Souložte bezpečně a vyhrajete v loterii. Experiment v Africe překvapil

  16:54aktualizováno  16:54
V Lesothu vědci bojují proti šíření viru HIV neobvyklou formou. V africkém království uspořádali loterii, které se mohli zúčastnit jen lidé, kteří byli negativně testováni na pohlavní choroby. Díky finanční motivaci poklesl výskyt nových infekcí virem HIV u účastníků studie o pětinu.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Neobvyklý pokus placený Světovou bankou trval dva roky a vědci během něj pracovali s 3 029 dobrovolníky ve věku 18 až 32 let v 29 vesnicích (celou studii si můžete v angličtině přečíst zde).

Účastníky pokusu rozdělili do tří skupin: v první skupině mohli v loterii vyhrát  padesát dolarů (přibližně 1 209 korun), v druhé až sto dolarů (přibližně 2 418 korun) a třetí skupina byla kontrolní. Loterie probíhala jednou za čtyři měsíce, v každé vesnici vždy vyhráli čtyři účastníci.

Do osudí však byly vhozeny pouze jména těch vesničanů, kteří byli předtím negativně testováni na syfilis a bičenku poševní - dvě pohlavní nemoci, které jsou v Lesothu časté, dají se jednoduše testovat a v africké zemi je často mají lidé nakažení virem HIV.

Když byl někdo pozitivní v jednom kole, z účasti v dalších kolech ho to nevyloučilo, protože syfilis i bičenka poševní se dají léčit. Každý účastník studie byl testován i na HIV, a to na počátku studie a poté po 16, 20 a 24 měsících.

Nemyslí na budoucnost

Výsledek experimentu v zemi, kde téměř polovina lidí musí vyžít z přibližně třiceti korun na den, byl slibný: výskyt nových infekcí virem HIV byl oproti kontrolní skupině nižší o 21,4 procenta. Mezi účastníky, které vědci vytipovali jako jedince s rizikovým chováním, to bylo dokonce 60 procent.

Vědci při svém pokusu vycházeli z psychologie místních obyvatel, kteří se v průměru dožívají 48 let. „Následky rizikového sexuálního chování se jim zdají vzdálené, ale odměnu vidí hned,“ řekla Foreign Policy Martina Björkmanová Nyqvistová, vedoucí výzkumného projektu v malé hornaté zemi obklopené Jihoafrickou republikou, kde je 23,3 procenta dospělých nakaženo virem HIV.

Finanční odměna není v boji s nemocemi či negramotností nic nového. Loterie však podle Nyqvistové lidi více motivuje. Podle poznatků psychologie lidé spíše preferují malou šanci na velkou výhru než jistotu malé výhry.

Vědci však upozorňují, že výsledek studie nelze vztáhnout na další země. Jen v Africe se v roce 2013 virem HIV nakazilo 1,6 milionu lidí, celkově na kontinentu s nemocí žije přibližně 25 milionů lidí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Migranti z lodi Open Arms se v noci vylodili na ostrově Lampedusa

Jeden z evakuovaných migrantů. (17. srpna 2019)

Loď Open Arms, která patří španělské neziskové organizaci Proactiva, v úterý krátce před půlnocí zakotvila v italském...

Bolsonaro má jasno. Za požáry v Amazonii mohou být nevládní organizace

V Brazílii letos registrují přes 70.000 požárů

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho...

Syrská armáda rychle postupuje v provincii Idlib, dobyla město radikálů

Turecký vojenský konvoj (vpravo) a vozy syrské armády na silnici k syrskému...

Syrská armáda má pod kontrolou celé město Chán Šajchún v severosyrské provincii Idlib, kterou z velké části ovládají...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz