Vražda novináře i turbulence v politice. Jak se vyvíjela kauza Kuciak

  14:51aktualizováno  14:51
Zastřelený novinář, turbulence v politice, pátrání. Vražda Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové otřásla Slovenskem letos v únoru. Vývoj kauzy a policejního vyšetřování popsali reportéři MF DNES.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová na fotografii pořízené 9. března 2018 na pietním místě v Bratislavě | foto: ČTK

„Odkud jste? Vy nejste zdejší!“ vyhrkne přes pult v samoobsluze v malé obci Velká Mača na Slovensku prodavačka. Otočí se na kolegyni a maďarsky se s ní baví zjevně o nás. Zákazníky tu znají jménem a vědí o nich vše. Jako na vsi.

Jenže od konce února tu jsou všichni ostražitější, podezřívavější a sledují každého, kdo do obce přijede. Víc než třicet kamer v ulicích. Aby ne. Vrah tu v nenápadném domě v Brezové ulici zastřelil investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou.

„Jsme novináři. Z České republiky,“ stroze odpovíme a dál nakupujeme svačinu na celý den a noc. Čeká nás dlouhý den. Právě v domě Jána Kuciaka bude policie dnes večer – předposlední květnový den – poprvé dělat rekonstrukci vraždy. Vyrazili jsme v noci, abychom ve Velké Mači byli už ráno a domluvili se se sousedy, zda můžeme rekonstrukci sledovat od nich ze zahrady. Dá se předpokládat, že policie celou obec uzavře, ulice zapáskuje a nikoho nepustí dovnitř ani ven.

Přímo u rekonstrukce

„Máme tu pergolu a z ní je vidět přímo k domu. Manželka udělá kafe,“ nabízí Oto Lancz, hned první soused, který s Kuciakovým domem přímo sousedí. Ideální místo.

Jsou tři hodiny odpoledne a policie přijíždí do Velké Mače. Podle předpokladu uzavírá všechny ulice a my jsme přímo v srdci dění. Legálně a jako jediní novináři. Slovenští přijíždějí až kvečeru a zůstávají za policejními páskami na okraji obce.

„Manželka musela na příjezdu zastavit a otevřít kufr. Jestli prý nepřeváží novináře. To je fakt sranda, takové kontroly a my máme novináře od rána na zahradě,“ směje se druhý soused, který právě přišel k plotu s Lanczem prohodit pár slov.

Vražda novináře Jana Kuciaka a Martiny Kušnírové: minuta po minutě

Sousedé jsou tu družní, u plotu vypijí nejednu lahev vína a není divu, že dokola probírají, proč Kuciak zemřel a kudy asi vrah k domu přišel.

Rekonstrukce začíná a my sledujeme celé dění a zřetelně slyšíme i debaty policistů. Vše končí až po půlnoci a rekonstrukce přináší dva závěry. „Janko s Martinkou nemohli vraha z místnosti, kde se svítilo, venku ve tmě vůbec vidět. A první zastřelil Martinku,“ shrnuje ještě v noci do telefonu Jozef Kuciak, otec zavražděného novináře, se kterým jsme se už odpoledne domluvili, že s námi promluví. Je ochotný, jako už mnohokrát předtím. „Média nesmí o vraždě mlčet, protože Janko bojoval za pravdu, za lepší zemi,“ vysvětluje Kuciak.

Slovenská náměstí a ulice, které byly hned po vraždě plné lidí protestujících proti premiérovi Robertu Ficovi, vládě či špičkám slovenské policie, už dávno ztichly. Čeká se na klíčový zvrat.

Dopadení

Ten přichází na konci září, kdy policie zatýká čtveřici lidí podezřelých z vraždy – bývalého policistu Tomáše Szabóa coby údajného vraha, jeho bratrance Miroslava Marčeka, který jej měl na místo vraždy dovézt, podnikatele Zoltána Andruskóa, který oba vrahy podle policie sehnal, i překladatelku Alenu Zsuzsovou, která prý vraždu objednala.

