Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letoun Air France s 228 lidmi se ztratil v bouři nad Atlantikem

  12:03aktualizováno  19:39
Letadlo společnosti Air France s 216 cestujícími a 12 členy posádky se ztratilo nad Atlantským oceánem. Let AF 447 mířil z Rio de Janeira do Paříže. Zatím není jisté, co se stalo, ale podle všeho se airbus dostal v bouři do silných turbulencí. Brazilci rozjeli záchrannou akci, letoví odborníci se bojí nejhoršího.

Čtyři roky starý Airbus A330-200 vzlétl z Rio de Janeira v neděli v 19 hodin místního času. Přistát měl na letišti Charlese de Gaulla v Paříži v 11:15.

Letoví kontroloři ztratili se strojem kontakt zhruba po 3,5 hodinách letu, když byl stroj u ostrova Fernando de Noronha, vzdáleného od pevniny asi 360 kilometrů. Společnost Air France uvedla, že letadlo vletělo do bouře a dostalo se do silných turbulencí a asi patnáct minut poté piloti vyslali zprávu o "elektrickém zkratu". Podle mluvčího aerolinek je možné, že letoun zasáhl blesk.

čtěte: Proč let mohl havarovat a jak se po ztraceném letadle pátrá

Zásah bleskem by ale letounu ve vzduchu neměl ublížit. "V nejhorším případě by mohly letadlu vypovědět službu některé přístroje. Stroje jsou však na zásah bleskem testované a měly by ho přestát beze škod. Větší komplikace mohou nastat po zasažení kulovým bleskem," řekl iDNES.cz letecký publicista Martin Salajka.

Brazilské letectvo uvedlo, že v airbusu zřejmě také došlo k selhání tlaku na palubě.

Příbuzní a přátelé pasažérů, kteří letěli s Air France z Rio de Janeira do Paříže, přicházejí do krizového centra na letišti Charlese de Gaulla (1. června 2009)

Brazilci okamžitě rozjeli pátrací akci. "Letectvo vyslalo stroje, které mají ztracený airbus najít. Odstartovaly z ostrova Fernando de Noronha, ležícího v severovýchodní části brazilského pobřeží," řekl mluvčí letectva Henry Wilson. Záchranné letouny podle mluvčího prohledávají hlavně oblast od ostrova směrem k Evropě. Pomáhá jim vojenské letadlo z afrického Senegalu, do pátrání se zapojily také tři brazilské lodě.

Šance na záchranu je podle odborníků malá

Co přesně se s airbusem stalo, s jistotou nikdo neví. "Na spekulace je příliš brzy. Jakékoliv předpovědi se většinou ukážou být chybné. Odpovědi dostaneme, ale musíme si na ně počkat," řekl televizi CNN bývalý pilot společnosti US Airways John Cox.

Celkově ale převládá pesimismus, a to na všech frontách. Letečtí odborníci se vesměs shodují, že kupříkladu šance takového stroje na přistání na vodní hladině je malá, spíš jen teoretická.

Příbuzní a přátelé pasažérů z letadla Air France mířícího do Paříže na riodejaneirském letišti (1. června 2009)
Příbuzní a přátelé pasažérů letu AF 447, který mířil z Rio de Janeira do Francie 

"Pokud by letounu vypověděl motor nad oceánem, měl by teoretickou možnost přistát na vodě. Záleželo by na hladině a schopnostech pilotů," řekl iDNES.cz Martin Salajka. Připomněl nedávný incident se šťastným koncem, kdy pilot přistál na řece Hudson v New Yorku. "Přerušená komunikace naznačuje, že se stalo něco velice vážného, katastrofálního," řekl CNN analytik Kieran Daly.

Stroj už by neměl palivo

Air France

Air France je největší evropská letecká společnost, od roku 2004 spojená s nizozemskou KLM. Patří do letecké skupiny SkyTeam, jejíž součástí jsou i České aerolinie.

Airbus A330-200 je přímým konkurentem Boeingu 767. Na palubu se vejde přes 250 pasažérů. Dolet má 12 500 kilometrů. V současnosti je v provozu po celém světě 341 těchto strojů. Poprvé byly použity v roce 1998.

"Je bohužel nutné počítat s tím nejtragičtějším scénářem," prohlásil asi hodinu po poledni ministr pro místní rozvoj Jean-Louis Borloo s tím, že tou dobou už letadlu muselo dojít palivo. Zároveň vyloučil, že by letadlo bylo uneseno.

"Čelíme zřejmě leteckému neštěstí," řekl generální ředitel Air France Pierre-Henri Gourgeon. Společnost také uvedla, že stroj měl nalétáno necelých 19 tisíc hodin, poslední údržbou prošel letos v dubnu. Piloti, kteří letoun řídili, byli podle ní vysoce zkušení. Pokud se potvrdí nejtragičtější scénář, bude to nejhorší havárie v 75leté historii Air France.

Francouzské úřady už na letišti Charlese de Gaulla zřídily krizové centrum a bezplatné krizové linky pro příbuzné cestujících a posádky. Francouzi mohou volat na číslo 0800 800 812, mezinárodní kontakt je 0033 157 021 055.

Pasažérů bylo na palubě 216, z toho 126 mužů, 82 žen a osm dětí, včetně kojenců. Z dvanácti členů posádky byli tři piloti a devět letušek nebo stevardů, upřesnil francouzský deník Le Figaro. Na palubě byli lidé mnoha národností, nejvíce bylo Brazilců, Francouzů a Němců. -čtěte Ve francouzském airbusu asi nikdo nepřežil, na palubě byli i dva Slováci

Byl na palubě Čech? Čeká se na seznamy

Zda byli na palubě i Češi, zatím není jasné. "Nemáme žádné informace o českých pasažérech na palubě letadla, čekáme na informace centrály Air France o seznamech cestujících," řekl iDNES.cz ředitel české pobočky Air France František Šiling.

