Rozhodnutí o schválení přichází podle agentury Reuters poté, co poradní panel v červnu rozhodl, že lék by měl být schválen s přísnými opatřeními, která zajistí, že pacientky si budou zcela vědomy veškerých rizik. Lék se bude prodávat pod názvem Addyi.
V klinických testech se sexuální touha u žen zvýšila o 37 procent, tvrdí podle CNN společnost Sprout Pharmaceuticals, která lék vyvinula.
Schválení léku je považováno za milník, o který dlouho usiluje farmaceutický průmysl. Ten doufá, že se mu podaří zopakovat senzační úspěch léku na mužskou impotenci Viagra, který se v roce 1998 stal prvním schváleným lékem na erektilní dysfunkci. Přísná bezpečnostní opatření u léku pro ženy však znamenají, že se mu zřejmě nikdy nepodaří dosáhnout úspěchu Viagry, která od uvedení na trh přinesla svému výrobci miliardy dolarů.
Je podle vás nízký zájem o sex zdravotní problém?
Lék může způsobit nízký tlak a mdloby, zvláště v kombinaci s alkoholem či některými běžnými léky na předpis, včetně fungicidů používaných k léčbě kvasinkových infekcí. Odpůrci léku tvrdí, že nestojí za vedlejší efekty, mezi které patří také nevolnost, ospalost a závratě, a poukazují na to, že FDA lék kvůli těmto rizikům již dvakrát odmítl, a to v letech 2010 a 2013.
„To není lék, který si vezmete hodinu předtím, než budete mít sex. Musíte ho brát týdny a měsíce, aby bylo vidět vůbec nějakou výhodu,“ říká psycholožka a sexuální terapeutka Leonore Tieferová, která minulý měsíc zorganizovala petici, ve které vyzvala FDA k odmítnutí léku. Podle FDA by pacientky měly přestat brát lék po osmi týdnech, pokud neuvidí žádné zlepšení.
Addyi, známý obecně jako flibanserin, je první lék, který působí na chemické látky v mozku, které ovlivňují náladu a chuť k jídlu.
Někteří psychologové také tvrdí, že nízký zájem o sex by neměl být považován za zdravotní problém, napsala agentura AP.