Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. prosince 2021 Iva
8:57
08:56
Šéf francouzské diplomacie pohrozil Rusku novými sankcemi, možná již v tomto týdnu, pokud Moskva nepřispěje k uklidnění ukrajinské krize,
08:55
Úterý 11. března
22:32
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pro tuto chvíli naši on-line reportáž přerušujeme. Znovu se přihlásíme v úterý ráno, aktuální informace obsáhneme v běžném zpravodajství. Děkujeme za pozornost.
22:23
Ukrajina
Na severu Krymu byla v pondělí palbou zadržena autokolona ukrajinských aktivistů, kteří měli v plánu projíždět východ země s ukrajinskými vlajkami a hesly na podporu proevropského ukrajinského vedení. Jejich automobily byly zastaveny u obce Čonhar, která leží na jedné ze dvou hlavních silnic spojujících Krymský poloostrov s pevninou. Neznámí ozbrojenci ostřelovali kolonu ze vzduchových pušek; jeden z řidičů byl zasažen do prsou a byl převezen do nemocnice.
22:02
Světová banka oznámila, že hodlá letos poskytnout Ukrajině až tři miliardy dolarů (59,1 miliardy korun) na podporu nové vlády. Zcela nová bude podle agentury Reuters ovšem pouze část těchto finančních prostředků, Světová banka totiž určitou část peněz přislíbila už v minulosti. Ukrajina již dříve uvedla, že bude během příštích dvou let potřebovat finanční pomoc kolem 35 miliard dolarů, aby odvrátila státní bankrot.
21:51
O osudu zadržených novinářů nikdo nic neví. Informaci o nich nemá ani krymská policie a místní rezidentura ukrajinské kontrarozvědky SBU. Policisté údajně po unesených novinářích intenzivně pátrají. Sevastopolské policejní velitelství oznámilo, že hledaní novináři ve městě nejsou. Mlčí i jejich mobilní telefony.
21:45
Organizace Reportéři bez hranic v pondělí upozornila na osud skupiny ukrajinských novinářů, které v neděli zadrželi proruští radikálové na severu Krymu. Christophe Deloire, generální tajemník organizace, varoval v prohlášení před "soustavnou eskalací násilí" vůči novinářům, která Krym mění v "region bezpráví kontrolovaný ozbrojenými bandami, jejichž anonymita jen zvyšuje jejich beztrestnost".
21:40
Ukrajina
Nejpříznivější variantou je urovnání konfliktu jednáním, které závisí na vůlí Ruska zahájit dialog s novým kyjevským vedením, píše Unian. Druhá varianta předpokládá eskalaci napětí na Krymu v důsledku operací ruských invazních vojsk. Kyjev podle analýzy na takový vývoj bude reagovat vyhlášením plné bojové pohotovosti, přemístěním bojových jednotek a uzavřením přístupových cest z Krymu na pevninu. Třetí variantou je přímý ruský útok na ukrajinské území na sever od Krymského poloostrova. Ukrajinská armáda je připravena útoku se bránit a aktivizovat přitom i "mezinárodní nástroje" včetně výzvy k podpoře ze strany Evropské unie, Severoatlantické aliance a dalších zahraničních partnerů, uvádí se v analýze.
21:27
Ukrajina
Ukrajinští vojenští stratégové zvažují tři varianty dalšího vývoje krymské krize včetně přímé agrese Ruska na ukrajinskou pevninu. Napsala to agentura Unian, jejíž zpráva se opírá o informace nezávislých analytiků a vysokých důstojníků z vedení ukrajinského ministerstva obrany.
21:17
Krymská vláda
Dobkin pro agenturu Ukrinform řekl, že veškerá nařčení ze separatismu a spiklenectví jsou "absolutní pomluvy" vedené snahou zmařit jeho šance v prezidentských volbách. Dobkin novinářům také oznámil, že hodlá v Kyjevě kontaktovat velvyslanectví Ruska, Německa, Francie a USA a informovat je o tom, že "na Ukrajině vládu práva nahradila revoluční horečka".
21:10
Krymská vláda
Podle Dobkinovy obhájkyně Julije Petněvové byl bývalý gubernátor podroben důkladnému výslechu a o jeho dalším osudu má rozhodnout obvodní soud v Kyjevě. Dobkin počátkem března ohlásil, že se hodlá v květnových prezidentských volbách ucházet o post hlavy státu.
21:03
Krymská vláda
Tajná policie SBU v Kyjevě zadržela bývalého proruského gubernátora východoukrajinské Charkovské oblasti a umístila ho do vyšetřovací vazby. Michail Dobkin, promoskevský radikál sesazený novým ukrajinským vedením, je obviněn z podněcování k separatismu a z ohrožování ústavního pořádku.
20:18
Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka situace na Krymu představuje "úplně jinou rovinu hrozby", než na kterou se měl zaměřovat dříve plánovaný radar v Česku. "Takový systém nic na současné situaci nezmění. Naše bezpečnost dnes navíc ohrožena není," sdělil ČTK šéf české diplomacie.
19:36
Ukrajina
"Někdo přece musí nést odpovědnost za to, že byly porušeny smlouvy o pobytu vojáků ruské černomořské flotily na Krymu," řekl Deščycja. "Odpovědnost je třeba nést i za to, co se dnes děje s obyvatelstvem Krymu," dodal.
19:31
Ukrajina
Kyjev podle ministra zahraničí Andrije Deščycji může kvůli invazi na Krym žalovat Rusko u mezinárodních soudů. Pronájem Sevastopolu Rusku však vypovědět nehodlá.
