Krvavé diamanty se prodávají pořád, jen se s těmi čistými promíchaly

  15:32aktualizováno  15:32
Kimberleyský proces odmítá řešit spojitost mezi diamanty a krveproléváním, a proto ho opouštíme, oznámila nevládní organizace Global Witness. Jako konkrétní příklady nečinnosti schématu uvedla prodej "krvavých diamantů" z Pobřeží slonoviny, Venezuely a v poslední době hlavně ze Zimbabwe.

Diamantový důl v Marange na východě Zimbabwe. (listopad 2006) | foto: AP

Global Witness byla v roce 2003 jednou ze zakládajících organizací Kimberleyského procesu, jehož smyslem je zamezit tomu, aby se na mezinárodní trh dostávaly diamanty z válečných oblastí, kde konflikty de facto financují.

K vytvoření schématu přispěly hlavně někdejší války v Sierra Leone, Libérii, Angole či dodnes trvající konflikt v Demokratické republice Kongo. Vzbouřenci měli ve zvyku obsadit diamantová pole a ze zisku nakupovat zbraně. Prolili přitom krev milionů lidí. Tamním diamantům se proto začalo říkat krvavé.

Kimberleyský proces

Kimberley Process Certification Scheme (KPCS) ustanovila v roce 2003 OSN. V současné době v něm je 74 zemí. Jeho hlavním úkolem je dohlížet na to, aby se na mezinárodní trh nedostaly krvavé diamanty. Proces proto kontroluje původ minerálů a následně jim uděluje certifikáty potvrzující, že pocházejí z nekonfliktních zón.

"Téměř devět let po založení Kimberleyského procesu je smutnou pravdou, že většina zákazníků si stále nemůže být jistá, odkud jejich diamanty pocházejí a jestli nefinancují násilí nebo despotické režimy," prohlásila předsedkyně Global Witness Goochová s tím, že organizace ze schématu vystupuje.

Nikdo si nemůže být jistý, co kupuje

"Schéma propadlo ve třech testech: neporadilo si s obchodem konfliktních minerálů z Pobřeží slonoviny, několik let nebylo ochotno vážně zasáhnout tváří v tvář do nebe volajících porušování pravidel ve Venezuele a nebylo ochotno překazit (prodej) diamantů podporujících korupci a násilí v Zimbabwe," dodala.

Kimberleyský proces má zabraňovat prodeji krvavých diamantů tak, že ověřuje původ minerálů a dává jim certifikát. Dostanou ho jen kameny, které nepocházejí z válečných oblastí. Zbytek by se neměl dostat na mezinárodní trh. Jenomže podle nevládní organizace se tak neděje.

Krvavé diamanty:

Kde všude přinášejí utrpení

Jako poslední příklad uvádí dění kolem zimbabwského dolu Marange. Ještě loni tam vytěžené diamanty na mezinárodní trh nesměly, Kimberleyský proces pak ale povolil prodej části cenných minerálů z tohoto dolu. Přitom v roce 2008 ho obsadila zimbabwská armáda a zabila tehdy 200 lidí.

Od té doby bijí různé nevládní organizace na poplach a popisují, jak tam vojáci nutí od rána do noci dospělé i děti kutat drahocenné kameny a přitom je bijí, mučí a vraždí. Z prodeje navíc profitují věrní prezidenta Roberta Mugabeho, kteří jsou obviňováni z násilí vůči opozici.

Je to komplic v praní špinavých diamantů

Kimberleyský proces se dle Goochové stal komplicem v "praní špinavých diamantů", jehož výsledkem je, že krví potřísněné diamanty se smísily s těmi prověřenými.

Samotný Kimberleyský proces se holedbá, že přísun krvavých diamantů na mezinárodní trh se za poslední roky snížil z patnácti procent na jedno procento. Kritiků má ovšem víc než dost. Už předloni ho opustil další ze zakladatelů schématu Ian Smillie s tím, že schéma kontroly nefunguje.

Kromě krvavých diamantů se v posledních letech používá i termín konfliktní (nebo krvavé) minerály. Princip je u nich úplně stejný jako u diamantů, jen s tím rozdílem, že rebelové obsazují doly s coltanem či kasiteritem, jež jsou zapotřebí pro výrobu elektrotechniky nebo mobilů. Peníze tak získávají třeba konžští povstalci (přečtěte si Děti v Kongu zakoušejí kvůli výrobě mobilů peklo, burcuje dokumentarista).


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Uvěznili otce v Číně. Dceru vydírali s pomocí švédské velvyslankyně

Švédská velvyslankyně v Čínské lidové republice Anna Linstedtová na fotografii...

Švédsko vyšetřuje svou velvyslankyni v Číně poté, co zprostředkovala sérii setkání mezi dcerou uvězněného spisovatele...

Lavina smetla v rakouském lyžařském rezortu 27letého Čecha

Záchranáři zasahovali u laviny v údolí Wildgerlostal u rakouského Krimmlu (22....

V lyžařském resortu Kühtai na západě Rakouska skončil pod lavinou sedmadvacetiletý Čech. Sněhový zával ho strhl při...

OBRAZEM: Zákulisí boje s největší epidemií eboly v D. R. Kongo

PŘEVOZ PACIENTA. Zdravotníci převážejí pacienta z centra pro léčbu eboly v...

Začalo to několika případy v malém odlehlém městě. Po více než půl roce je z toho největší epidemie eboly v historii...

Najdete na iDNES.cz