Mexická policie čelí podezření, že zavraždila dvě desítky gangsterů

  18:00aktualizováno  18:00
Mexická komise pro lidská práva ostře kritizuje tamní federální policii. Při loňském zásahu proti drogovému kartelu údajně zastřelila nejméně 22 lidí, kteří se nebránili, a mrtvolám následně vložila do rukou zbraně. Dva zadržené prý policisté před zabitím mučili. Mexická vláda nařčení odmítá.

Zpráva vládní lidskoprávní komise se týká přestřelky, která se loni v květnu strhla nedaleko města Tanhuato na rozhraní států Michoacán a Jalisco. Po zásahu na tamním Slunečním ranči, na nějž policie vypálila mimo jiné i čtyři tisíce salv z vrtulníku Black Hawk, zůstalo na zemi 43 mrtvých těl.

Válka drogových gangů

Loňská přestřelka se strhla v neklidné oblasti u hranic státu Jalisco, kde proti sobě dlouhodobě bojují dva silné drogové kartely.

Podle agentury AP má v poslední době získal převahu gang New Generation, který z oblasti vytlačuje dosud dominantní kartel Sinaloa. Muži zastřelení na Slunečním ranči se podle policie hlásili k prvnímu zmíněnému gangu.

Válka o vliv na tamním trhu s drogami pokračuje i v současnosti. Nejméně deset členů mexického podsvětí unesli v pondělí ozbrojenci z luxusní restaurace v letovisku Puerto Vallarta. To leží právě ve státě Jalisco (o únosu jsme psali zde).

Mezi unesenými byl podle mexických médií i Jesús Alfredo Guzmán, syn drogového magnáta známého jako El Chapo (Prcek).

Loňská akce neunikla ani pozornosti českých médií (dobový článek iDNES.cz najdete zde). Mexická policie však tehdy hovořila o tom, že na projíždějící konvoj zásahové jednotky zaútočilo komando ozbrojenců. Ve skutečnosti se střílelo na pozemku ranče, který členové gangu obývali. Policie tam zřejmě přijela podniknout razii.

Ochránce lidských práv přestřelka zaujala kvůli poměru zastřelených na obou stranách. Policisté podle svého prohlášení stříleli v sebeobraně, na straně bezpečnostního sboru je však pouze jedna oběť.

Gangsteři běhali po poli bosí, muž po smrti uchopil zbraň

Zločinců naopak zemřelo 42, ačkoli se rozhodně nedá říci, že by členové mexických drogových kartelů neuměli střílet. Lidskoprávní komise se na základě překvapivé statistiky rozhodla podrobně prozkoumat protokoly i fotografie z místa činu. A závěr je jednoznačný: Policisté prý na ranči strávili čtyři hodiny, během nichž přesouvali těla a aranžovali je kvůli fotografování.

Těla sedmnácti ozbrojenců, kteří podle policie zaútočili na konvoj, na fotografiích skutečně leží na poli podél příjezdové cesty. Muži byli ovšem bosí, což by jim pohyb v terénu značně komplikovalo.

Podezřelá je i dvojice fotografií mrtvého muže v červeném tričku. Na snímku uloženém v policejním spisu vedle jeho těla volně leží útočná puška. Do médií ovšem následně putoval snímek, na kterém zastřelený zločinec tutéž zbraň svírá v rukou (zprávu s drastickou fotodokumentací najdete zde)

Použití síly bylo nutné, tvrdí policie. Gang střílel po vrtulníku

Komise dospěla k závěru, že zásahová jednotka nejméně 22 mužů svévolně popravila. Pět mužů zabily výstřely z policejního vrtulníku, dalších 15 lidí zemřelo za nevyjasněných okolností. Policie podle ochránců lidských práv mučila dva zatčené muže, dvě těla pak přímo na ranči spálila.

„Vyšetřování potvrdilo zjištění, která svědčí o závažném porušování lidských práv ze strany veřejných činitelů federální policie,“ řekl britské BBC předseda komise Luis Raúl González Pérez. Policisté podle něj manipulovali s mrtvými těly, aby scéna nasvědčovala jejich verzi o obraně před střelbou.

Mexická vláda a policie však s jeho nálezem nesouhlasí. „Použití zbraní bylo nutné a přiměřené vzhledem ke skutečné, bezprostřední a nezákonné agresi. Podle našeho názoru jednali v mezích legitimní sebeobrany,“ komentuje loňský zásah policistů Renato Sales z národní bezpečnostní komise, která dohlíží na práci bezpečnostních složek.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Jsme příliš bohatí, pořádně nám zvyšte daně, prosí Soros a další miliardáři

George Soros na snímku z května 2018

Skupina nejmajetnějších lidí ve Spojených státech vyzvala kandidáty pro nadcházející prezidentské volby, aby podpořili...

Lidé mají jen dvě pohlaví, řekl žák. Britský učitel jej vykázal ze třídy

Ilustrační fotka

Britské sociální sítě v minulém týdnu obletělo tajně natočené video, v němž učitel kárá žáka za tvrzení, že existují...

Evropa couvla. Vrátila Rusku hlasovací práva, která mu sebrala kvůli Krymu

Sídlo Rady Evropy ve štrasburském Palace of Europe

Rada Evropy schválila vrácení hlasovacích práv Rusku, které o ně přišlo v roce 2014 po anexi ukrajinského Krymu. Server...

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.

Najdete na iDNES.cz