Vracíme se na Slovensko, do malého města Kolárovo na jihu země, kde dva podezřelí z vraždy bydlí. Střelec Szabó tu provozoval prodejnu se zdravou výživou. Stačí se zeptat lidí a stojíme před domem, kde bydlí přítelkyně Miroslava Marčeka, blondýna Martina R. Mezi vraty si zapálí cigaretu a ochotně se rozpovídá o detailech policejní razie. O zatčení přítele, se kterým je teprve krátce, o zatčení svého syna Ronalda.

Fotogalerie

Jsme první, kdo s ní mluví. Na všechny otázky odpovídá překvapivě otevřeně. „Nevěřím, že s tím má něco společného. Žili jsme skromně, neměli jsme ani peníze, abychom jeli na dovolenou,“ dodává žena. Za pár dnů přijde další rána – její syn Ronald se oběsí. Policie totiž před samotnou razií zveřejnila jeho podobiznu s tím, že po něm pátrá jako po svědkovi v souvislosti s vraždou. Mladý muž neunesl tlak okolí a vzal si život.

Že o vraždě nic nevěděl, je jasné i z rozhodnutí soudu o vazbě, které na Slovensku u soudu získáváme. V něm je do detailu popsáno, že dvojice za vraždu dostala 70 tisíc eur a před mordem přijela do Velké Mače obhlédnout novinářův dům a zkusit si k němu přijít od místního fotbalového hřiště, to celkem osmkrát. O Ronaldovi R. v něm není ani slovo.

Slovenská média mezitím popisují další detaily zejména toho, kdo všechno se s překladatelkou Zsuzsovou znal, unikají první informace z vyšetřování, podle nichž s policií spolupracuje Zoltán Andruskó – podle něj si u Zsuzsové vraždu objednal kontroverzní podnikatel Marián Kočner. 

Muž, který je toho času ve vazbě kvůli podvodu se směnkami za 1,8 miliardy korun, a muž, který měl velmi blízko k vlivným – politikům, policistům i prokurátorům. Je zajímavé sledovat, jak se tamní politici najednou urychleně od Kočnera distancují, prý ho znají jen letmo, vzkazují.

Na verzi, která se na Slovensku od prvního dne šířila – že Kuciaka zabila italská mafie N’drangheta, o níž psal – si dnes už nikdo nevzpomene. A na východě Slovenska, kde podnikají Italové spojovaní právě s tímto klanem, se tomu lidé jen vysmívají. Prohánějí se sice centrem Michalovců ve ferrari, ale kdekomu dluží peníze. A tak si je místní berou po svém – s tyčí v ruce.

Milion eur na stole

Pozadí vraždy slovenského novináře je jeden velký Balkán. Tehdejší premiér Robert Fico, který následně rezignoval, hned nabídl vyplatit milion eur tomu, kdo bude mít zásadní informace o vraždě. A peníze v hotovosti ukázal na tiskové konferenci.

Těžko si představit, že by bankovky na stůl skládal český premiér. A těžko si taky představit, že by český předseda vlády svolával na tajnou schůzku šéfredaktory předních deníků, aby jim prozradil zprávy z místa vraždy a slibem si je zavázal k mlčenlivosti. Slovenští novináři to dodrželi. V Česku by z toho byl poprask. Nejenže by noviny ihned naplnily informace z takové schůzky, ale i komentáře, jak je možné, že premiér zná detaily z vyšetřování.

Fico ale není jedinou pozoruhodnou postavou příběhu. Bývalý policejní prezident Tibor Gašpar je švagrem jednoho ze slovenských oligarchů, Miroslava Bödora, jehož syna teď policie k vraždě také vyslýchá. 

Po nalezení těl se na místě vraždy objevil nestandardně šéf protikorupční policie Robert Krajmer, který také později rezignoval. A generální prokurátor Jaromír Čižnár trochu jako šerif svérázně od počátku slibuje, že udělá všechno pro to, aby vrazi byli exemplárně potrestáni. „Jestliže se prokáže souvislost mezi dvojnásobnou úkladnou vraždou s Kuciakovou prací, garantuji vám, že rozpoutám peklo,“ prohlásil třeba.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Další z rubriky

Kolumbijské úřady vyhodily do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnaly se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Venezuela před erupcí. Madurovi zbíhají vojáci, u hranic se střílí do lidí

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Ve Venezuele v posledních dnech houstne atmosféra. Začali zbíhat první vojáci venezuelské armády dosud věrné...

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Najdete na iDNES.cz