Roztrpčení Kurdové se hádají kvůli ztrátě Kirkúku, rozklížil je Írán

  22:25aktualizováno  22:25
Poté, co si iráčtí Kurdové v září zvolili nezávislost, odmítl výsledky referenda nejen Irák, ale i Turecko či Írán. Ten přitom sehrál důležitou roli i v následujících událostech. Když se Kurdové bez boje stáhli z Kirkúku, předcházela tomu setkání s íránským generálem Sulejmáním. Ztráta důležitého města ukazuje i hluboký rozkol mezi kurdskými politiky.

Irácké jednotky obsadily Kirkúk na severu země (16. října 2017) | foto: Reuters

Severně od Kirkúku se po prohře Kurdů čile staví nová hranice mezi autonomním Kurdistánem a zbytkem Iráku. Bývala tam už po pádu Saddáma Husajna, v chaosu tříletého tažení proti Islámskému státu (IS) ji však pešmergové dlouho ignorovali a za své považovali i oblasti za ní. S tím je nyní, zdá se, konec.

Irácké jednotky obsadily ropný Kirkúk, Kurdové se stáhli bez boje

„Toto byla nejbolestivější lekce, jaké kdy čelili. Nechme je se z toho poučit, poučit se z historie. Kirkúk nikdy nebude kurdský,“ říká člen šíitské Lidové mobilizační jednotky (PMU), která staronovou hranici opevňuje spolu s iráckými vojáky.

Referendum o vzniku nového státu - nezávislého Kurdistánu - mělo původně pouze posílit kurdskou vyjednávací pozici s tím, že k odtržení by možná došlo někdy v budoucnu. Od samotného konání referenda Kurdy i přesto dlouho odrazovala nejen irácká centrální vláda, ale i Turecko a Írán

Obě země totiž mají svou vlastní kurdskou menšinu a obávaly se dalších separatistických tendencí. Varovaly před ním i Spojené státy, které se bály, že se zasekne boj proti Islámskému státu, na kterém se kurdští pešmergové - tedy „ti, kteří čelí smrti“ - významně podílejí. Kurdové si tak jako tak odhlasovali drtivé „ano“, chuť slavit však brzy vyšuměla v trpkou pachuť. 

Nejde však jen o to. Referendum také obnažilo boj o moc, který je po pádu IS v Iráku čím dál větší. Velkou roli v něm hraje Írán se svým generálem Qassemem Sulejmáním, píše britský Guardian. Irácký soused už svou přítomnost v zemi ani neskrývá.

„Nikdy bychom nedovolili sionistickému projektu, aby si nárokoval Kirkúk. Je to středobod irácké ekonomiky a nikdy nebude patřit Barzánímu,“ říká mimo jiné nejmenovaný vysoce postavený představitel Íránem podporovaných milic PMU, zatímco zmiňuje prezidenta iráckého autonomního Kurdistánu Masúda Barzáního.

V Kirkúku se totiž nacházejí mnohá ropná pole a za svou tříletou vládu z nich Kurdové podle Guardianu „vytěžili“ 600 tisíc barelů ropy denně. Ropu pak prodávali do Turecka, které jim po referendu o nezávislosti pohrozilo, že zavře kohoutky. I Íránu jde o tamní ropu.

Rozhádaní Kurdové se obviňují ze zrady a zbytečného riskování

Sulejmání se údajně minimálně třikrát sešel s kurdskými lídry před tím, než Irák znovu dobyl Kirkúk, píše agentura Reuters. Ovšem pouze s lídry Patriotické unie Kurdistánu (PUK), která je jednou ze dvou hlavních kurdských politických stran a která má na rozdíl od té druhé - Kurdské demokratické strany vedené Barzáním - k Íránu blízko. Barzání ho totiž odmítl.

Fotogalerie

Stranu PUK vede klan Talabaniů a donedávna stál v čele někdejší irácký prezident Jalal Talabani, který podle listu The New York Times zemřel 3. října v Berlíně ve třiaosmdesáti letech.

Jeho pohřbu se zúčastnil i Sulejmání a následně začal vyjednávat s Jalalovým synem a nástupníkem Bafelem Talabanim. Vzkaz generála, který po referendu ještě znásobil svůj vliv v Iráku, zněl jasně: Stáhněte se, nebo přijdete o strategického spojence. Právě Talabaniové totiž bránili Kirkúk.

Dokonce už před referendem Sulejmání Kurdy údajně varoval, že může být hlasování riskantní, že hrozí konflikt a Kurdové o svá teritoria přijdou. „Abádí má všechny místní síly a za sebou Západ a nic mu nezabrání zatlačit vás zpět do hor, pokud se tak rozhodne,“ cituje Íránce jeden z kurdských zákonodárců s odkazem na brutální potlačení kurdského povstání v roce 1991, které nařídil tehdejší irácký prezident Saddám Husajn. 

