Podle analytiků je to vůbec první případ takovéhoto činu provedeného kurdskou bojovnicí. Podle všeho však šlo o akt zoufalství v obklíčení sunnitských bojovníků, nikoliv o sebevražedný záměr ve stylu černých vdov. Dotyčná se vyhodila do vzduchu granátem, když se patrně dostala do obklíčení bojovníky Islámského státu (IS) na předměstí Kobani a nezbývala jí již žádná munice.
Spolu s ní zahynulo také několik radikálů z IS. Kolik přesně, není jasné. Většina zdrojů hovoří o deseti zabitých islamistech. Má se za to, že při nedělních střetech přišlo celkem o život 27 členů z IS, shrnuje pro list The Independent ředitel Syrské observatoře pro lidská práva Rami Abdulrahman.
Bitva o město Kobani:
Žen je v řadách kurdských milic, takzvaných pešmergů, celá řada. Bojují regulérně po boku mužů a platí za rovnocenné protivníky sunnitských ozbrojenců.
Bojovnice, která se odpálila v řadách militantních islamistů, byla na sociálních sítích identifikována jako Arin Mirkanová a byla podle všeho velitelkou takzvaných Jednotek lidové ochrany (YPG). Podle nepotvrzených zpráv byla matkou dvou dětí.
O kdysi asi čtyřicetitisícové Kobani, neboli arabsky Ajn al-Arab, ležící prakticky na samé hranici Turecka a Sýrie, se vedou krvavé boje. Město, které bylo ještě do nedávna obýváno převážně Kurdy, podle posledních zpráv radikálové z Islámského státu již obklopili ze tří stran a na některých místech se boje přesunuly přímo do ulic. Agentura Reuters posléze přinesla záběry ze sousedního Turecka dokládající, že ve východní části města islamisté vyvěsili svou vlajku.
Řada civilistů z města již dříve prchla na sever do Turecka. Ofenziva islamistů podle odhadů v okolí vyhnala z domovů na 180 tisíc lidí.
Kobani je poslední baštou Kurdů na severu Sýrie. V jeho okolí islamisté ovládají asi 300 vesnic. Pokud by město padlo, ovládl by IS souvislý pás pohraničí od severovýchodního cípu Sýrie až po město Aleppo. Kurdské milice ve snaze město ubránit volají po zásobách munice a těžkých zbraních. Spojenecké nálety na pozice islamistů podle nich pomohly jen pramálo.
„Obléhají město ze tří stran a stíhačky jednoduše nemůžou zasáhnout každého bojovníka Islámského státu na zemi,“ popsal situace ve městě listu The Guardian mluvčí kurdské obrany Idrís Nassan.
„Pokaždé, když se stíhačky přiblíží, opustí své pozice, rozprchnou se a ukryjí. To, co skutečně potřebujeme, je pozemní podpora. Potřebujeme těžké zbraně a munici, abychom je mohli odrazit a porazit,“ vysvětluje.
Spojené státy a jejich spojenci nicméně zapojení do bojů přímo na zemi opakovaně odmítly.