Obyvatelé Buffala, které sužují kruté mrazy a přívaly sněhu (více o nich zde), budou nad zprávou Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) nevěřícně kroutit hlavou. Na statistice to však nic nemění. Prvních deset měsíců letošního roku bylo na celém světě nejteplejších od počátku měření před více než 130 lety, píše server CNN.
Následující dva měsíce už s čísly udělají jen pramálo. Mezi letošním lednem a koncem října byla teplota o 0,68 stupně Celsia vyšší, než činí dlouhodobý průměr pro celou Zemi. Ten má hodnotu 14,1 stupně.
Klimatologové stupňují varování. Emisí je nejvíce za 800 tisíc let |
NOAA analyzuje vývoj teplot v rámci dvou kategorií – nad pevninou a nad moři a oceány. Z takto naměřených hodnot pak vypočítává celkovou průměrnou teplotu.
Vůbec největší rozdíl oproti dlouhodobému průměru zaznamenali klimatologové během letošního října, a to jak nad pevninou, tak nad světovým vodstvem. Celková průměrná teplota byla v říjnu o bezmála dva stupně Celsia vyšší oproti dlouhodobému průměru, který má hodnotu 9,3 stupně (kompletní analýzu NOAA v angličtině najdete zde).
„Rekordní říjnové teploty byly způsobeny oteplením po celé planetě, jak na souši, tak v oceánech, na severní i jižní polokouli,“ stojí v analýze NOAA. Podle meteorologa Dereka Van Dama se jedná o významné zjištění. „Je stále složitější být skeptikem, co se týče globálního oteplování,“ míní Van Dam.
„Rekordní oteplení navíc není vázáno na konkrétní část světa. To znamená, že v tom jsme všichni společně. Letos bylo rekordní oteplení pozorováno na každém kontinentu a všech významných oceánech. To je něco, co nemůžeme ignorovat,“ varuje Van Dam.