Kuličky z Českolipska zkoumají vědci NASA

  18:15aktualizováno  18:15
Českolipsko se podílí na zkoumání Marsu. Vyskytují se tu totiž unikátní kameny, vypadající jako kuličky či borůvky. Geologové je objevili už před 150 lety, nová místa našli studenti s místním geologem před pěti roky. Podle kuliček nyní vědci NASA zkoumají obdobné kameny na Marsu.

Kameny z Českolipska pomohou vědcům při zkoumání Marsu. (Ilustrační foto povrchu Marsu) | foto: ESA

Unikátní kulovité kameny se zvláštní geologickou strukturou našli geologové na Českolipsku před 150 lety. Kameny i lokality, kde je našli, popsali ve svých knihách.

Po kamenných kuličkách se ale v Česku na konci 20. století slehla zem. Kromě pár starých exemplářů v muzeích se žádné nové železitokřemičité kuličky neobjevily.

Nová místa objevili studenti
Zlom nastal před pěti lety. A opět v tom hrálo roli Českolipsko. Studenti vedení místním geologem objevili nové lokality s těmito zvláštními kameny. Vědci teď podle kamenů z Českolipska zkoumají planetu Mars.

"Myslel jsem si, že lokality kuliček jsou pro vědu už dávno ztracené," přiznal Jiří Adamovič z Geologického ústavu Akademie věd, kde nyní ve spolupráci s americkým Národním úřadem pro letectví a kosmonautiku NASA probíhá výzkum unikátních kamenů z Českolipska.

"Starší odborná literatura popisuje kuličky velmi často. Jenže kohokoliv jsem se zeptal, tak mi tvrdil, že ty lokality už dávno zanikly. Dostávaly se ke mně zprávy o tom, že někdo je znovu hledal a nic nenašel. Pak ale nastal zlom,“ vypráví český vědec.

O svém výzkumu přijel ve středu přednášet do České Lípy na vědeckou konferenci, která se uskutečnila právě kvůli kuličkám podobným kamenům z Marsu. Konference proběhla na Střední odborné škole v Lužické ulici v České Lípě. Právě z této školy pocházejí studenti, kteří zvláštní kameny spolu se svým učitelem a geologem Pavlem Rücklem objevili. Po lokalitách se zvláštními kameny pátrají dál.

Někde se kuličky daly nabírat lopatou
"Dodnes jsme už zmapovali sedmdesát lokalit na Českolipsku. Na většině z nich jsme kuličky znovu objevili, o některých víme jen ze staré literatury. Dál je ale budeme sledovat, jednou se tu mohou znovu objevit," říká Pavel Rückl.

Na některých lokalitách objevili jen jeden nebo několik málo těchto vzácných kamenů. "Jinde jich bylo tolik, že by se daly nabírat lopatou. Mezi nejlepší lokality patří naleziště u Slunečné, Kamenického Šenova nebo Obroku u Dubé. První kuličky jsme našli v oblasti Horní Libchavy a Manušic u České Lípy," řekl geolog.

Železito-křemičité konkréce, jak se kameny odborně nazývají, jsou zatím známy jen ze dvou míst na světě: z národního parku Escalante v Utahu a z Českolipska. A podobné kameny objevily v roce 2004 také sondy Opportunity a Spirit na planetě Mars.

Od té doby začal v Utahu i v Česku výzkum pozemských kamenů, jehož cílem je získat co nejvíce informací o podobných kamenech na Marsu.

"Jak na Marsu, tak na Zemi vznikaly tyto kulovité útvary v pórovité hornině, a to pohybem vod bohatých na železo. To se i na Marsu dnes všeobecně přijímá a dokazuje to, že na Marsu před stovkami milionů let musela být voda v kapalném stavu," uvedl Jiří Adamovič z Akademie věd.

Čeští vědci spolupracují s NASA
Kvůli nálezům z Českolipska spolupracují čeští vědci s NASA. Českolipské kuličky už americkým vědcům poslali, společně s nimi vystoupili na několika mezinárodních konferencích. Teď společně připravují článek o magnetických vlastnostech kuliček.

Jejich výzkum v Česku není jednoduchý. Na podrobné analýzy by čeští vědci potřebovali miliony korun. "O našich výzkumech jsme dosud příliš nepublikovali na mezinárodní scéně. A to proto, že analytika je dnes drahá záležitost a my jsme odkázáni na to, kdo nám poskytne analýzy zdarma," objasnil Adamovič.


Vzácné kameny prý omladí vaše orgány

Obdobu unikátních kamenů, díky kterým se Českolipsko podílí na výzkumu planety Mars, můžete mít doma, nebo je nosit v kapse. Zatímco geologové na Českolipsku lokality se vzácnými kameny spíše tají a jejich polohu udávají jen obecně, kameny z amerického Utahu se běžně prodávají i na internetu.

Nabízejí je tady i české internetové obchody s minerály. Zájemcům je přitom vychvalují jako mýtické indiánské kameny, které působí na štěstí, životní energii i plodnost.

Prodávají se pod názvem Moqui Marbles, Kuličky Moqui, Šamanské kameny nebo Hromové či Bouřkové kuličky.

"Příznivě působí na omlazování orgánů a snižují lakotu a agresivitu," informuje jeden z obchodů. "Indiáni tyto kuličky používali nejen ke hrám, ale také při různých rituálech a šamanských obřadech."

Co se stane, když "kuličku z Marsu" budete držet v ruce?

"Lidé s vyšším krevním tlakem pocítí mírné brnění v rukách a lidé s nízkým tlakem teplo," popisuje Moqui Marbles další z internetových obchodů.

Ceny kamínku z Utahu, který má svou obdobu na Marsu i Českolipsku, se pohybuje od 120 do 1700 korun za jednu kuličku.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Do EU přišlo nejméně lidí za posledních pět let, Frontex varuje před tlakem

Migranti na přeplněné lodi u břehů Libye. (29.3. 2017)

Pobřežní a pohraniční stráž Evropské unie (Frontex) zaznamenala v loňském roce nejnižší počet nelegálních přechodů přes...

Vytvoření hranic s Irskem spustí vlnu násilí, varuje studie UNESCO

Obyvatelé Severního Irska se obávají zřízení pevných hranic.

Pokud dojde na hranicích Severního Irska a Irskou republikou k vybudování kontrolních stanovišť, je velmi...

VIDEO: Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji vytváří účesy státníků

Na Trumpa, nebo Kima? Kadeřník v Hanoji napodobuje účesy státníků. (19. února...

Když Donald Trump na začátku února potvrdil, že se druhý summit s Kim Čong-unem bude konat ve Vietnamu, dostal hanojský...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz