„Ženy jsou ti nejstatečnější bojovníci. Ničeho se nebojíme, budeme bojovat až do posledního. Radši se odpálíme, než aby nás zajali,“ řekla devatenáctiletá Diren na začátku září BBC. O měsíc později se její slova potvrdila. Dilar Gnecxemisová (známá také jaké Arin Mirkan), která byla stejně jako Diren členkou YPG, se na předměstí Kobani odpálila granátem, když se dostala do obklíčení radikálů (více čtěte zde).
Islámský státKOALICE: Kdo všechno bojuje proti islamistům BYTOSTNÉ ODHODLÁNÍ: Operace proti islamistům má svůj název ZAJATÝ AMERIČAN: Jsem drsňák, ale mám strach TURECKO: O zapojení do války může rozhodnout prastará hrobka MUNICE: Islámský stát používá i střelivo z Česka DAJR AZ-ZAUR: Islamisté zničili památník genocidy Arménů VRAŽDA: Islamisté sťali britského taxikáře HYBÁŠKOVÁ: Západ se neumí rychle rozhodnout VYRABUJ A PANUJ: Kde berou džihádisté peníze? DŽIHÁD NA SÍTI: Islamisté ukazují popravy i koťátka |
Ženy do kurdské armády vstupují zcela dobrovolně. Většinou jsou to mladé dívky, ani matky však nejsou mezi pešmergy výjimkou.
„Ženy bojují lépe než muži, umíme zůstat klidné. Obvykle působíme jako snipeři nebo v boji na frontě. Ženy v boji nemají moc co ztratit. Muži sní o tom, že založí rodinu, vrátí se ke svým rodinám, zatímco ženy si tuto cestu volí. Nemají jiný smysl života,“ řekla třiatřicetiletá velitelka YPG Britan Dereková serveru Syria Deeply.
IS se nás bojí, chlubí se Kurdky
Místním Kurdům přišly do Iráku a Sýrie na pomoc i jednotky turecké PKK (Kurdské strany pracujících), které USA i EU považují za teroristickou organizaci. Podíl žen je zde dokonce ještě vyšší než v YPG, činí kolem 40 procent.
Ženy bojují proti islámským radikálům, proslulým násilným chováním zejména vůči ženám, se zvláštním zápalem, myslí si velitelka PKK jménem Ozlem. „Jsou to nepřátelé žen, ale nejenom žen,“ řekla o Islámském státu serveru Mashable. „Jsou nepřáteli celého regionu a celého světa.“
Bojový zápal kurdských bojovnic umocňuje i značně rozšířené přesvědčení, že se jich radikálové z Islámského státu děsí. Islamisté se podle Kurdů bojí, že když je zabije žena, nepůjdou do nebe. Odborníci to sice zpochybňují, Kurdky se přesto chlubí svou morální převahou.
„Když vidí ženu s puškou, bojí se tak, že se začínají třást. Tváří se, jací jsou drsňáci. Ale když nás vidí s našimi zbraněmi, utíkají. Ženy jsou podle nich nicotné. Ale jedna z našich žen má hodnotu stovky jejich mužů,“ říká Diren.
Kurdové bojují s islamisty o město Kobani:
Studem sklopené oči patří mužům
Kurdové jsou oproti svým arabským sousedům v otázce ženských práv poměrně progresivní. Zčásti je to dané i levicovou ideologií, kterou zastává turecká PKK i její odnože v Sýrii a v Íránu.
Mnoho aktivistek však kurdské politické špičky obviňovalo z toho, že o ženských právech pouze mluví, vysoké posty v politice i armádě však zůstávají výsostným územím mužů.
Vojenské úspěchy kurdských žen by mohly pomoci tomu, aby se situace změnila, píše Wall Street Journal.
Podle Nahídy Ahmed Rašídové, nejvýše postavené ženy mezi iráckými pešmergy, se „něžné pohlaví“ v boji mužům zcela vyrovná. „Vzaly zbraně a šly do boje nejen proto, aby chránily Kurdistán, ale také aby tím řekly, že mezi muži a ženami nejsou žádné rozdíly,“ řekla BBC o kurdských bojovnicích.
„Když kráčím se svou puškou, muži, kteří se nepřihlásili do služby, sklání oči,“ říká bojovnice jménem Dilar. „Stydí se, když vidí moji statečnost.“
Kurdské ženy se přitom dostávají i do těch nejnebezpečnějších míst. YPG u severosyrského Kobani velí Mayssa Abdo, známá také pod přezdívkou Nalin Afrin (pešmergové si totiž povinně dávají válečnická jména). „Ti, kdo ji znají, říkají, že je kultivovaná, inteligentní a flegmatická,“ řekl aktivista Mustefa Ebdi agentuře AFP. „Záleží ji na duševní pohodě bojovníků a zajímají ji jejich problémy.“
Čtete rádi iDNES.cz? Podpořte nás svým hlasem v anketě Křišťálová lupa.