Maďarská vláda na zjištění o firmě BAC Consulting reagovala vyjádřením, že společnost nemá v Maďarsku žádné továrny a že její pagery nikdy nebyly na maďarském území.
Exploze vysílaček má 25 obětí
Ve středu večer v Libanonu následovala nová série explozí. Opět vybuchla komunikační zařízení využívaná příslušníky Hizballáhu, tentokrát vysílačky. Tento incident se vyžádal 25 životů a šest stovek lidí bylo zraněno, oznámil libanonský ministr zdravotnictví Firás Abjád.
Zároveň uvedl, že po úterních explozích pagerů v Libanonu zůstává 226 lidí na jednotkách intenzivní péče.
Agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj napsala, že vysílačky, které explodovaly, Hizballáh koupil zhruba před pěti měsíci, tedy ve stejné době jako pagery, které vybuchly v úterý.
Kauzou se má v pátek zabývat Rada bezpečnosti OSN. Ve čtvrtek odpoledne má projev šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh, který o tom bude zřejmě také hovořit.
Agentura Reuters ve čtvrtek napsala, že bulharské úřady vyšetřují společnost se sídlem v Sofii, která se možná podílela na prodeji pagerů Hizballáhu.
„Provádíme kontroly spolu s daňovými úřady a ministerstvem vnitra, abychom prověřili možnou roli společnosti registrované v Bulharsku při dodávkách komunikačních zařízení Hizballáhu,“ uvedla bulharská kontrarozvědka DANS, aniž by firmu jmenovala.
Podle bulharských médií jde o společnost Norta Global, registrovanou v bytovém domě v Sofii. Podle agentury AFP tuto společnost v dubnu 2022 založil Nor Rinson Jose a podle daňového přiznání měla loni obrat asi 650 tisíc eur za poradenské služby klientům mimo EU.
Ve středu v Libanonu explodovala i další komunikační zařízení, kromě vysílaček také mobilních telefonů, notebooků a solárních článků. Na některých vysílačkách bylo podle deníku The National logo japonské firmy Icom. Ta ve čtvrtek uvedla, že modely vysílaček, které explodovaly ve středu v Libanonu, přestala vyrábět před deseti lety. Podle ní se ale v minulosti na zahraničních trzích objevila řada padělků tohoto modelu IC-V82, který firma vyráběla a prodávala do zahraničí, včetně zemí Blízkého východu, v letech 2004 až 2014.