Do konce roku zbývá měsíc. Už teď je ale podle meteorologů velmi pravděpodobné, že průměrné teploty zemského povrchu v roce 2015 budou o symbolický jeden stupeň vyšší než v předindustriálním období 1880 až 1899.
Předběžný odhad vychází z údajů o teplotách od letošního ledna do října. Průměrná teplota zemského povrchu byla v těchto měsících o 0,73 stupňů Celsia vyšší, než v letech 1961 až 1990. Tehdy se průměr držel na rovných 14 stupních.
„V podstatě se to s našimi údaji a měřeními shoduje. Začínalo to být jasné už v létě, když byly od konce června do konce září vysoké teploty. Musel by být hodně studený prosinec, aby tomu tak nebylo,“ uvedl pro iDNES.cz klimatolog z Českého hydrometeorologického ústavu Radim Tolasz.
Datum 1880 je důležité, protože se v této době začaly rozvíjet globální měřící sítě. „Od toho roku máme dostatek měření na to, aby se mohly dělat globální řady. Obecně se říká předindustriální a klade se to do roku 1880, ale nesouvisí to s rozvojem průmyslu,“ doplnil Tolasz.
Podle zprávy WMO se k nejteplejším obdobím historie zařadí také uplynulých pět let, kdy se teploty držely o 0,57 stupňů výš než průměr v letech 1961 až 1990. Platí to pro Asii, Evropu a Jižní Ameriku a Oceánii. Meteorologové analyzují vývoj teplot v rámci pětiletého období, protože poskytuje přesnější představu o změně klimatu.
„Je to špatná zpráva pro celou planetu,“ uvedl generální tajemník WMO Michel Jarraud.
Příští rok může být ještě teplejší kvůli silnému jevu El Niňo na jižní polokouli. Nasvědčují tomu také vysoké koncentrace skleníkových plynů v atmosféře.
„Jsme svědky silného El Niňa, které stále nabírá na síle. Ovliňuje to počasí v mnoha částech světa a způsobilo to výjimečně teplý říjen 2015. Oteplování v důsledku El Niňa bude pokračovat také v příštím roce,“ dodal Jarraud.