ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Pilot rozlil kávu na přístrojovou desku, airbus musel nouzově přistát

  • 57
Britské úřady vyšetřovaly incident, kdy muselo letadlo s více než třemi sty lidmi na palubě nouzově přistát v Irsku. Příčinou byla káva v přístrojové desce, kterou omylem rozlil jeden z pilotů. Při incidentu nebyl nikdo zraněn.

Letadlo se 337 lidmi na palubě mířilo z Německa do Mexika. Poté, co pilot rozlil kávu, začaly se některé prvky na ovládacích panelech rozžhavovat a kabinu zaplnil dým, takže si piloti museli nasadit kyslíkové masky. Informoval dnes server BBC News s odvoláním na úřad vyšetřování leteckých nehod (AAIB). 

Nehoda se stala nad Atlantikem, když piloti dostali kávu v kelímcích bez víček. Kapitán si nápoj odložil na svůj vyklápěcí stolek, ale kelímek se pak „převrhnul“, uvedl AAIB. 

Ovládací panel zvuku pak začal selhávat, což vedlo k potížím v komunikaci. Let byl proto odkloněn na letiště v irském Shannonu, kde stroj bezpečně přistál.

Úřad také uvedl, že provozovatel letadla zajistil, aby ve všech letech byly k dispozici víčka na kelímky s nápoji a nařídil posádkám, aby je povinně používaly. 

Úřad neupřesnil, které aerolinky let z Frankfurtu do Cancúnu provozovaly. Podle nezávislé organizace Flight Safety Foundation to byla společnost Condor Airlines a letadlo, Airbus A330-243, patřilo aerolinkám Thomas Cook Airlines.