Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 1. prosince 2020 Iva
12:23
Krym
Pohled do sálu Dumy.
18.března 2014 v 10:58, příspěvek archivován: 18.března 2014 v 12:25

О, крыса приехала. pic.twitter.com/PPE5nPRkFg

12:21
Rusko
Putinův proslov Dumě přerušuje občas hlasitý potlesk.
12:19
Rusko
Putin: "Ti, kteří se nyní chopili na Ukrajině moci, se rozhodli k převzetí moci využít sílu. A vraždy a pogromy za ně prováděli nacionalisté a teroristé."
12:19
Rusko
Putin: "Chápu, proč se obyvatelé Krymu rozhodli pro připojení k Rusku. Ukrajinská vláda je prostě naštvala, utlačovala je a neplnila sliby. Představitelé ukrajinské vlády se hádali jen mezi sebou a neřešili problémy lidí."
12:14
Rusko
Putin: "Dál trváme, aby existovala nezávislá Ukrajina. V případě Krymu jsme ale vždy cítili, že patří k Rusku."
12:12
Rusko
Putin: "V roce 1954 se nikdo obyvatel Krymu neptal, zda chtějí být připojeni k Ukrajině. Ale tehdy nikdo nečekal, že dojde k rozpadu SSSR."
12:10
Rusko
Putin: "Na Krymu žije asi 200 tisíc krymských Tatarů. Nechovali jsme se k nim v minulosti příliš dobře, byla to taková kapitola z našich dějin. Nyní ale krymští Tataři hlasují pro Rusko." Dodal, že státním jazykem na poloostrově bude dál ruština, ukrajina i krymská tatarština.
12:07
Rusko
Podle Putina referendum na Krymu odpovídalo mezinárodnímu právu. Zopakoval, že většina hlasujících byla pro připojení Krymu k Rusku. "Musíte znát historii Krymu, abyste to pochopili," řekl.
12:07
18.března 2014 v 11:09, příspěvek archivován: 18.března 2014 v 12:11

Putin says Sevastopol is the birthplace of the Russian Black Sea Fleet. *huge applause* pic.twitter.com/6QcntEyNMt

12:05
Rusko
Putin předstoupil před poslance Dumy. Všichni poslanci vstali a začali tleskat. Putin přednese svůj proslov k referendu na Krymu.
11:53
Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se tento měsíc zhoršila. Její index, který sestavuje mannheimský institut ZEW, klesl na 46,6 bodu z únorových 55,7 bodu. To je pokles už třetí měsíc v řadě. Za poklesem stojí obavy, že politická nejistota na Ukrajině by mohla zasáhnout oživování německé ekonomiky, která je největší v Evropě a na které závisí i mnoho českých firem.
11:50
Skupina G8 pozastavila Rusku členství v této organizaci kvůli nasazení ruské armády na Ukrajině. Oznámil to šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius.
11:37
Krym
První místopředseda krymské vlády Rustam Těmirgalijev oznámil, že krymská centrální banka zastavila přítok hřiven na poloostrov, zásoby hotovosti má ale jen na deset dní.
11:25
Krym
Krymské komunální služby likvidují ukrajinské státní symboly, budou prý předány Kyjevu. Ruský rubl na poloostrově nahradí hřivnu počátkem dubna.
10:38
Francie zrušila dnešní cestu ministra zahraničí a obrany do Moskvy, oznámila ruská agentura ITAR-TASS. Jednání bylo odloženo na pozdější dobu.
09:41
Krym
Už zmíněný bloger teh-nomad "sevastopolskou záhadu" vysvětluje v jednom z P.S. pod článkem. Agentura Interfax - neříká, zda ruská či ukrajinská, jmenují se stejně - se spletla v jednom čísle, bohužel to bylo u řádu statisíců. Včetně Sevastopolu tak nehlasovalo 1 724 563, ale 1 524 563 obyvatel. To posouvá volební účast v Sevastopolu do uvěřitelnějších čísel... (Děkujeme čtenářovi za upozornění.)
09:41
Ukrajina
Jaceňuk také řekl, že se vláda zasadí o odzbrojení všech militantních skupin bez ohledu na jejich cíle. Do takové definice se vejdou jak ultranacionalisté z Pravého sektoru (zejména kvůli nim označuje Moskva novou vládu za fašistickou), tak i proruští aktivisté na východě země, kteří v minulých dnech zabili několik demonstrantů z opačného tábora.
  • Bezpečnostní kontroly v Simferopolu (17. března 2014)

