Snad Ukrajina nedopadne jako my, připomíná Moldavsko okupaci Podněstří

  18:03aktualizováno  18:03
Levý břeh Dněstru patří na mapě Moldavsku, Kišiněv však na vzpurné území ve skutečnosti nemá žádný vliv. Samozvaná republika Podněstří si postavila vlastní hranice, vydává vlastní peníze i pasy. A jako mírotvorce pozvala ruské vojáky. Podobný scénář hrozí i Krymu, kde vzniká další "zamrzlý" konflikt.

Tank T-34 vystavený na čestném místě v Tiraspolu. | foto: Michal Slavíkpro iDNES.cz

Na Krymu ještě není rozhodnuto. Možná Západ donutí Vladimira Putina ustoupit, anebo se naopak Kreml rozhodne celý poloostrov rovnou přidružit k Ruské federaci. Zkušenosti s ruskou politikou však nasvědčují tomu, že na jihu Ukrajiny vznikne další loutkový stát ovládaný Moskvou. Jako v Abcházii, Jižní Osetii či Podněstří.

Krize na Ukrajině

Právě příběh tohoto regionu na levé straně řeky Dněstr připomíná mnohým odborníkům ruskou invazi na Krym. A nejen jim. Před "ukradením" části území varoval Kyjev také moldavský premiér Iurie Leanca.

"Je to pro nás brutální vzpomínka, řekl v rozhovoru pro Rádio Svobodná Evropa. "Co se právě děje na Ukrajině ukazuje, že pokud země včas nezareaguje na hrozbu separatismu - pokud ji doma neřeší - rozšíří se do celého regionu."

Sám ví, o čem mluví. Jeho vláda nemůže dění za Dněstrem nijak ovlivnit, ačkoliv mu právně i historicky náleží. Stát, který oficiálně neexistuje, vybudoval v Moldavsku pevnou hranici a vyvěsil nad ní rudo-zelenou vlajku se srpem a kladivem. Zavedl vlastní podněsterský rubl i podivné pasy, s nimiž ovšem jeho obyvatelé nemohou nikam vycestovat. To jen pár desítek kilometrů od hranic Evropské unie.

A vše začalo podobně jako krize na Krymu. V době chaotického rozpadu SSSR se nevelké půlmilionové území, jež bylo za komunismu násilně rusifikováno, odmítlo připojit k rumunsky hovořícímu Moldavsku a vyhlásilo nezávislost.

Je to okupace, tvrdí Moldavsko i po 20 letech

Moldavsko odpovědělo silou, jenže proti ruské 14. armádě nemělo šanci. Podněstří svůj stát s podporou Moskvy, která stejně jako dnes argumentovala ochranou ruskojazyčných obyvatel, ve válce udrželo a existuje dodnes. Stejně jako kontingent 1 200 ruských vojáků, který tam přes všechny sliby a dohody stále zůstává.

Konflikt zamrzl. Snahy OBSE o konstruktivní jednání nenesou žádné výsledky. "Přítomnost ruských vojsk na území Moldavské republiky je proti politické vůli jejích ústavních činitelů a porušuje jednomyslně uznávané mezinárodní normy," prohlásil v roce 2004 moldavský ministr zahraničí Andrei Strata.

Deset hodin v Podněstří

Návštěva státu, který neexistuje a kde vám změní jméno.

Budova podněsterského parlamentu, před níž se tyčí majestátní socha V. I.
Památník obětí občanské války v roce 1992

Vlivný americký senátor John McCain na návštěvě Moldavska v roce 2011 prohlásil, že Rusko porušuje územní celistvost Moldavska a jedno za základních pravidel mezinárodního režimu.

Nyní hrozí, že i Krym se stane dalším "zamrzlým konfliktem". Část tamních etnických Rusů vítá ruské jednotky jako osvoboditele a nyní si budou chtít vydobýt co největší míru nezávislost na Kyjevě. Ať už ve formě neuznaného "polostátního" útvaru s podporou Moskvy či přímého přidružení k Rusku.

Moldavský premiér Leanca vyjádřil Ukrajincům podporu a doufá, že si jeho velký soused zachová územní integritu. Z vlastní  zkušenosti ovšem ví, že je to spíše jen zbožné přání. Rusko za dvacet let zesílilo a naznačuje, že tentokrát může zajít ještě dál než v případě Moldavska, jemuž Podněstří patří alespoň na papíře.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Migranti utíkají do Francie přes Alpy, v průsmycích bojují s mrazem

Migranti se snaží z Itálie dostat do Francie přes Alpy.

Stále více migrantů se v důsledku zpřísnění italského imigračního zákona vydává na nebezpečnou cestu napříč alpskými...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Ve Švýcarsku se zřítila lavina, zraněni jsou zatím čtyři lidé

Záchranná posádka pracující na místě laviny v lyžařském středisku Crans-Montana...

Lavina se sesunula v úterý kolem půl třetí odpoledne na sjezdovce ve švýcarském lyžařském středisku Crans-Montana....

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz