VIDEO: Vyzáblý medvěd na pokraji smrti. Odraz změn klimatu, míní experti

  19:30aktualizováno  19:30
Smutný pohled se naskytl členům výpravy na kanadský Baffinův ostrov, který leží poblíž Arktidy. Natočili tam na kost vyhublého ledního medvěda, který se marně pídí po jakékoli potravě. Podle expertů je osud medvěda odrazem globálního oteplování, které z oblasti vypudilo jeho hlavní zdroj potravy - populaci tuleňů.

Záběry pořídili členové organizace Sea Legacy během výpravy na ostrov koncem léta. „Můj celý tým musel zadržovat slzy a emoce, když jsme natáčeli umírajícího ledního medvěda,“ uvedl fotograf Paul Nicklen na sociálních sítích, kam tento týden záběry umístil.

Video ukazuje ledního medvěda, který je na první pohled na pokraji vyhladovění. Medvěd se dlouho snaží najít něco k jídlu, až se dostane k plechovým sudům s odpadky, které využívají místní inuitští rybáři; ani zde však nepochodí.

Podle Nicklena nebyl medvěd nijak starý a zřejmě zahynul během několika dalších hodin po natočení videa. „Takhle vypadá hladovění. Svalová atrofie, žádná energie. Je to pomalá a bolestivá smrt,“ dodal fotograf podle webu The Guardian.

Členové týmu dávají stav medvěda do jasné souvislosti s klimatickými změnami. „Jak rostou teploty a ledové kry roztávají, lední medvědi ztrácejí přístup k hlavnímu zdroji potravy - tuleňům,“ poznamenávají k videu. „Hladovění a ztráta energie je poté dovede až k lidským obydlím, kde hledají jakýkoli zdroj potravy,“ vysvětlují.

Organizace připomíná studii z roku 2015, podle které je klimatická změna největší hrozbou pro populaci ledních medvědů, která v současnosti čítá asi 26 000 zvířat. Do roku 2050 by podle odhadů mohla celková populace klesnout o třicet procent.

Jak se v arktické oblasti zvyšují teploty, mořské kry, které jsou klíčové pro lov, odpočinek a výchovu mláďat, tají na jaře dříve a na podzim naopak vznikají později. To u některých živočišných druhů způsobuje narušení jejich reprodukčního chování a vystavuje je hladovění, vyvozuje zpráva.

Satelitní snímky zveřejněné minulý rok ukázaly, že počet dnů v roce, kdy je 19 arktických regionů, kde lední medvědi žijí, pokrytých ledem, se od roku 1979 do roku 2014 snižoval o sedm až 19 dnů za jednu dekádu.

Proč nepomohli?

Když Nicklen zveřejnil záběry umírajícího medvěda, dostal mnoho dotazů, proč tým zvířeti nepomohl. „Samozřejmě mě to napadlo, ale v takové chvíli s sebou nemáte uspávací pistoli nebo 200 kilo tuleního masa,“ vysvětluje, proč tak neučinili. Krmení ledních medvědů je navíc v Kanadě nelegální.

„Nebyla žádná možnost ho zachránit,“ napsal na sociálních sítích s tím, že je třeba čelit hlavně hrozbě vyhynutí celého druhu. „Jednoduchá pravda je ta, že pokud se země bude dále oteplovat, přijdeme o lední medvědy a celý polární ekosystém,“ dodal.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Čísla a písmena už nestačí. V Austrálii budou na SPZ lepit i smajlíky

Auto, na jehož registrační značce přibyl emotikon.

Nestačí vám čísla a písmena na vaší registrační značce? Nevadí, my vám nabízíme originální cestu, jak vyjádřit svou...

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Přátelství za peníze. Státníci pro saúdského prince poruší i protokol

Indický premiér Narendra Modi osobně přivítal saúdského korunního prince...

Saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán nyní objíždí východní partnery své země a uzavírá s nimi mnohamiliardové...

Najdete na iDNES.cz