Kubánci lezli z bažin jako mravenci, vzpomíná veterán na Zátoku sviní

  7:05aktualizováno  7:05
Právě před půl stoletím se odehrálo jedno z největších fiasek v dějinách CIA. Americkými zpravodajci vycvičení emigranti z Kuby se vylodili v Zátoce sviní, aby svrhli režim Fidela Castra. Operace skončila po třídenním zoufalém boji neúspěchem a na dlouhé roky ovlivnila vztahy mezi Washingtonem a Havanou.

Zatímco komunisté na Kubě si připomínají 50. výročí nezdařené invaze v Zátoce sviní vojenskou přehlídkou a po čtrnácti letech pořádají stranický sjezd, kubánští emigranti vzdávají hold mužům, kteří položili život v dosud nejambicioznějším pokusu o svržení Fidela Castra.

Před půl stoletím, 17. dubna krátce po půlnoci se v Zátoce sviní, na jižním pobřeží karibského ostrova vylodilo asi 1400 kubánských emigrantů. Plán byl jasný: zajistit asi čtyřicetikilometrový pás bažinatého pobřeží, obsadit letiště a dopravit na ostrov exilovou vládu, která by okamžitě požádala o přímou pomoc Američanů.

Akci připravila a naplánovala americká tajná služba, která počítala s propuknutím lidového povstání proti kubánským revolucionářům. CIA v tréninkových kempech v Guatemale vycvičila jednotku emigrantů nazvanou Brigáda 2506 a dva dny před samotným výsadkem na Castrova vojenská letiště zaútočilo šest zastaralých bombardérů B-26 s kubánskými znaky.

Pětašedesátiletý Francisco Manuel Torreiro ukazuje kulku, která ho před půl stoletím zranila v Zátoce sviní

Pětašedesátiletý Francisco Manuel Torreiro ukazuje kulku, která ho před půl stoletím zranila v Zátoce sviní

Medaile, které si Toribio Pozos vysloužil od Castra v Zátoce sviní

Medaile, které si Toribio Pozos vysloužil od Castra v Zátoce sviní

Veterán bojů v Zátoce sviní Rafael Soldevilla (74) pózuje ve svém domě v Havaně

Veterán bojů v Zátoce sviní Rafael Soldevilla (74) pózuje ve svém domě v Havaně

Castro invazi očekával, jen netušil, kde k ní dojde a proto na klíčových místech ostrova nechal vykopat zákopy. Odpovědnost za krach operace nesou především američtí zpravodajci, kteří naprosto neodhadli náladu mezi obyvateli ostrova svobody a ignorovali jasné důkazy Castrovy politické a vojenské síly.

Marné čekání na vzdušnou podporu

Operace se zadrhla hned na začátku. Když se v Zátoce sviní vynořil první žabí muž a odpálil světlici, která měla zbytek mužů navést na místo vylodění, upozornil nechtěně také Castrovy hlídky. Podivné světlo na obloze tehdy zburcovalo i Gregorio Moreiru, který dnes ve svých čtyřiasedmdesáti letech stále žije ve stejném domě na pobřeží jako před půl stoletím.

"Vyběhl jsem ven z domu a uviděl jsem světlici, která na nebi zářila jako svíce. Se svým otcem a bratry jsme si to hned namířili do zákopů," vzpomíná Moreira. "Dohromady jsme měli jedenáct pušek, emigranti začali asi ve čtyři ráno vylézat na pobřeží a my jsme spustili palbu," řekl BBC kubánský stařík.

Na místo rychle dorazily posily. Fidel Castro proti výsadku poslal 20 tisíc vojáků a osobně se ujal velení operace. Americký prezident John Fitzgerald Kennedy se zapojení Washingtonu v invazi snažil utajit a bojovníkům z Brigády 2506 odmítl poskytnout vzdušnou podporu.

Bojovníci z Brigády 2506 před kubánským soudem v roce 1961

Bojovníci z Brigády 2506 před kubánským soudem v roce 1961

Fidel Castro hovoří k mužům zajatým v Zátoce sviní

Fidel Castro hovoří k mužům zajatým v Zátoce sviní

Pláž ostřelovalo čtyřicet Castrových tanků a dvacet dalekonosných děl. Bez pomoci amerických letadel byla bitva v Zátoce sviní rozhodnuta už na konci prvního dne. Druhý den se kolem výsadku začali stahovat Castrovi vojáci. "Vylézali z bažiny jako mravenci," vzpomíná podle listu The Miami Herald Mario Martine-Malo, který během bitvy obsluhoval minomet.

