Ukrajinu nyní vede šéf sněmovny. Janukovyč zmizel, řekl ministr vnitra

  8:39aktualizováno  13:16
Ukrajina se v neděli oficiálně vrátila k ústavě z roku 2004. Veškerou moc svěřila do rukou šéfa parlamentu, poslanci změnili obsazení klíčových mocenských postů. Současně zahájili stíhání třiceti lidí kvůli krvavým represím. Kyjev opustila řada ministrů bývalé vlády, prezident Janukovyč zmizel neznámo kam.

Ukrajinská média informovala o útěku řady členů bývalé vlády a vysokých státních úředníků z oblastí. Do Ruska podle agentury Interfax odjel bývalý premiér Mykola Azarov, stoupenec těsných ekonomických vztahů Kyjeva s Moskvou.

Své posty opustilo vedení Lvovské a Charkovské oblasti dosazené prezidentem. V Dněpropetrovsku, který byl považován za jednu z opor Janukovyčovy Strany regionů, opustil stranické řady starosta Ivan Kulyčenko.

Fotogalerie

Ministr vnitra Arsen Avakov v neděli poslancům potvrdil, že se Janukovyč pokusil v sobotu odletět charterovým letem z Doněcka do Ruska. Celní a pasová kontrola mu však odlet neumožnila. Formality Janukovyčovy ochranky podle Avakova nebyly v pořádku a prezident se svým týmem musel letoun připravený ke startu opustit.

S ochrankou pak prezident nastoupil do přistavených vozů a odjel na neznámé místo. Kde se Janukovyč nachází, nebyl v neděli poslancům schopen říci ani prezidentův oficiální zmocněnec v parlamentu Jurij Mirošničenko.

Uniknout do Moskvy se naopak podle Avakova podařilo místopředsedovi parlamentu Ihoru Kaletnykovi. Nic není známo o osudu sesazeného generálního prokurátora Viktora Pšonky a exministrů Oleksandra Klymenka a Vitalije Zacharčenka. Klymenko a Pšonka se v sobotu pokusili odletět ze země, ale byli zadrženi. Z internace je podle ministra Avakova za dramatických okolností osvobodilo ozbrojené komando. Po přestřelce Klymenko a Pšonka uprchli.

Ukrajinská prokuratura současně vydala na Klymenka a Pšonku zatykač. Pokyn k zadržení dostaly i hraniční přechody. Ministerstvo vnitra vyšetřuje 30 vysokých ministerských úředníků kvůli podezření z podílu na represích proti kyjevským demonstrantům.

Mění se klíčové posty, vláda vznikne v úterý

Vedení ukrajinské Strany regionů se od svého čestného předsedy Viktora Janukovyče v neděli veřejně distancovalo. Janukovyč podle prohlášení strany nese "veškerou odpovědnost" za ukrajinskou tragédii (více čtěte zde).

Krize na Ukrajině

Ukrajina se od neděle také oficiálně vrátila k ústavě z roku 2004, která omezuje pravomoci prezidenta a přenáší je na vládu a parlament. Zákon o ústavní reformě, schválený v minulých dnech, zveřejnil úřední list Holos Ukrajiny. Parlament rozhodl i o tom, že vzhledem k absenci hlavy státu není k reformě nutný její podpis.

Sám Janukovyč, kterého v sobotu parlament fakticky sesadil, v neděli přišel o veškeré své pravomoci. Pověřeným vládcem země je nyní nový šéf parlamentu Oleksandr Turčynov. Nová vláda by podle něj měla vzniknout a být jmenována v úterý. Parlament v neděli jednal i o dalších opatřeních, která nastolí pořádek.

V sobotu večer poslanci obsadili novými lidmi další klíčové mocenské posty. Novým šéfem kontrarozvědky SBU se stal Valentyn Nalyvajčenko, poslanec hnutí UDAR. Generální prokuraturu řídí místo sesazeného Viktora Pšonky funkcionář nacionalistické strany Svoboda Oleh Mochnyckyj, řízením ministerstva obrany byl pověřen bývalý náčelník generálního štábu Volodymyr Zamana.

Dosavadní ministr obrany Pavlo Lebeděv, který koncem týdne uprchl na Krym, v neděli ze Sevastopolu do Kyjeva vzkázal, že se svého postu nevzdá.

Centrum Kyjeva se zklidnilo, Majdan je stále plný

V kontrastu s čilým politickým děním byla situace na centrálním kyjevském náměstí, takzvaném Majdanu. Zde byl během celé noci na neděli klid, nicméně demonstranti náměstí neopustili. Okupované objekty i stany na Majdanu jsou stále plné lidí, kteří po vzrušených dnech konfrontace odpočívají a doplňují zásoby.

Po sobotním rušném večeru, kdy na náměstí Nezávislosti vystoupila expremiérka Julia Tymošenková s výzvou, aby lidé pokračovali v demonstracích, barikády ve středu města zůstávají (více čtěte zde). Střeží je ozbrojené hlídky domobrany.

Po celé zemi demonstranti likvidují sochy bolševického vůdce Vladimira Uljanova-Lenina. Zmizel z náměstí v Černihivě, Dněpropetrovsku, Poltavě a Žytomyru, v několika městech podle agentury Unian stojí Lenin na podstavci v kalhotách obarvených modrou a žlutou, tedy národními barvami země.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Svérázná výchova v Německu. Dětem četli knížky o islámu, školku teď zavřeli

Ilustrační snímek

Děti ve věku tři až šest let se dočkaly ve školce v německé zemi Porýní-Falc svérázné výchovy. Vychovatelé jim...

TÝDEN OBRAZEM: Nebe plné balonů, otužilé „plameňačky“ a jiskřivá jízda

MAGICKÝ FESTIVAL. Na letošním saúdskoarabském festivalu balonů AlUla pořádaného...

Zatímco angličtí fanoušci kriketu sledovali zápas uprostřed výsledkové tabule, mladý Nigerijec proplouval na kánoi...

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Najdete na iDNES.cz