Podle pracovnice českého konzulátu ve Francii Lucie Kodejšové úřad zatím nekontaktovali v souvislosti se zmizením letounu žádní Češi, kteří by se eventuálně zajímali o osud příbuzného na palubě.

"Francouzské úřady zatím odmítají zveřejnit jména i národnosti cestujících. Nicméně jsme v kontaktu s krizovými linkami a informace neustále ověřujeme," řekla Kodejšová iDNES.cz.

Brazílie zažila v posledních letech dvě velká letecká neštěstí. Nejprve se v září 2006 zřítil do džungle v Amazonii stroj společnosti Gol Airline poté, co se srazil s malým soukromým letadlem. Všech 154 lidí na palubě zemřelo.

V červenci 2007 zahynulo 187 cestujících a 12 lidí na zemi, když airbus společnosti TAM přejel ranvej v Sao Paulu. - přečtěte si Airbus nezvládl přistání v Sao Paulu, 200 lidí zemřelo

K nejhorším leteckým neštěstím v posledních letech se řadí neštěstí Airbusu A-300 společnosti American Airlines z listopadu 2001. Letoun havaroval krátce po startu z Kennedyho letiště v New Yorku. Všech 260 lidí na palubě zemřelo.

Ještě tragičtější bilanci měla nehoda íránského vojenského letadla Iljušin převážejícího 276 příslušníků elitních íránských gard. Letadlo se zřítilo v jihovýchodním Íránu, nehodu v únoru roku 2003 nikdo nepřežil. Přes dvě stě obětí měla také havárie Boeingu 747-200 tchajwanské společnosti China Airlines v roce 2002. Stroj se zřítil do moře.

Charles de Gaulle je největší pařížské letiště a také jedna z nejdůležitějších dopravních tepen v Evropě. Leží asi 25 kilometrů severovýchodně od francouzské metropole. Za rok 2008 odbavilo skoro 61 milionů pasažérů, což z něj dělá druhé nejrušnější letiště v Evropě (po londýnském Heathrow) a osmé na světě.

přistát na otevřeném moři je obtížné

Pilot ČSA, který si nepřál být jmenován, uvedl pro iDNES.cz, že je velmi těžké spekulovat o tom, co se stalo. "Ale situace je zřejmě velmi vážná," uvedl. "Letoun A 330-200 je podobně jako airbusy ČSA dvoumotorový. Pokud by například vysadil jeden z motorů, tak je letoun většinou dál schopný letu. Jen sestoupí na nižší letovou hladinu a přistane z bezpečnostních důvodů na nejbližším záložním letišti. Na lince Praha – New York může být například záložní letiště vzdáleno až tři hodiny. Teoreticky je možná i evakuace na vodu, jako to bylo nedávno v New Yorku na řece Hudson. Rozdíl mezi podmínkami je však dramatický. V New Yorku měla voda klidnou hladinu, přistát na otevřeném moři je však neskonale obtížnější a riskantnější. Většinou se letoun o vlny rozlomí."

. Zrušená diskuse

Omlouváme se všem slušným čtenářům, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Policie prověřovala nákup vojenského materiálu pro Ukrajinu. Zajistila 300 milionů

5. června 2024,  aktualizováno  8.6 21:12

Premium Česká policie v tichosti prověřovala třaskavý případ, který může mít negativní dopad na zbrojní...

„Libuje si v nacistických pozdravech“. Turek se dostal do výběru 11 podivínů

13. června 2024  17:07

Nastupující český europoslanec Filip Turek se probojoval do přehledu „nejbarvitějších“ nováčků v...

Blesk zasáhl na polské straně Jizerských hor dvacítku lidí, zraněny jsou i děti

13. června 2024  17:05

Blesk ve čtvrtek zasáhl skupinu turistů v horském sedle na polské straně Jizerských hor. Ze dvou...

Kde státní tabulky neplatí. Na Hradě se rozdávají miliony, netratí ani úředníci

13. června 2024

Premium Nejzkušenější úředníci v nejvyšší platové třídě si po 32 letech praxe podle tabulek ročně přijdou...

Novinář Gershkovich v Rusku sbíral informace pro CIA, tvrdí Kreml

13. června 2024  16:41

Ruské úřady viní amerického novináře Evana Gershkoviche ze shromažďování informací pro tajnou...

Nová Miss Alabama je morbidně obézní. Vítězka váží 150 kilo, lidé se bouří

Vítězkou v soutěži National American Miss je Sara Millikenová. Třiadvacetiletá žena byla zvolena královnou krásy i...

RECENZE: To už není film, ale úkaz. Čistá nula pro Lásku na zakázku

Premium Svým způsobem je to dvojitý zázrak. Spočívá jednak v daru natočit film tak skrznaskrz špatný, jakým je Láska na...

Koupil byt i s nájemníkem a zdražil o sedm tisíc. Chce výnos 4,5 procenta

Seriál Našel jsem si nájemní byt, ve kterém bydlím několik měsíců. Platím 17 tisíc korun za nájem a k tomu měsíční poplatky za...

V paneláku vyřízli kus stropu a propojili dva byty. Vznikl mezonet

Všechno je jednou poprvé, někdy to však bývá hodně náročné. Jako třeba vyjmout jeden podlahový panel a propojit...

Čekám na transplantaci, ale dám přednost mladým, říká herec Zdeněk Žák

Herec Zdeněk Žák (71) si nikdy moc nepřipouštěl své zdravotní problémy. Nemoci přecházel a k doktoru se nehnal, až...