Ženské islámské oblečení a pánské vousy typické pro muslimy jsou ve Střední Asii, kde se sekulární vlády obávají rostoucího vlivu islámu, již dlouho tématem vládních kampaní a veřejných debat.
Nikáb je běžný v arabských státech Perského zálivu. Ačkoli v Kyrgyzstánu není žádná tradice nošení nikábu, tento oděv se v posledních letech stává stále populárnějším mezi některými konzervativními ženami.
Kyrgyzští zákonodárci uvedli, že zákaz je nutný z bezpečnostních důvodů – aby bylo možné vidět tváře lidí a identifikovat jednotlivce. Odpůrci ale tvrdí, že zákaz zbavuje ženy svobody vybrat si, co chtějí nosit, uvádí Rádio svobodná Evropa (RFE).
Zákaz je součástí novely zákona o náboženské sféře, který podepsal prezident země Sadyr Japarov 21. ledna. Nikáb, místně známý jako „parandža“ se v něm však výslovně nezmiňuje.
Narovnáme paprsky, přidáme prut. Kyrgyzstán se dohaduje o změně vlajky |
Zakazuje ale „oděvy, které znemožňují identifikaci osoby ve vládních úřadech a na veřejných místech“, což je eufemismus používaný ve Střední Asii k popisu nikábu. Výjimkou jsou pokrývky obličeje, které jsou vyžadovány jako součást práce nebo se nosí ze zdravotních důvodů.
Zákonodárci a vládou podporovaní náboženští představitelé trvají na tom, že se zákaz nevztahuje na hidžáb, islámský šátek, který zakrývá vlasy a krk, ale nechává viditelný obličej. Kyrgyzstán je jedinou zemí ve Střední Asii, která povoluje hidžáb ve školách a kancelářích.
„Na šátek nebudou žádná omezení. Naše matky a sestry vždy nosily šátky jako součást našich tradic a náboženství,“ řekl zákonodárcům předseda parlamentu Nurlanbek Šakijev, když loni předkládal návrh zákona.
O nikábu v Kyrgyzstánu probíhá intenzivní veřejná debata již léta. V roce 2023 vedla zákonodárkyně Šarapatkan Mažitovová novou kampaň proti nikábu poté, co navštívila jižní Ošskou oblast, kde řekla, že ji šokovalo, kolik místních žen si obléklo všezahrnující nikáb.
Kyrgyzstán chce přejmenovat sovětské čtvrti, Moskva hrozí osudem Ukrajiny |
„Každá čtvrtá žena v Oš nosí nikáb a jejich počet každým dnem roste,“ prohlásila Mažitovová na zasedání parlamentu.
Kampaň Mažitovové se zaměřila také na mužské vousy, které jsou široce považovány za znak náboženského konzervatismu. Vyzvala vládu a parlament, aby zakázaly nikáb a dlouhé vousy a označila je za „bezpečnostní“ hrozby.
Státem podporované vedení kyrgyzských muslimů veřejně prohlásilo, že „hidžáb je povinný pro muslimské ženy, ale nikáb nikoli“.
Kritici však varovali, že zákaz odcizí a izoluje ženy, které nikáb nosí.
Pro kyrgyzskou podpobočku RFE 38letá žena v domácnosti potvrdila, že jí zákaz zkomplikuje život. Matka dvou dětí pod podmínkou anonymity uvedla, že nikáb začala nosit před šesti lety po svatbě na žádost manžela, který nyní pracuje v Rusku.
Uzbekistán vytáhl do boje proti vousáčům, režim se bojí radikálního islámu![]() |
„Nevím, co mám dělat. Nevím, co řekne můj manžel, až se vrátí domů,“ zoufala si žena, která žije ve městě Kara-Suu na jihu země.
„Od doby, co jsem četla o zákazu na internetu, se snažím nevycházet z domu. Když musím ven, zakrývám si obličej lékařskou maskou,“ dodala.
Další středoasijské země, včetně Kazachstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu, zakázaly hidžáb ve školách, úřadech a vládních budovách.
Úřady ve Střední Asii trvají na tom, že jejich národní oděv splňuje požadavky islámského oblečení pro ženy. Turkmenistán oficiálně hidžáb nezakázal, ale požaduje, aby ženy nosily turkmenské národní oblečení do práce a na veřejné akce. Před nedávnem se objevily zprávy, že několika ženám nosícím hidžáb úřady nařídily sundat si muslimské šátky.
Tádžikistán běžně propaguje tádžické tradiční oděvy pro ženy a zároveň zakazuje „cizí“ oblečení, s odkazem na islámské oděvy.