Michael Jackson

Michael Jackson | foto: Profimedia.cz

Lékař podruhé pitval Jacksona, svět si ale na výsledek nejspíš počká

  • 70
Soukromý patolog najatý rodinou zesnulého zpěváka Michaela Jacksona v sobotu provedl druhou pitvu jeho těla. Oznámil to list The Los Angeles Times, ale beze slova o výsledcích. Příčina zpěvákova čtvrtečního náhlého úmrtí tak může být oficiálně známa až za několik týdnů. O pohřbu rodina pořád nic nesdělila.

Jacksonův otec Joseph v neděli večer v rozhovoru pro televizi CNN zopakoval, že je "velmi znepokojen" okolnostmi zpěvákovy smrti. "Nemohu zacházet do detailů, ale nelíbí se mi, co se stalo," prohlásil.

Podezření rodiny směřuje k Jacksonovu kardiologovi Conradu Murrayovi, který ho ve čtvrtek našel už v bezvědomí, když prý náhodně vešel do jeho pokoje. Lékaře opakovaně vyslýchala policie, ale jen jako svědka.

Murrayův advokát v neděli agentuře AP řekl, že když jeho klient Jacksona našel, zpěvák už nedýchal, ale měl ještě slabý puls a jeho tělo bylo ještě teplé. Lékař se ho tři čtvrtě hodiny pokoušel přivést k životu a pak zavolal záchranku.

Advokát popřel zprávy naznačující, že Murray podal Jacksonovi léky, jež přispěly k jeho smrti. Podle AFP rozhodně odmítl, že Murray dal Jacksonovi injekci silného analgetika. Tyto zprávy jsou "zcela falešné", prohlásil. A připomněl, že to byl právě Murray, kdo zpěvákově rodině navrhl pitvu.

Bulvární pitva

Britský bulvární deník Sun naopak přišel s údajnými výsledky pitvy. Podle nich byl Michael Jackson v době smrti v příšerném stavu – trpěl anorexií a v žaludku neměl žádné jídlo, pouze koktejl prášků.

Zpěvák údajně vážil jen něco přes padesát kilogramů, na hlavě měl jen chomáč vlasů, po těle řadu vpichů kvůli častému užívání tlumících látek a modřiny svědčící o nedávném pádu.

Bulvár Sun psal také o jizvách po 13 plastických operacích a žebrech zlomených v důsledku oživovacích pokusů.

Děti vědí, co se stalo

Jakcsonův otec v nedělním prohlášení uvedl, že on a jeho žena jsou jediní, kdo mají nárok na péči o Jacksonovy tři děti. Ty jsou od otcovy smrti s nimi a o tom, co se stalo, vědí.

Dětem je dvanáct, jedenáct a sedm let. Matkou dvou starších je Deborah Roweová, Jacksonova manželka v letech 1996 až 1999. Matka posledního nebyla nikdy identifikována.

Debbie Rowe otevřeně promluvila o vztahu s Jacksonem

Debbie Roweová, matka dvou z Jacksonových dětí

Roweová se k záležitosti nevyjádřila. Spekuluje se, že by mohla o svěření dětí do péče usilovat. Po rozvodu s Jacksonem svěřila děti plně do jeho rukou, napsala AFP, a stýkala se s nimi jen minimálně.

Děti jsou zmiňovány také v souvislosti s dědictvím. Advokát rodiny Londell McMillan v neděli řekl, že se zatím neví, jestli Jackson sepsal závěť. "Jsou tu svědectví, že poslední vůle existuje, a my se teď snažíme to ověřit. Zatím ale žádná závěť nebyla rodině předložena," řekl.

Pokud by poslední vůle nebyla, majetek by připadl "potomstvu" a zatím by ho spravovali zpěvákovi rodiče, dodal právník.

Apollo 11, nebo Michaelova měsíční chůze?

Dohady panují také kolem rezidence Neverland Ranch u Santa Barbary, o kterou zpěvák loni kvůli dluhům málem přišel. AP zmiňuje nepotvrzené zprávy, že by se z ní mohl stát vzpomínkový areál nebo muzeum ve stylu Gracelandu Elvise Presleyho.

Michael Jackson - ranč Neverland

Ranč Neverland

Americký prezident Barack Obama vyjádřil Jacksonově rodině soustrast v soukromém dopise, řekl v neděli jeho poradce David Axelrod. Prezident prý dal této formě přednost před veřejným prohlášením.

Z poct, které Jacksonově památce vzdávají jeho fanoušci po celém světě, citovala AP otázku, kterou v dnešním japonském listu Jomiuri šimbun klade japonský profesor Jošiaki Sató: "Co byl větší skok pro lidstvo - Apollo 11, nebo Michaelova měsíční chůze?"