    Bezpečnostní kontroly v Simferopolu (17. března 2014) / Autor: AP

09:39
Nevypadá to, že by Ukrajina chvátala do NATO ještě před parlamentními volbami, z nichž má vzejít regulérní vláda. Úřadující premiér Arsenij Jaceňuk uvedl, že členství v NATO není "na pořadu dne".
09:33
Rusko
Dolní komora ruského parlamentu přivítala výsledky krymského referenda. Zároveň připravila návrh prohlášení reagujícího na sankce uvalené Západem. V prohlášení se uvádí, že Washington "už není schopen rozeznat černé od bílého a vlastence od fašistů".
09:02
Od pondělka se internetem šíří postřeh blogera s přezdívkou teh-nomad: úřady uvedly, že v Sevastopolu hlasovalo v referendu o odtržení Krymu 474 tisíc obyvatel, město samo jich má ale 385 tisíc, a to včetně dětí (na blog se podívejte zde).
Volební účast v Sevastopolu tak činila 123 % (bráno poměrem hlasujících k počtu obyvatel), píše bloger. Zprávy, přispívající k podezření ze zmanipulování referenda, se pochopitelně čile chopily ukrajinské servery.
08:31
Rusko
Kreml oznámil, že prezident Putin schválil návrh smlouvy o připojení Krymu k Rusku. Přiživilo to spekulace, že by smlouva mohla být podepsána "v přímém přenosu" během Putinova projevu. Ten ruský prezident přednese před členy obou komor parlamentu a vlády ve slavnostním kremelském Georgijevském sále, napsala ČTK.
08:07
Dobré ráno, také dnes pro vás budeme podrobně sledovat dění na Ukrajině, na Krymu a v Rusku. Chystá se zejména projev ruského prezidenta Vladimira Putina, který promluví v pravé poledne středoevropského času. Je možné, že vyzve k urychlenému včlenění Krymu do Ruské federace. Sám Putin v pondělí dekretem uznal nezávislost poloostrova, patřícího až dosud Ukrajině.
22:48
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, pro tuto chvíli naši on-line reportáž přerušujeme. Znovu se přihlásíme v úterý ráno.
22:10
Ukrajina
Rusko se snažilo vyprovokovat ozbrojený konflikt, řekl ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. To se ale nepovedlo, ukrajinští vojáci totiž ukázali "hrdinské sebeovládání". Pokusy vojensky blokovat Krym jsou podle prezidenta pouze dočasné a nepovedou k oddělení poloostrova od Ukrajiny.
21:22
Francie může zrušit prodej vrtulníkových a výsadkových lodí třídy Mistral Rusku, pokud bude prezident Putin dál vyhrocovat situaci, uvedl ministr zahraničí Laurent Fabius. "Pokud Putin bude pokračovat v tom, co dělá, můžeme zvážit, že zrušíme tyto prodeje, a žádáme ostatní, aby postupovali obdobně," řekl Fabius. Upřesnil však, že zrušení prodeje vojenských lodí by bylo součástí až "třetí úrovně" sankcí proti Rusku.
20:48
Rusko
"Na základě vyjádření vůle krymského lidu v národním referendu konaném 16. března 2014 Ruská federace uznává Republiku Krym jako svrchovaný a nezávislý stát, jehož město Sevastopol má zvláštní status," stojí v dekretu, který podepsal ruský prezident Putin. Originál si můžete přečíst na webu Kremlu.
20:03
Lvovské Lego.
17.března 2014 v 19:01, příspěvek archivován: 17.března 2014 v 20:03

In the Lviv Lego store!! RT @bennyjohnson This Euromaidan LEGO reenactment is everything, forever. (H/T @euromaidan) pic.twitter.com/UkQl4QDaYq

19:24
Rusko
Ruský prezident Vladimir Putin uznal nezávislost Krymu na Ukrajině. Podle agentury RIA Novosti tak učinil podpisem příslušného dekretu. Uznání nezávislosti je považováno za první krok k připojení Krymu k Ruské federaci.
19:05
Rozhodnutí o sankcích EU nebylo podle německé kancléřky Angely Merkelové lehké. "Bylo to rozhodnutí, které nikdo nebral na lehkou váhu," řekla Merkelová. "Toto nebyl náš cíl. Chtěli jsme dialog a diplomatické řešení, ale včerejší jasné porušení mezinárodního práva takzvaným referendem znamanalo, že jsme museli přistoupit i k tomuto kroku," uvedla kancléřka. "Jsem ráda, že Evropa ukázala takovou jednotu," dodala.