Třetí den ráno od vylodění už emigrantské jednotky zachvátil chaos. "Nemáme munici, bojujeme na pláži. Prosím, pošlete pomoc," burcoval své šéfy ze CIA vysílačkou velitel Brigády 2560 Pepe San Román. "Nemám s čím bojovat. Odcházím do džungle," zněla jeho poslední zpráva.

Chruščovova partie

Po třech dnech boje zůstalo na pobřeží Kuby více než stovka zabitých bojovníků exilové brigády a dalších dvanáct set jejích mužů padlo do Castrova zajetí. Na Floridu se vrátili až po roce a půl, kdy je Američané vykoupili za jídlo, traktory a medicínu v hodnotě 50 milionů dolarů.

Deset let a dost

Castro chce omezit vysoké politické posty na Kubě

Kubánský revoluční vůdce mohl slavit. "Imperialisté nám nemohou odpustit, že vedeme socialistickou revoluci Spojeným státům přímo pod nosem!" hřímal vítězoslavně a poprvé tak přiznal pravý charakter kubánského režimu.

Pro Kennedyho představovalo fiasko v Zátoce sviní pouhé tři měsíce po jeho nástupu do Bílého domu vážnou porážku. Podle historika Karla Durmana se jeho administrativa neúspěšnou operací před světem projevila nejen jako sbírka imperialistů, ale navíc nekompetentních imperialistů.

"Vzhledem k tomu, že Bůh limitoval moudrost člověka, zdá se nespravedlivé, že zároveň neurčil hranice pro jeho pitomost," komentoval fiasko německý kancléř Konrad Adenauer.

Neúspěšný výsadek kubánských emigrantů zadržených Castrovými jednotkami po fiasku v Zátoce sviní

Neúspěšný výsadek kubánských emigrantů zadržených Castrovými jednotkami po fiasku v Zátoce sviní

Kennedy přitom ke kubánské operaci přišel trochu jako slepý k houslím. CIA akci naplánovala už za jeho předchůdce Eisenhowera, který Kennedymu po krachu v Zátoce sviní vyčinil, že nenašel potřebnou odvahu poskytnout invazi potřebnou leteckou pomoc.

Neúspěchu nezkušeného prezidenta hodlal využít především Kreml, povzbuzený svým dalším prestižním triumfem, dobytím vesmíru sovětskou lodí Vostok. Nikita Chruščov podle Durmana zastával názor, že v Bílém domě sedí "amatér, který dostal ránu do hlavy při hraní s bumerangem" a chtěl Kennedyho donutit k ústupkům v otázce rozděleného Berlína.

Zde se ale přepočítal - právě kvůli své otřesené prestiži odmítl jinak pragmatický Kennedy ustupovat.

O rok a půl později se Kuba opět ocitla v centru světové pozornosti, když Sověti na ostrově svobody rozmístili rakety středního doletu. V dramatické partii osudových třinácti dnů, během kterých se svět ocitl na pokraji jaderné války, ale tentokrát vyhrála Amerika.

Zátoka sviní, Kuba

Zátoka sviní, Kuba

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Klokan, sovy a kachny v autě: němečtí policisté zastavili Čecha na dálnici

Rakousko zavedlo kontroly na hranicích

Německá policie zastavila při kontrole na dálnici A3 v Bavorsku 62letého Čecha, který ve voze převážel klokana, dvě...

V Severním Irsku létaly zápalné lahve, republikáni zabili novinářku

Při nepokojích v severoirském Londonderry zemřela novinářka Lyra McKeeová. (18....

Při čtvrtečních nepokojích v severoirském Londonderry zemřela mladá novinářka. Vycházející hvězdu investigativní...

Jedno dvojče se narodilo o Vánocích, druhé kvůli komplikacím až v únoru

Ilustrační snímek

Italské matce se narodila dvojčata s dvouměsíčním rozestupem. Nejprve přišel na svět o loňském Štědrém dnu Alessandro,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz