Kobani je znovu svobodné. Poslední bojovníci IS se schovávali ve škole

  17:36aktualizováno  17:36
Kurdské jednotky o víkendu získaly plnou kontrolu nad severosyrským Kobani. Podle jejich mluvčího zabili 60 radikálů a osm jich uprchlo do Turecka. Během nové ofenzivy Islámského státu zemřelo nejméně 200 civilistů.

„Kurdské jednotky lidové ochrany (YPG) získaly zpět pozice IS v Kobani. YPG mají pod kontrolou i chlapeckou střední školu, kde se schovávali poslední bojovníci IS,“ uvedla syrská exilová organizace SOHR monitorující dění z Londýna. „Kobani je nyní bezpečné,“ řekl mluvčí YPG Redur Chalíl.

Islámský stát vstoupil do Kobani ve čtvrtek za úsvitu (více zde). Na jihu a jihozápadě města dobyl několik budov. O několik hodin později ho Kurdové začali obkličovat v domech, kde zadržoval civilisty.

Fotogalerie

„Celé Kobani je pod kontrolou YPG. Před školou YPG odpálily několik výbušnin a pak ji dobyly, vojenskou operaci provedly, až když zajistily, že ve škole není žádný civilista,“ popsal listu The Times místní novinář Rúdí Muhammad Amín. Domnívá se, že všichni islamisté skrývající se ve škole jsou mrtví.

Podle informací SOHR Kurdové v neděli procházeli město a hledali skrývající se džihádisty. Zároveň kurdští bojovníci stále nacházeli mrtvé, takže je možné, že počet 200 mrtvých civilistů při nové ofenzivě IS do Kobani ještě poroste. Většina z obětí zemřela dříve, než obyvatelé zjistili, že bojovníci IS jsou znovu ve městě.

Kobani bylo málo chráněné

Kurdští představitelé i obyvatelé Kobani svorně tvrdí, že nový útok Islámského státu nebyl zamýšlen na dobytí města, ale spíše na posílení morálky mezi islamisty a zabránění dalšímu postupu Kurdů, kteří se blíží k baště IS Rakká. Kobani má symbolickou hodnotu v boji proti IS. V lednu se Kurdům za pomoci náletů USA a spojenců podařilo po čtyřech měsících islamisty vyhnat, přesto jeho obrana byla mizivá, píše The Wall Street Journal.

Narozdíl od Kobani, v syrské provincii Hasaká se nadále tvrdě bojuje. Podle OSN kvůli bojům uprchlo sto tisíc lidí. Dva tisíce lidí zůstává uvězněno ve dvou čtvrtích stejnojmenného města Hasaká, o které IS bojuje s armádou Bašára Asada.

Islámský stát

Islámský stát se k městu přiblížil už minulý měsíc, ale zaútočil až minulý čtvrtek. Od té doby podle al-Džazíry zemřelo nejméně 71 vládních vojáků a 48 bojovníků IS. Hasaká leží u hranic s Tureckem a Irákem a část města kontrolují Kurdové, kterým se o víkendu podařilo dobýt od IS tři vesnice na východě od Hasaky.  

Putin slíbil podporu Asadovi

V pondělí ruský prezident Vladimir Putin ubezpečil syrského ministra zahraničí Valída Mualima, že bude nadále pomáhat vládě syrského prezidenta Bašára Asada. Mualim po jednání v Moskvě prohlásil, že mu „prezident Putin slíbil, že bude Sýrii podporovat politicky, ekonomicky i vojensky“.

Putin podle agentury AFP vyzval blízkovýchodní státy nehledě na to, jaký mají vztah k Sýrii, aby bojovaly společně proti islamistickým militantům. Rusko se odmítá připojit k zemím, které naléhají na to, aby Asad odstoupil, a umožnil tak ukončit boje.

Spojené státy, Turecko a Jordánsko se rozhodly vycvičit několik tisíc členů syrské opozice pro boj proti IS. Tříletý program začal v květnu, ale nyní je v něm ani ne sto lidí. Bílý dům, který požádal Kongres o 500 milionů dolarů (12 miliard Kč) na celý program, chtěl ročně připravit 5 400 lidí. Mají to být jednotky, které budou s pomocí letecké koalice bojovat v pozemních operacích.

Pro přijetí do programu musí branci projít přísným výběrem. Ze zhruba šesti tisíc lidí, kteří se zatím přihlásili, prošlo jen asi 1 500. Generál Michael Nagata řekl, že USA hledají lidi, kteří nabízejí víc než jen vůli bojovat. Chtějí, aby to byli lidé, kteří zásadně nesouhlasí s ideologií IS a pro něž bude boj proti této skupině prioritou. Mnoho členů syrské opozice chce bojovat, ale ne výhradně proti IS, nýbrž i proti Asadovi, což není předmětem výcviku, který nabízejí Spojené státy.

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

Jak si stojí Islámský stát v Sýrii a Iráku

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Bodrý britský premiér. Johnson si při návštěvě u Macrona dal nohu na stůl

Emmanuel Macron a premiér Johnsonn na schůzce v Elysee Palace v Paříži (22....

Na schůzku britského premiéra Borise Johnsona s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem se čekalo zejména kvůli...

Bojím se o život, vzkázal Krejčíř z JAR. Krátce poté mu shořela vila

Uprchlý odsouzenec Radovan Krejčíř u soudu v Jihoafrické republice (2. 12. 2013)

Žádal v Jihoafrické republice o přemístění do jiné věznice. Údajně z vážných obav o svůj život. O několik týdnů později...

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz