Krvavé diamanty se prodávají pořád, jen se s těmi čistými promíchaly

  15:32aktualizováno  15:32
Kimberleyský proces odmítá řešit spojitost mezi diamanty a krveproléváním, a proto ho opouštíme, oznámila nevládní organizace Global Witness. Jako konkrétní příklady nečinnosti schématu uvedla prodej "krvavých diamantů" z Pobřeží slonoviny, Venezuely a v poslední době hlavně ze Zimbabwe.

Diamantový důl v Marange na východě Zimbabwe. (listopad 2006) | foto: AP

Global Witness byla v roce 2003 jednou ze zakládajících organizací Kimberleyského procesu, jehož smyslem je zamezit tomu, aby se na mezinárodní trh dostávaly diamanty z válečných oblastí, kde konflikty de facto financují.

K vytvoření schématu přispěly hlavně někdejší války v Sierra Leone, Libérii, Angole či dodnes trvající konflikt v Demokratické republice Kongo. Vzbouřenci měli ve zvyku obsadit diamantová pole a ze zisku nakupovat zbraně. Prolili přitom krev milionů lidí. Tamním diamantům se proto začalo říkat krvavé.

Kimberleyský proces

Kimberley Process Certification Scheme (KPCS) ustanovila v roce 2003 OSN. V současné době v něm je 74 zemí. Jeho hlavním úkolem je dohlížet na to, aby se na mezinárodní trh nedostaly krvavé diamanty. Proces proto kontroluje původ minerálů a následně jim uděluje certifikáty potvrzující, že pocházejí z nekonfliktních zón.

"Téměř devět let po založení Kimberleyského procesu je smutnou pravdou, že většina zákazníků si stále nemůže být jistá, odkud jejich diamanty pocházejí a jestli nefinancují násilí nebo despotické režimy," prohlásila předsedkyně Global Witness Goochová s tím, že organizace ze schématu vystupuje.

Nikdo si nemůže být jistý, co kupuje

"Schéma propadlo ve třech testech: neporadilo si s obchodem konfliktních minerálů z Pobřeží slonoviny, několik let nebylo ochotno vážně zasáhnout tváří v tvář do nebe volajících porušování pravidel ve Venezuele a nebylo ochotno překazit (prodej) diamantů podporujících korupci a násilí v Zimbabwe," dodala.

Kimberleyský proces má zabraňovat prodeji krvavých diamantů tak, že ověřuje původ minerálů a dává jim certifikát. Dostanou ho jen kameny, které nepocházejí z válečných oblastí. Zbytek by se neměl dostat na mezinárodní trh. Jenomže podle nevládní organizace se tak neděje.

Krvavé diamanty:

Kde všude přinášejí utrpení

Jako poslední příklad uvádí dění kolem zimbabwského dolu Marange. Ještě loni tam vytěžené diamanty na mezinárodní trh nesměly, Kimberleyský proces pak ale povolil prodej části cenných minerálů z tohoto dolu. Přitom v roce 2008 ho obsadila zimbabwská armáda a zabila tehdy 200 lidí.

Od té doby bijí různé nevládní organizace na poplach a popisují, jak tam vojáci nutí od rána do noci dospělé i děti kutat drahocenné kameny a přitom je bijí, mučí a vraždí. Z prodeje navíc profitují věrní prezidenta Roberta Mugabeho, kteří jsou obviňováni z násilí vůči opozici.

Je to komplic v praní špinavých diamantů

Kimberleyský proces se dle Goochové stal komplicem v "praní špinavých diamantů", jehož výsledkem je, že krví potřísněné diamanty se smísily s těmi prověřenými.

Samotný Kimberleyský proces se holedbá, že přísun krvavých diamantů na mezinárodní trh se za poslední roky snížil z patnácti procent na jedno procento. Kritiků má ovšem víc než dost. Už předloni ho opustil další ze zakladatelů schématu Ian Smillie s tím, že schéma kontroly nefunguje.

Kromě krvavých diamantů se v posledních letech používá i termín konfliktní (nebo krvavé) minerály. Princip je u nich úplně stejný jako u diamantů, jen s tím rozdílem, že rebelové obsazují doly s coltanem či kasiteritem, jež jsou zapotřebí pro výrobu elektrotechniky nebo mobilů. Peníze tak získávají třeba konžští povstalci (přečtěte si Děti v Kongu zakoušejí kvůli výrobě mobilů peklo, burcuje dokumentarista).


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Bitva o duši Izraele: bude sekulární, nebo náboženskou zemí?

Děti doprovodily za plentu maminku-voličku, která šla hlasovat v předčasných...

Podrželi Benjamina Netanjahua v premiérském křesle a za to dostávají ultraortodoxní Židé více moci. A Izrael se teď...

Ganc odmítl jít do koalice vedené Netanjahuem. Sám chce být premiérem

Šéf centristické koalice Modrá a bílá Benny Ganc sleduje výsledky voleb v...

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek vyzval svého soupeře Bennyho Gance, který stojí v čele centristického...

VIDEO: Rudá, ne modrá. Naturalistická reklama s menstruační krví šokovala

Menstruační krev je normální, ukazuje reklama na vložky

Kontroverze vzbudil v Austrálii reklamní spot na menstruační vložky, který namísto obvyklé modré tekutiny použil...

KOMENTÁŘ: Bouře nad mořem ropy, Perský záliv zachvátily boje o moc

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

V Perském zálivu je po víkendu živěji než obvykle. Sobotní sofistikované teroristické útoky na ropná zařízení Saúdské...

Najdete na iDNES.cz