Na Kubě smějí v ringu bojovat jen muži. Boxerky touží po ženské soutěži

  9:35aktualizováno  9:35
V oboru má přezdívku Krotitelka, podle místního týmu Kubánští krotitelé, který se účastní mezinárodního poloprofesionálního mistrovství World Series of Boxing. Idamelys Morenová se už čtyři roky chce účastnit závodů, aby se mohla stát mistryní boxu. Avšak na Kubě, která je v této sportovní disciplíně světovou jedničkou, nesmějí ženy vstoupit do ringu. Přitom závodí i kubánské vzpěračky či zápasnice.

Boxerka Idamelys Morenová trénuje v havanské tělocvičně. (14. května 2019) | foto: Profimedia.cz

„Je to boxerka s velkým zápalem a obrovskými fyzickými kapacitami, ale ještě nedosáhla svého plného potenciálu,“ soudí její trenér Emilio Correa, nositel stříbrné medaile z olympijských her v roce 2008 a bronzové medaile na světovém mistrovství v roce 2005.

Na tmavé Idamelysině kůži se leskne pot po zápasu s Yurií Pascualovou, šestadvacetiletou bioložkou, a Anou Gasquezovou, Francouzkou, která přicestovala na ostrov v roce 2014 vábena magií kubánského boxu, který je podle ní nejlepší na světě.

Ambiciózní Idamelys sní o tom, že získá světovou a olympijskou medaili. „Když jsou toho schopni muži, proč ne my?“ ptá se Yuria. Výhrady kubánských úřadů pro sport k povolení zápasů v boxu pro ženy nakonec mladé ženy, které by chtěly vstoupit do ringu, odrazují, soudí Idamelys.

Kubánský sportovní paradox

„Nedávají nám šanci,“ stěžuje si sedmadvacetiletá žena, která studuje sport. Vychází právě z jednoho soukromého sportoviště v Havaně. Jeho zdi jsou pokryty plakáty se slavnými kubánskými boxery, jako je Teofilo Stevenson, píše agentura AFP.

Tato malá, ale svalnatá brunetka již jako dítě provozovala atletiku, fotbal a před čtyřmi lety se zamilovala do boxu. Box je kubánskou hrdostí a Kuba se může pyšnit 37 olympijskými medailemi a 76 světovými tituly, avšak jen v mužské kategorii.

Je to vlastně paradox: Kuba je zastoupena v ženských kategoriích ve všech sportech, včetně zápasů a vzpírání, nikoli však v boxu. Sportovní úřady mají výhrady k myšlence nechat ženy účastnit se soutěží. Na ostrově totiž vládne všeobecně rozšířený názor, že box je věcí mužů a že je pro ženy příliš nebezpečný.

Jinde ve světě se však názory měnily a ženský box je na pořadu olympijských her od těch londýnských z roku 2012. „Všechny bojové sporty jsou nebezpečné, ale máme chráněná prsa, hlavu a ústa,“ říká Idamelys Morenová. „Kdyby nám dali příležitost, mohly bychom počet medailí zvýšit,“ ujišťuje.

Doufá, že Kubánský institut sportů (Inder) dá zelenou zápasům v ženském boxu před příštími olympijskými hrami, a pokračuje v intenzivní přípravě, která by jí umožnila soutěžit v pérové váze do 57 kilogramů. V ringu většinou zápasí s muži, kteří jsou vyšší a statnější.

Fotogalerie

Ženám by se mohly brzy otevřít dveře do světa profesionálů

Zdá se však, že to sportovci vítají: na všech boxerských stadionech na Kubě jsou ženám dveře otevřeny. „Hoši nám pomáhají,“ dosvědčuje boxerka Ana. Pokud budou boxerské zápasy žen na Kubě konečně povoleny, stane se tato praxe masívní, neboť Kuba je ostrov boxu, prohlašuje trenér Emilio Correa.

V roce 2016 se zdálo, že se věci pohnuly: prezident Kubánské federace boxu Alberto Puig začal o tom, že se box ženám otevře, uvažovat. Avšak tři roky poté se stále nic neděje.

„Nemůžeme kubánským ženám upírat jejich právo účastnit se soutěží,“ prohlašuje legendární kubánský trenér Alcides Sagarra. „Nakonec dosáhnou dobré úrovně,“ předpovídá Sagarra, který vychoval více než 80 olympijských a světových mistrů, včetně legendárního Stevensona.

Idamelys Morenová při tréninku:

Autoři: ,
Témata: box, Kuba, AFP, boxer, Havana

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Nejdéle sloužící webkamera na světě ukončí vysílání. Fungovala 25 let

Kamery sledují provoz na křižovatce ve zlínské části Louky.

Po 25 letech takřka nepřetržitého vysílání bude na konci měsíce vypnuta nejstarší sloužící webkamera na světě. Z...

Vrak Titaniku se rozpadá. Rez a bakterie ničí hlavně kajuty, ukazují snímky

Titanic

Části vraku Titaniku by se mohly brzy zhroutit. Postupující rozklad potopeného parníku ukazují první snímky po čtrnácti...

Předseda novozélandského parlamentu krmil miminko přímo na jednání poslanců

Trevor Mallard držel a krmil z láhve nového chlapečka politika Tamati Coffeyho,...

Předseda novozélandské sněmovny Trevor Mallard pobavil kolegy i krajany. Weby i médii oběhlo video, jak za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz