Lee Rigby působil většinu své služby v armádě jako bubeník | foto: Reuters

Oběť londýnského útoku: skvělý voják, bubeník a oddaný kamarád

  • 294
Stal se náhodnou obětí řádění dvojice útočníků. Ti si na něm vylévali zlost za oběti britských vojáků. Lee Rigby byl podle svých blízkých vojenským bubeníkem, který do bojů v poli zasahoval jen málo. V nejlepším na něj vzpomíná i jeho manželka, která s ním má nyní dvouletého syna.

Pětadvacetiletý Lee Rigby, původem z Crumpsallu v Manchesteru, směřoval ve středu večer do kasáren v londýnském Woolwichi. Tuto cestu absolvoval mnohokrát a možná už spřádal plány na večer. V tu chvíli ho srazilo rychle jedoucí auto, z něhož vystoupili útočníci, kteří se druhý den měli dostat na přední stránky všech britských deníků.

Londýnský útok

Michael Adebolajo a Michael Adebowaledva na Rigbyho zaútočili nožem a sekáčkem, bodali do něj a podřízli mu krk tak, že mu málem oddělili hlavu od těla. Přihlížejícím lidem, kteří si hrůznou scénu natáčeli na mobily, vysvětlovali, že útok je prý odvetou za desítky mrtvých muslimů, které zabíjejí britští vojáci na zahraničních misích (více o útoku čtěte zde).

Rigby však rozhodně nebyl prototypem drsného vojáka, který v Afghánistánu zabíjí islámské radikály po desítkách. Jeho rodina na něj vzpomíná jako na oddaného syna a milujícího manžela, pro kterého byla služba v armádě ctí a splněním dětského snu, píše BBC.

V dojemném rodinném prohlášení stojí: "Byl to strašně milý a hodný člověk. Vždycky chtěl pomáhat ostatním, staral se o své sestry a vždy nad nimi držel ochrannou ruku. Roli staršího bratra plnil, i když byl už dospělý."

Lee Rigby, kterému jeho kolegové neřekli jinak než Riggers, si svůj dětský sen splnil. Do armády vstoupil v roce 2006.

Fotogalerie

První roky ve službě strávil na britské námořní základně na Kypru, po svém návratu do Británie v roce 2008 plnil veřejné povinnosti své jednotky, což mimo jiné obnášelo účast na přehlídkách před královskými paláci, při nichž Rigby sbíral zkušenosti coby bubeník.

Dobrý charakter a skvělý kamarád

Křest ohněm podstoupil až v roce 2009, kdy byl vyslán do provincie Hílmand v Afghánistánu, nejtužších bojů se zde však neúčastnil. Po návratu do Evropy působil v Celle v Německu, v roce 2011 pak definitivně přesídlil zpět do Británie. Tam se zabydlel ve funkci armádního náboráře.

Kolegové z jednotky ho popisují jako skvělého kamaráda, který měl ten nejlepší charakter. Jim Taylor po tom, co se dozvěděl o Rigbyho smrti, se slzami v očích prohlásil, že jednotka přišla o "oddaného, profesionálního vojáka a talentovaného bubeníka z vojenských přehlídek".

Útočníci jednali samostatně

Dva britští muslimové, kteří ve středu v Londýně zvlášť brutálně zavraždili britského vojáka, nepatří pravděpodobně k žádné organizaci a jednali samostatně, tvrdí podle britských médií vyšetřovatelé. Podobní "vlci samotáři" z řad radikálních islamistů jsou podle nich vážnou hrozbou, protože je velmi těžké jejich činům zabránit. Policie útočníky znala jako přívržence radikálního islámu, ale neměla důvod považovat je za vážnou hrozbu. Mladí muslimové se k činu rozhodli nejspíš až krátce před ním.

Zdroj: ČTK

"Byl to skutečný charakter. Byl srdcem všech armádních bubeníků. Se svými schopnostmi a osobností byl tou nejlepší možnou volbou pro působení u náborářů," uvedl jeden z jeho přátel.

Zdrcená manželka a dvouletý syn

Rigby však byl nejen voják, ale i oddaný manžel a otec dvouletého syna. Rebeccu Meltcalfeovou si vzal v roce 2007 v kostele sv. Anny ve vesničce Southowram nedaleko Halifaxu. Reverend Guy Jamieson, který pár oddával, si na obřad moc dobře vzpomíná.

"Měl na mě spoustu otázek ještě před obřadem, chtěl, aby všechno proběhlo co nejlépe. Celý den byl prostě báječný. Pamatuju si, jak vedle mě ještě před obřadem seděl a já mu musel připomínat, jaká první slova by měl u oltáře říct," vzpomíná Jamieson pro server telegraph.co.uk.

Ten dodává, že lidé den co den sledují zprávy o mrtvých vojácích v zahraničí, když však zemře voják a dobrý člověk přímo v ulicích Londýna takto otřesnou smrtí, je to tragédie.

Ke smrti svého blízkého se veřejně vyjádřila i rodina zavražděného vojáka. Jeho manželka Rebecca Rigbyová na emotivní tiskové konferenci řekla, že se o něj strachovala, když sloužil v zemích, kde probíhá ozbrojený konflikt.

V Londýně se o něj ale prý nebála. "Nečekáte, že se to stane, když je v Británii. Myslíte si, že jsou v bezpečí," pronesla podle ČTK třesoucím se hlasem žena, která je smrtí svého manžela zdrcena. Ulicí, kde tragicky skončil jeho život, procházel prý prakticky denně.