Muž podezřelý z objednání Kuciakovy vraždy je schopný všeho, říká právník

  22:55aktualizováno  22:55
Slovenský podnikatel Marián Kočner, který je podezřelý z toho, že je konečným objednavatelem vraždy novináře Jána Kuciaka, je podle všeho člověk bez jakýchkoli skrupulí. Údajná překladatelka Alena Zsuzsová, o níž se dosud v této souvislosti psalo, byla zřejmě jen jedním ze zprostředkovatelů „objednávky“.

Na snímku podnikatel Marián Kočner přichází na soudní jednání v Bratislavě. (8. ledna 2018) | foto: HNonline.sk

„Já tomu Kuciakovi nerozumím, proč to dělá. Někdo ho platí a navádí. Možná si myslí, že ho budu chtít přeplatit. Já ale novináře nekupuji a nebudu kupovat. Budu říkat pravdu. I když někdy mám pocit, že pravda zemřela,“ rozčiloval se loni v září slovenský podnikatel Marián Kočner.

Fotogalerie

Bylo to jen dva dny poté, co mu volal investigativní novinář Ján Kuciak, jeho „úhlavní nepřítel“. Mladý žurnalista, kterého nájemný vrah letos 21. února zastřelil i s jeho snoubenkou Martinou Kušnírovou a z jehož vraždy jsou nyní obviněni celkem čtyři lidé. Expolicista Tomáš Szabó coby střelec, jeho bratranec Miroslav Marček, který jej na místo vraždy údajně dovezl, patrně samozvaná překladatelka z italštiny Alena Zsuzsová, která vraždu za 70 tisíc eur objednala přes dalšího zprostředkovatele, podnikatele Zoltána Andruska.

Další objednávky vražd

Právě ten teď promluvil. Policii tvrdí, že si vraždu objednal Kočner. MF DNES nyní zjistila, že Kočner – vlivný podnikatel s kontakty na slovenské politiky – byl už dvakrát v podezření, že si chtěl objednat vraždu. Ani jednou nebyl obviněn.

Před pěti lety přišel na policii manažer OTP banky a rozpovídal se o tom, že Kočner vyhrožoval, že právníkovi banky Romanu Kvasnicovi „nechá proletět hlavou kulku, protože je arogantní hajzl“.

Banka tehdy figurovala ve sporu o bytový dům v Bratislavě, kde bylo zmiňováno i Kočnerovo jméno. Roman Kvasnica, který pro finanční dům pracoval, je dnes právníkem, kterého si najala matka zavražděné Martiny Kušnírové. „Když jsem se dozvěděl o tom, že se pan Kočner na moji adresu vyjádřil, že mě dá zavraždit, tak jsem to vůbec nepodceňoval, protože si myslím, že ten člověk je schopný čehokoliv,“ řekl k incidentu Kvasnica slovenskému Denníku N.

Policie případ uzavřela jako přestupek, Kočner se hájil, že „prohnat kulku hlavou“ je styl jeho mluvy a rozhodně to nemyslel vážně.

V témž roce 2013 přišel Národní kriminální agentuře NAKA dopis podepsaný „Martin Bihári“.

To byl člen mafiánského gangu Sýkorovci přezdívaný Rus, který si dnes odpykává třiadvacet let vězení za nájemné vraždy. V dopise popisoval, že v roce 2009 měl zemřít syn slovenského podnikatele a milionáře Slavomíra Hatiny. A že jeho vraždu si tehdy chtěl objednat právě Kočner za 150 tisíc eur.

Hatina mladší se pak ukryl do zahraničí a policie se snažila najít autora dopisu. Bihári byl v té době na útěku a mezinárodně hledaný pro tři vraždy, krádeže a vybírání výpalného. Skrýval se v Česku, žil v obci Suchohrdly na Znojemsku.

Kočner odmítal, že by kdy mafiána potkal. „Tyto informace slyším poprvé v životě, nebyl jsem ani vyslechnut. Informace v dopise nějakého pana Biháriho, kterého jsem v životě neviděl, jsou podivné,“ bránil se tehdy Kočner.

Policie po několika týdnech případ odložila. „Vykonaným prověřováním a verifikací oznamovatele, která se nepotvrdila, nebyly zjištěny důvody pro zahájení trestního stíhání,“ okomentoval tehdy Michal Slivka z policejního prezidia.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

Zaplatíte pokutu, uložil soud aktivistce, která bránila deportaci Afghánce

Švédská aktivistka Elin Erssonová během své akce v letadle občas jen stěží...

Zaplatit pokutu 3 000 švédských korun (7 360 Kč) přikázal soud ve Švédsku mladé aktivistce Elin Erssonové, která loni v...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Najdete na iDNES.cz