„Už týden fungují ukrajinské ambasády a konzuláty v režimu zvýšených bezpečnostních opatření,“ napsal šéf ukrajinské diplomacie, který jako příklad přiložil snímek z Polska, na němž jsou vidět tři hasičská auta na ulici a mimo jiné také člověk v oranžovém ochranném obleku na pozemku. Podle Kuleby na diplomatických úřadech zasahovala policie, kynologové se psy, pyrotechnici i soudní znalci.
„V uplynulých dvou dnech byly podezřelé balíky doručeny na velvyslanectví v Itálii, Polsku, Portugalsku, Rumunsku, Dánsku a na konzulát v Gdaňsku,“ poznamenal ministr, který zároveň vyjmenoval všechny státy, kde podle něj podobné obálky na ukrajinské diplomatické mise přišly. „Celkem už máme 31 případů v 15 zemích,“ sečetl a zmínil rovněž dva případy v Česku.
Pachatelé balíčky odesílali z pošt bez bezpečnostních kamer a nezanechali stopy DNA. Kuleba upozornil, že to svědčí o profesionální úrovni akce.
Česká policie minulý týden informovala na Twitteru, že v podezřelé zásilce, kterou na ukrajinském velvyslanectví v Praze prozkoumávali pyrotechnici, byla stejně jako v podobném balíčku na ukrajinském konzulátu v Brně živočišná tkáň. Policisté předtím preventivně evakuovali dvě budovy ambasády a částečně uzavřeli ulici.
„Kampaň teroru proti ukrajinským diplomatům, která se nyní odehrává, nemá svým rozsahem obdoby. A to nejen v kontextu Ukrajiny, ale ani na světové úrovni,“ uvedl Kuleba a poznamenal, že si nevybavuje z historie moment, kdy by se tolik diplomatických misí z jedné země stalo terčem tak masivních útoků v tak krátké době.
„Krvavou“ zásilku se zvířecíma očima dostali Ukrajinci v Brně i v Praze |
Ukrajina, která se už přes devět měsíců brání ruské invazi, minulý týden začala informovat o tom, že na její diplomatické mise v evropských městech začaly chodit podezřelé balíky. Podle agentury Reuters byly zakrvavené a obsahovaly zvířecí oči. Minulý týden španělské úřady odhalily několik dopisových bomb, které podle všeho souvisejí s ruskou válkou na Ukrajině. Jedna explodovala na ukrajinské ambasádě.
Německé úřady ani prodejce elektromobilů Tesla v Sindelfingenu na žádost o komentář ke zveřejněným informacím zatím nereagovali. Agentura Reuters připomněla, že šéf Tesly a miliardář Elon Musk čelí kritice od Ukrajinců za svůj nedávný návrh ohledně možné mírové dohody o ukončení války na Ukrajině.
Musk navrhl, aby Ukrajina získala neutrální status a zřekla se Ruskem anektovaného Krymu. Pod dohledem OSN by se pak podle něj mělo na anektovaných územích uskutečnit nové hlasování, které by odráželo „vůli lidu“. Musk také vyvolal v Kyjevě znepokojení, když v říjnu řekl, že jeho společnost SpaceX nemůže donekonečna financovat provoz své satelitní internetové služby Starlink na Ukrajině, kde pomáhá civilistům a ukrajinské armádě zůstat online. Později ovšem uvedl, že ji bude financovat i nadále.