Krokodýli umí surfovat po mořských proudech, cestují tak stovky kilometrů

  19:38aktualizováno  19:38
Krokodýli mořští, největší žijící plazi naší planety, dokáží cestovat stovky kilometrů přes oceán díky "surfování" na mořských proudech. S novým objevem přišli vědci, kteří zkoumali, jak se mohli tak mizerní plavci rozšířit na spoustu izolovaných ostrovů.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Krokodýl mořský, nebo také cejlonský, žije v ústí řek a na pobřeží jižní a jihovýchodní Asie, objevuje se však i u břehů Austrálie. Má raději teplé moře. Někteří jedinci byli pozorováni na volném moři, tisíce kilometrů od pobřeží.

Biologové proto byli dlouho zmateni tím, jak se mohl tak velký predátor, který je notoricky špatným plavcem, rozšířit tak daleko a na tolik ostrovů.

Záhadu jim pomohla rozluštit až analýza družicového sledování označených jedinců: krokodýli dokáží využít mořské tahy proudící podél pobřeží a na volné moře, které jim pomáhají cestovat na velké vzdálenosti. Díky "surfování" na těchto proudech mohou krokodýli hravě zvládnout cestu mezi dvěma ostrovy i dlouhé migrace podél australského pobřeží, píše britský Telegraph.

Vědci sledovali sedmadvacet cestovatelů

Vědci označili 27 dospělých krokodýlů v řece Kennedy River v oblasti North Queensland v Austrálii, které sledovali dvanáct měsíců. Zjistili, že tito plazi pravidelně cestují na vzdálenosti 48 kilometrů a že často cestují do ústí řeky a na otevřené moře.

"Původně jsme krokodýly označili kvůli výzkumu jejich teritorií a sexuální segregaci v říčních systémech, ale všimli jsme si, že cestují na obrovské vzdálenosti," uvedl britský biolog Hamish Campbell z Univerzity v Queenslandu.

Jeden ze sledovaných krokodýlů, tři a půl metru dlouhý predátor, nacestoval za 25 dnů asi 590 kilometrů kolem australského pobřeží. Druhý, přes 4,5 metru dlouhý krokodýl, uplaval díky sezónnímu proudu z australského poloostrova Cape York za 20 dnů asi 410 kilometrů.

"Zjistili jsme, že jejich pohyby korelovaly s přílivem v řekách a že když skončil příliv, dostali se z řek ven. Zdá se také, že k pohybům po okolí využívají sezónních proudů. Jakmile chtějí cestovat na velké vzdálenosti, musejí počkat až proudy změní směr," míní Campbell s tím, že jejich dlouhé cesty začínaly vždy hodinu po přílivu, jakmile se však proud obrátil proti nim, své cesty zastavili.

Podle něj mají tito krokodýli mimořádnou schopnost odhadnout směr proudění a vyhodnotit, zda je proud vezme tam, kam chtějí.

Důvod cest zůstal zatím neznámý

Co se však vědcům zatím nepovedlo zjistit, je důvod dlouhých cest krokodýlů. Přesné příčiny jejich cest by odhalil až další výzkum.

"Zatímco například mořské želvy tyto cesty podnikají za účelem rozmnožování, krokodýli ne," dodal Campbell s tím, že jsou možná vedeni na místa, kde žili v mládí nebo která už dříve navštívili.

Potvrzuje to pokus vědců, kteří přesunuli jednoho z krokodýlů asi 130 kilometrů od řeky a sledovali jeho cestu. Krokodýl cestoval 410 kilometrů po mořských proudech, aby se dostal do své původní lokality. Proplul dokonce místem zvaným Torres Straits, kde jsou silné proudy. Tam v bezpečí vydržel čtyři dny čekat v zátoce, až se směr vody změní ve prospěch jeho cesty.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Trump vyšle vojáky do Saúdské Arábie, je to reakce na útoky dronů

Americký prezident Donald Trump (16. září 2019)

Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů. Mise...

Jižní Korea po třiceti letech dopadla sériového vraha, trestu ale unikne

Jihokorejští vyšetřovatelé v červenci 1993 prohledávají místo, na kterém...

Jihokorejská policie po více než třiceti letech identifikovala podezřelého v jednom z nejznámějších případů sériových...

Brexit odsoudil, ale jeho bulvár ho prosazoval, obvinil Cameron magnáta

David Cameron během vystoupení v Londýně (7. června 2016)

Lord Jonathan Rothermere v soukromí brexit ztrhal, jím vlastněný bulvární deník Daily Mail ho ale silně prosazoval. Ve...

Protivzdušnou obranu v Kaliningradu zničíme dle potřeby, řekl generál USA

Rozsáhlé vojenské manévry obou zemí odstartovaly při pobřeží Baltského moře...

Rusko v pátek obvinilo Spojené státy z nepřijatelného vyhrožování poté, co vysoce postavený americký generál ve...

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.

Najdete na iDNES.cz