19:17
Podle McCaina neexistuje pro USA možnost, jak krymskou krizi vyřešit vojensky. Putin prý obsadil Krym osvědčeným způsobem. "To je starý trik. Zaberete zemi. Necháte si to schválit v referendu. Devadesát procent to odsouhlasí," řekl. Ruské obsazení Krymu označil za "do očí bijící porušení" budapešťského memoranda mezi Ukrajinou a Spojenými státy, Británií a Ruskem z roku 1994. Smlouva zaručila, že Krym je součástí Ukrajiny, a garantuje územní celistvost Ukrajiny.
19:06
"Restartujte systém protiraketové obrany v České republice a Polsku, který Obama zrušil, abyste zklidnili (ruského prezidenta Vladimira) Putina," řekl v úterý arizonský senátor John McCain v pořadu americké zpravodajské televize Fox News. Doporučil, aby USA provedly společná vojenská cvičení s armádami pobaltských zemí, které kdysi byly součástí někdejšího Sovětského svazu a které jsou prý nyní pod obrovským Putinovým tlakem. Vyzval také k přijetí Gruzie a Moldavska, jejichž části nyní Rusko také okupuje, co nejdříve do NATO Více o výroku McCaina se dočtete zde).
19:00
Krymská vláda
Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) odmítla krymské pozvání ke sledování nedělního referenda o připojení k Rusku. "Pokud víme, Krym není účastnickým státem OBSE, a tak je jaksi obtížné připustit, že nás mohou zvát," řekla mluvčí OBSE agentuře Reuters.
18:47
Spojené státy by podle amerického senátora Johna McCaina měly na ruskou invazi na Krym odpovědět realizací zrušeného plánu obranného raketového systému v Česku a v Polsku.
18:40
Kazachstán podle Nazarbajeva "s pochopením" sleduje moskevskou politiku vůči Ukrajině, kde "Rusko chrání práva národnostních menšin a hájí i své vlastní bezpečnostní zájmy".
18:28
Kazašský vůdce Nursultan Nazarbajev, blízký spojenec Moskvy, vyzval v telefonátu s Vladimirem Putinem ke zdrženlivosti a zachování ukrajinské svrchovanosti.
18:04
Představitelé NATO oznámili, že vyšlou nad Polsko a Rumunsko letouny AWACS. Ty mají pomoci sledovat vývoj krize na Ukrajině. Zelenou vyslání letounů dali velvyslanci NATO na doporučení velitele amerických vzdušných sil Philipa Breedlovea. Letouny AWACS jsou v podstatě létající střediska řízení a včasného varování, která umožňují získávání informací a poskytují možnost dohledu, velení a kontroly vzdušného prostoru (více o letounech AWACS najdete v angličtině zde)
17:51
Ruská vojska na Krymu nelze přehlédnout...
10.března 2014 v 14:38, příspěvek archivován: 10.března 2014 v 17:51

Russian troops in Crimea, preparing to negotiate with US on referendum. #Ukraine pic.twitter.com/JISy1auTK4

17:44
Krymská vláda
Předseda autonomní krymské vlády Sergej Aksjonov v pondělí oznámil, že volební místnosti bude během referenda o připojení k Rusku v neděli střežit 1 500 bojovníků "krymských ozbrojených sil" spolu s domobranou. "Krymská armáda vznikla proto, že na poloostrově operují ilegální ozbrojené jednotky," řekl Aksjonov, očividně s odkazem na přítomnost vojsk ukrajinské armády. Nová "krymská armáda" je údajně podřízena přímo jemu; pokud se poloostrov s Ruskem spojí, stanou se podle Aksjonova krymské ozbrojené síly součástí ruské armády.
17:31
Ukrajina
Několik desítek ukrajinských mužů a žen vlastními těly zablokovalo silnici u obce Čonhar severně od Krymu, aby zabránili vjezdu ruské vojenské techniky do vnitrozemí. Proruští radikálové spolu s ruskými vojáky v okolí obce podle dřívějších informací umístili miny. Akci Ukrajinců proruské krymské vedení označilo za "provokační výtržnost pravicových extremistů".
17:17
Rusko
Velké demonstrace se v pondělí pod hlavičkou hlavní kremelské strany Jednotné Rusko konaly po celém Rusku. Podle státních médií se jich celkem zúčastnilo kolem 45 tisíc lidí. Za "sebeurčení Krymu" a "ukrajinsko-ruskou družbu" se demonstrovalo v Čitě, Vologdě a Astrachani, nejpočetnější shromáždění jsou hlášena z Čeljabinsku a Permu. Ruská média předpokládají, že podobné akce se budou konat po celý týden až do nedělního krymského referenda o připojení ukrajinského poloostrova k Rusku.
17:03
Ukrajina
V Charkově se v pondělí uprostřed hlučné výměny názorů proruských a prozápadních aktivistů ocitl vůdce hnutí UDAR Vitalij Kličko. Cestou na mítink věnovaný evropské integraci ho zastavili proruští radikálové a s výkřiky "Hanba!" a "Rusko nás spasí" na něj házeli vejce. K větším projevům násilí podle charkovských médií nedošlo.
16:50
Ukrajina
Gubernátorské sídlo v Luhansku v neděli okupovali proruští ozbrojenci, kteří na budově vztyčili ruskou vlajku. Přes noc však prapor ze střechy zmizel a nahradila ho modrožlutá vlajka ukrajinská. Ráno nad budovou vlála znovu modrobílorudá vlajka ruská, nyní jsou podle agentury Unian na střeše obě.
16:42
Krymská vláda
Proruské krymské vedení pozvalo pozorovatele OBSE na referendum o připojení k Rusku. Oficiální pozvání už dříve dostaly Rusko a Bělorusko.