„Podle našich zdrojů z oblasti víme, že sousední Írán sehrál rozhodující roli v rozhodnutí PUK jít po boku Bagdádu,“ potvrdil Reuters také nejmenovaný člen iráckých tajných služeb. „Politické a vojenské operace kolem Kirkúku bezpochyby organizoval Sulejmání. Každý, kdo si myslí, že se podřizuje Abádímu, nechápe, jak se to v Iráku dělá,“ uvedl také jistý irácký ministr, ani on však nechtěl být jmenován.

Kurdové stojí na rozcestí. Společný Kurdistán je jen sen, říká analytik

Referendum a následný pád Kirkúku tak jen ukázal, že Kurdové zdaleka nejsou tak jednotní, jak se zvenčí může zdát. Barzáního Kurdská demokratická unie kvůli vydání důležitého města bez boje obvinila Patriotickou unii Kurdistánu Talabaniů ze zrady. 

„Každý tomu říká ‚drogová dohoda s PUK‘,“ uvedl pro list The New Yorker bývalý americký úředník pracující v regionu s tím, že se i mnohé jednotky PUK odmítly podřídit rozkazům - nevzdaly se a s iráckou armádou bojovaly.

Vedení PUK zase svého rivala KDP nařklo z toho, že uvrhl Kurdy do rizika vojenského vpádu a izolace regionu tím, jak tvrdě tlačil na uskutečnění referenda o nezávislosti. Podle Talabaniů promrhal Barzání možnost dohody s Irákem, díky které by Kurdové o Kirkúk nepřišli.

„Obě strany se rozhodují jen podle sebe a zahrávají si s lidskými životy. Ale nakonec jsme to my, kdo za to platí,“ míní penzista Abdullah Ahmed. „Pro všechny je to katastrofa. Všichni jsme byli jednotní v boji proti Daeši (Islámskému státu, pozn. red.). Teď už se zase starají jen o sebe,“ dodává chmurně.

Nevměšujte se do interních věcí, napomíná Tillersona Abádí

Kurdské úřady v pondělí podle BBC vydaly zatykače na jedenáct Iráčanů, mezi nimiž jsou i členové vedení jednotek PMU. Kurdistán tak sáhl k recipročnímu opatření za zatykače, které Bagdád vydal na kurdské politiky. Například na viceprezidenta autonomního Kurdistánu Kosrata Rasúla. Důvodem jsou podle Bagdádu jeho „provokativní výroky“ na adresu irácké armády.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v neděli šíitské milice podporované Íránem vyzval, aby odešly „domů“. To se však nelíbilo iráckému premiérovi Hajdaru Abádímu, který Tillersona obvinil, že zasahuje do věcí, do kterých mu nic není. „Nikdo nemá právo vměšovat se do iráckých záležitostí,“ stojí podle agentury Reuters v pondělním prohlášení tiskového odboru iráckého premiéra.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov naopak v pondělí se svým iráckým protějškem vyzval Kurdy, aby nevyvolávali nestabilitu v regionu snahou odtrhnout se od Iráku, ale zároveň potvrdil, že Moskva hodlá nadále s iráckými Kurdy hospodářsky spolupracovat, stejně jako se zbytkem Iráku. Zároveň však řekl, že Kurdy chápe.

„Rozumíme přesvědčení Kurdů, jelikož jde o jejich snahu posílit svou identitu... Přesto však věříme, že jediným správným způsobem, jak lze tyto naděje realizovat, je skrze iráckou centrální vládu, a to za předpokladu, že Kurdové budou chápat závažnost situace ve vztahu k regionu a vyvarují se krokům, které mohou být dalším důvodem nestability,“ řekl Lavrov v Moskvě na konferenci se svým iráckým protějškem Ibráhímem Džaafarím.

Setkání se konalo několik dnů poté, co ruský ropný koncern Rosněft oznámil, že se dohodl na převzetí kontroly nad hlavním ropovodem v Kurdistánu. Lavrov rovněž poznamenal, že ruský konzulát v Irbílu zůstane otevřený, ale bude nadále podléhat kontrole ruské ambasády v Bagdádu.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Britka drží v íránském vězení druhou hladovku, její muž bdí u ambasády

Richard Ratcliffe, manžel Britky Nazanin Zaghariové-Ratcliffeové vězněné v...

Britka s íránským pasem Nazanin Zaghariová-Ratcliffeová zahájila ve věznici v Íránu protestní hladovku. V roce 2016...

V Polsku se zřítil akrobatický letoun do řeky, německý pilot nepřežil

Po pádu z obrovské výšky do řeky Visly zahynul v polském Plocku pilot...

V polském městě Plock se při sobotním leteckém dni jedno akrobatické letadlo zřítilo do řeky Visly. Pilot při nehodě...

Další protest proti vydávání osob Číně. Lidé chtějí hlavu správkyně Hongkongu

Desítky tisíc lidí přišly v Hongkongu na další protest proti zákonu o vydávání...

Až dva miliony lidí přišly v Hongkongu na další protest proti zákonu, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz