Vrtat se nevyplácí. EU trestá Turecko kvůli Kypru novými sankcemi

  • 50
Evropská unie se rozhodla potrestat Turecko sankcemi kvůli sporným průzkumným vrtům u pobřeží Kypru na místech, kde byla nalezena ložiska zemního plynu. Podle agentury DPA to plyne z textu, který dnes na jednání v Bruselu přijali ministři zahraničí členských zemí. Unie vrty považuje za narušování výlučné ekonomické zóny své členské země.

Server Euractiv s odvoláním na unijní diplomaty napsal, že oznámení sankcí bylo na žádost Ankary odloženo na úterý, neboť na dnešek připadá výročí nezdařeného pokusu o vojenský převrat v Turecku.

Sankce podle Euractiv zahrnují omezení unijních peněz proudících do Turecka, zmrazení aktivit Evropské investiční banky v zemi, pozastavení spolupráce v rámci vzájemné dohody o letecké dopravě a zrušení jednání na nejvyšší úrovni mezi Tureckem a EU.

„Provokace Turecka jsou pro nás všechny nepřijatelné,“ řekl při příchodu na jednání německý tajemník pro evropské záležitosti na ministerstvu zahraničí Michael Roth. Podle agentury Reuters zdůraznil, že Evropská unie je v této otázce jednotná.

Odvetná opatření jsou podle Reuters ale spíše jen symbolická. Kvůli provázanosti unie a Turecka ve věci migrace, bezpečnostní politiky a transportu energií nemohou být sankce nijak rozsáhlé.

Evropskou unii o odložení oznámení o sankcích vyzval podle Euroactiv turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu. Kdyby se tak stalo dnes, bylo by to podle něj necitlivé vůči tureckému lidu. Pokus části armády o puč se odehrál 15. července 2016. Potlačen byl za několik hodin, zemřelo při něm ale na 250 lidí, dalších 2 100 lidí bylo zraněno.

Několikaletý konflikt

Turecko je už několik let ve sporu s Řeckem a řeckou částí Kypru kvůli těžbě v moři u jižního kyperského pobřeží, kde už provádí průzkumné vrty mimo jiné italská společnost ENI, francouzský Total či americký koncern ExxonMobil. Ankara tvrdí, že z těžby plynu v této oblasti by měli profitovat rovněž obyvatelé Severního Kypru.

Turecko prohlašuje, že jako „garantská země“ musí hájit zájmy lidu Severokyperské turecké republiky. Ta vznikla na severu ostrova, když tam v roce 1974 Ankara vyslala vojáky v reakci na pokus nacionalistických kyperských Řeků o převrat. V jižní části ostrova leží mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je od roku 2004 členem EU. Severokyperskou republiku uznává jen Turecko.

Minulý týden vyzvaly Ankaru k ukončení průzkumných vrtů ve vodách u Kypru také Spojené státy. Turecko ale odmítá, že by tyto vrty byly nelegální. Çavuşoglu v neděli prohlásil, že Turecko bude v této činnosti pokračovat i přes odpor Řecka a Evropské unie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video