Šéf kyjevské policie Andryj Kriščenko uvedl, že neznámý útočník Voroněkova zastřelil přibližně v poledne místního času v centru Kyjeva. Při přestřelce u hotelu Premier Palace na bulváru Tarase Ševčenka byl zraněn i Voroněnkův bodyguard, kterému se útočníka podařilo postřelit. Oba zranění byli převezeni do nemocnice, kde je hlídala policie. Útočník podle ukrajinských médií odpoledne zemřel.
Fotogalerie |
Hlavní vyšetřovací verzí je podle ukrajinských médií vražda na objednávku, ukrajinská vláda z ní už obvinila Rusko. „Voroněnkova krvavá vražda v centru Kyjeva je aktem státního terorismu Ruska, které musel opustit z politických důvodů. Nese to jasný podpis ruských tajných služeb, jak jsme toho nejednou byli svědky v různých evropských metropolích,“ uvedl ukrajinský prezident Petro Porošenko.
Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova je toto nařčení „absurdní“. Také bývalý ředitel ruské tajné služby FSB Nikolaj Kovaljov sdělil, že Rusko nemá s Voroněnkovou vraždou nic společného. Šéf zahraničního výboru horní komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov řekl, že je povinností Kyjeva zajistit rychlé a nezávislé vyšetření vraždy, aby se dále nešířily politické spekulace.
„Celé Rusko se zbláznilo“
Pětačtyřicetiletý Voroněnkov byl v Rusku poslancem za komunistickou stranu. V říjnu 2016 emigroval na Ukrajinu a získal ukrajinské občanství. Podle svých slov z Ruska utekl kvůli obavám z pronásledování tajnou policií.
V únoru prohlásil, že „situace v dnešním Rusku připomíná nacistické Německo“. Ukrajinským novinářům řekl, že „celý (ruský) stát se zbláznil a ovládá ho pseudovlastenecké šílenství“.
Ruskou anexi Krymu v roce 2014 v parlamentu prý osobně nepodpořil, hlasovali za něj komunističtí kolegové. „Obyvatelé Krymu by se nechali připojit i ke Spojeným státům, kdyby jim slíbili penzi tisíc dolarů,“ prohlásil Voroněnkov. Později dodal, že s anexí Krymu nesouhlasil hlavně klíčový Putinův poradce Vladislav Surkov, který v Kremlu odpovídá za vztahy s Ukrajinou.
Komunistická strana Voroněnkova vyloučila a ruská prokuratura ho obvinila z podvodů. Ukrajinský exil zvolila i Voroněnkovova manželka Marija Maxakovová, známá ruská mezzosopranistka a bývalá poslankyně za vládní stranu Jednotné Rusko.
Voroněnkov na Ukrajině vypovídal v rámci vyšetřování bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče, kterého v roce 2014 svrhla revoluce na Majdanu a který dnes žije v ruské emigraci. „Voroněnkov byl jedním z hlavních svědků ruské agrese proti Ukrajině, především role Janukovyče v rozmístění ruských jednotek na Ukrajině,“ uvedl ve čtvrtek Porošenko.