KVÍZ: Začala platit Lisabonská smlouva. Co se změní a co o ní víte?

  9:38aktualizováno  9:38
Po osmi letech vyjednávání vstupuje dnes v platnost Lisabonská smlouva, kterou začátkem listopadu jako poslední ratifikovalo i Česko. Reformní dokument má EU učinit "demokratičtější, transparentnější a výkonnější". Co se o smlouvě ví mezi lidmi? Vyplňte si kvíz, co o Lisabonu a Unii víte vy.
Podpis Lisabonské smlouvy. Ilustrační foto

Podpis Lisabonské smlouvy. Ilustrační foto | foto: AP

Co víte o EU? Vyzkoušejte si kvíz

"Budeme mít prezidenta a myslím, že i společnou zahraniční politiku. Nebo ne? To je všechno, co o tom vím," řekl zpravodajskému serveru Euronews.net starší Belgičan v ulicích Bruselu.

"Obávám se, že se nic nezmění," řekla jiná francouzsky mluvící žena na náměstí Place du Luxembourg nedaleko Evropského parlamentu. "Myslím si ale, že je to smlouva pro budoucnost, že bude sloužit k tomu, aby Evropa byla silnější."

"Pomůže to, zlepší to ekonomickou situaci v Evropě, myslím, že to bude velmi přínosné, protože budeme trochu organizovanější s porovnáním s minulým uspořádáním Unie," viděl optimisticky začátek platnosti Lisabonské smlouvy anglicky mluvící student, který navštívil belgickou metropoli.

Podle analytika z belgického Centra evropské politiky Janise Emmanouilidise "EU potřebuje tuto novou smlouvu, aby k občanům vyslala signál důvěry".

LISABONSKÁ SMLOUVA V PRAXI

Co se změní pro Česko

A co se změní?

Reformní Lisabonská smlouva doplňuje a rozšiřuje původní smlouvy o Evropské unii (Římskou, Maastrichtskou, Amsterodamskou a Niceskou), ale nenahrazuje je. Hlavní změny, které přináší, jsou:

1. Vznik funkce stálého předsedy EU (takzvaného europrezidenta), který je volen na dva a půl roku. Prvním europrezidentem se stal belgický premiér Herman Van Rompuy, který bude pořádat summity a řídit EU, což byl úkol vždy hlavního představitele právě předsedající země.

2. Vznik funkce Vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku (ministr zahraničí EU), který by mě získat větší vliv na mezinárodním poli. Jeho funkce zkombinuje pravomoci současného vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javiera Solany a komisařky pro vnější vztahy Benity Ferrerové-Waldnerové. První ministryní zahraničí EU se před necelými dvěma týdny stala Catherine Ashtonová.

3. Od roku 2014 se měl snížit počet eurokomisařů. Dosud platí, že každý členský stát má v Komisi svého zástupce a od roku 2014 se uvažovalo o postupném snížení eurokomisařů a jejich střídání. Na summitu Evropské rady v prosinci 2008 ale evropští představitelé vyslyšeli žádost Irů, aby si každý členský stát mohl ponechat svého zástupce i po roce 2014.

4. Od roku 2014 bude pro schvalování některých evropských "zákonů" nutný souhlas alespoň 55 procent členských států, ve kterých zároveň žije alespoň 65 procent unijních obyvatel, což může oslabit menší státy EU.

5. Ve zhruba sedmdesáti okruzích se zruší právo veta (týká se především energetiky a ekologie), čímž se urychlí rozhodování Unie. Na druhou stranu bude moci EU rozhodnout i proti vůli některého z členských států. V nejpodstatnějších věcech (daně, obrana, zahraniční politika) právo veta zůstane.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Migranti lžou o svém věku ve 40 procentech řešených případů, zjistili Němci

Uprchlíci čekají v Berlíně před ministerstvem sociální péče, aby podali žádost...

Asi 40 procent uprchlíků prověřovaných v Německu při azylovém řízení udalo v žádosti chybný věk a prohlásilo se za...

To se nepovedlo. Horliví maďarští hasiči při ukázce převrátili své auto

ilustrační snímek

Nehodou skončil simulovaný zásah hasičů v maďarském městě Vác. Jejich vůz se cestou k hořícímu objektu před zraky...

Ganc chce v Izraeli vládu národní jednoty, volby míří k patu

Šéf centristické koalice Modrá a bílá Benny Ganc sleduje výsledky voleb v...

Chci širokou vládu národní jednoty, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil...

Najdete na iDNES.cz