VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

  19:30aktualizováno  19:30
Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost vyhublého ledního medvěda, který se marně pídí po jakékoli potravě. Podle expertů je osud medvěda odrazem globálního oteplování, které z oblasti vypudilo jeho hlavní zdroj potravy - populaci tuleňů.

Záběry pořídili členové organizace Sea Legacy během výpravy na ostrov koncem léta. „Můj celý tým musel zadržovat slzy a emoce, když jsme natáčeli umírajícího ledního medvěda,“ uvedl fotograf Paul Nicklen na sociálních sítích, kam tento týden záběry umístil.

Video ukazuje ledního medvěda, který je na první pohled na pokraji vyhladovění. Medvěd se dlouho snaží najít něco k jídlu, až se dostane k plechovým sudům s odpadky, které využívají místní inuitští rybáři; ani zde však nepochodí.

Podle Nicklena nebyl medvěd nijak starý a zřejmě zahynul během několika dalších hodin po natočení videa. „Takhle vypadá hladovění. Svalová atrofie, žádná energie. Je to pomalá a bolestivá smrt,“ dodal fotograf podle webu The Guardian.

Členové týmu dávají stav medvěda do jasné souvislosti s klimatickými změnami. „Jak rostou teploty a ledové kry roztávají, lední medvědi ztrácejí přístup k hlavnímu zdroji potravy - tuleňům,“ poznamenávají k videu. „Hladovění a ztráta energie je poté dovede až k lidským obydlím, kde hledají jakýkoli zdroj potravy,“ vysvětlují.

Organizace připomíná studii z roku 2015, podle které je klimatická změna největší hrozbou pro populaci ledních medvědů, která v současnosti čítá asi 26 000 zvířat. Do roku 2050 by podle odhadů mohla celková populace klesnout o třicet procent.

Jak se v arktické oblasti zvyšují teploty, mořské kry, které jsou klíčové pro lov, odpočinek a výchovu mláďat, tají na jaře dříve a na podzim naopak vznikají později. To u některých živočišných druhů způsobuje narušení jejich reprodukčního chování a vystavuje je hladovění, vyvozuje zpráva.

Satelitní snímky zveřejněné minulý rok ukázaly, že počet dnů v roce, kdy je 19 arktických regionů, kde lední medvědi žijí, pokrytých ledem, se od roku 1979 do roku 2014 snižoval o sedm až 19 dnů za jednu dekádu.

Proč nepomohli?

Když Nicklen zveřejnil záběry umírajícího medvěda, dostal mnoho dotazů, proč tým zvířeti nepomohl. „Samozřejmě mě to napadlo, ale v takové chvíli s sebou nemáte uspávací pistoli nebo 200 kilo tuleního masa,“ vysvětluje, proč tak neučinili. Krmení ledních medvědů je navíc v Kanadě nelegální.

„Nebyla žádná možnost ho zachránit,“ napsal na sociálních sítích s tím, že je třeba čelit hlavně hrozbě vyhynutí celého druhu. „Jednoduchá pravda je ta, že pokud se země bude dále oteplovat, přijdeme o lední medvědy a celý polární ekosystém,“ dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Trumpův tlak uspěl, Mexiko vrací migranty a posílá vojáky na hranici s USA

Příslušníci mexických ozbrojených sil hlídkují na mexicko-americké hranici u...

Mexiko přes víkend zesílilo represe, které mají odradit migranty od cesty do Spojených států. Stovky běženců odvezli...

Psi vítáni, židé nikoli. Turek v Belgii unikl trestu, stačilo si počkat

Židovská čtvrť v belgických Antverpách.

Belgický prokurátor na začátku června stáhl trestní oznámení na tureckého majitele kavárny, který do ní před pěti lety...

Praha jako centrum umělé inteligence. Jsme nejlepší kandidáti, řekl Babiš

Český premiér Andrej Babiš vystoupil 25. června 2019 v Drážďanech na Evropském...

Výzkum umělé inteligence je klíčový pro rozvoj české ekonomiky a Praha se hodí jako sídlo pro evropské centrum, které...

Najdete na iDNES.cz