Spálené kostely, bezhlavé sochy. Křesťané v Iráku ztrácejí víru

  20:04aktualizováno  20:04
Islámský stát přinesl do Iráku dosud neviděnou náboženskou nenávist. Její obětí jsou kromě šíitů a jezídů i křesťané. S postupem armády a kurdských jednotek k Mosulu jim svítá nová naděje. Kněží se však přesto obávají, že víra v Krista může z Iráku úplně zmizet.

Bartellu čeká v následujících měsících boj o přežití. Lidé se musí rozhodnout, zda se do svého domovského města vrátí. | foto: Profimedia.cz

Irácký kněz Behman Lalo se prochází opuštěnými uličkami města Bartella. Na zemi se povalují ohořelé zbytky Bible a bezhlavé sošky. Pod nánosem popela spočívá malý kříž, který Lalo kdysi používal při křtech zdejších dětí. Kostel Svatého Jiří býval svatostánkem místní křesťanské komunity.

Islámský stát

S příchodem Islámského státu padl na irácké křesťany stín. Už roky bojují o život i zachování své víry. Naději jim dává ofenziva u Mosulu, po které by se mohla do těchto končin Iráku opět vrátit křesťanská víra. Otec Lalo se však obává, že ani po pádu islamistů nebude mít vyhráno. Tváří v tvář barbarství zfanatizovaných islamistům lidé ztrácí víru, píše CNN. Lalo se však nehodlá vzdát, zachování křesťanské kultury v Iráku je pro něj životním posláním.

Iráčtí křesťané jsou považováni za jednu z nejstarších křesťanských komunit na světě. V minulosti žili zejména v Bagdádu, Basře, Irbílu, Kirkúku a v malých asyrských vesničkách Ninivské planiny. Před vyhlášením nezávislosti Iráku v roce 1932 tvořili asi 12 procent obyvatelstva. Během vlády Saddáma Husajna a americké okupace však počet křesťanů v Iráku rapidně poklesl. V současnosti představují jen asi 0,8 procenta z 37 milionů obyvatel těžce zkoušené země, uvádí organizace Open Doors.

Teror Islámského státu

Křesťané vždy byli na útlak ze strany většinové muslimské společnosti zvyklí. S nástupem Islámského státu však přišla nová vlna teroru. Hrůzy, které si v uplynulých měsících zažili, zmizí jen těžko. Lalo věří, že základem křesťanské víry je pravidlo „odpusť a bude ti odpuštěno“. Na nenávist, která zůstane v srdcích křesťanů, však mohou být náboženské poučky krátké. Lalo si myslí, že odpuštění islamistickým ozbrojencům bude takřka nemožné. Stejně jako život v kdysi křesťanských městech, která se obrátila v prach.

Bartellu čeká v následujících měsících boj o přežití. Lidé se musí rozhodnout,...
Křesťanství v Iráku přežívá jen díky oddaným duchovním.

Do města Bartella islamisté vtrhli v létě roku 2014. Jejich postup se zastavil až v Mosulu. Označili křesťanské domy a jejich obyvatelům dali na výběr. Odejděte, nebo přestupte na islám. Kdo odmítl, zemřel. V Mosulu a přilehlých městech žilo před lety až 35 tisíc křesťanů. Nyní jich zde v tajnosti pod nadvládou islamistů přežívají řádově desítky. Z celé Ninivské planiny podle odhadů uprchlo na sto tisíc křesťanů. Dočasný domov našli v Kurdistánu.

Žijí ve skromných uprchlických táborech. Křesťany od ostatních uprchlíků rozeznáte jednoduše. Jejich improvizované příbytky zdobí kříže. Islámský stát vtrhl do Bartelly v den její svatby. Prchnout musela také 77letá Taqla Giggiová. „Je to všechno pryč. Skončili jsme. Nikdo nás tady nechce,“ tvrdí.

Fotogalerie

Lalo jen odevzdaně sledoval, jak islamisté ničí všechny památky a vzácné křesťanské knihy. Se zemí srovnali také asi 1400 let také klášter svatého Eliáše na předměstí Mosulu. Mnozí tvrdí, že křesťanství v Iráku zemřelo a i Lalo tuší, že odkaz předků je nenávratně ztracen. Věří však, že v křesťanech dokáže opět zažehnout víru. Naději mu dává postupující ofenziva spojeneckých vojsk u Mosulu, v rámci níž byla nedávno osvobozena i Bartella.

Zničené město

Jakmile to bylo možné, Lalo se vydal za doprovodu vojáků do města. Ještě před pár dny zde zuřily boje. Teď podél cesty hoří barely s ropou a pneumatiky. Islamisté je při ústupu zapalovali a snažili se tak zpomalit ofenzivu armády a kurdských jednotek. Nad iráckými obrněnými vozy vlaje vlajka s portrétem Husajna ibn Alího, vnuka proroka Mohammeda a jedné z nejsvatějších postav šíitského islámu.

Bartellu čeká v následujících měsících boj o přežití. Lidé se musí rozhodnout,...
Jeden z poničených svatostánků ve městě Bartella

„Taková vlajka by tady být neměla. Je to provokace. Měli bychom tady vidět pouze irácké státní vlajky,“ myslí si. Tvrdí, že křesťanům chybí zastoupení na lokálních úřadech i ve vládě. Nikdo nebojuje za jejich práva na politické úrovni. Lalo si myslí, že by měly zasáhnout zahraniční mocnosti, jinak se iráčtí křesťané nikdy nedožijí míru a svobodného života.

Po příjezdu do Bartelly se před Lalem rozprostřel obraz zkázy. Téměř každý dům je poškozen. Na troskách stále visí cedule s černým nápisem „Majetek Islámského státu“. Ulice pokrývají trosky, použitá munice i hromady odpadků.

„Tohle je teď moje město. Vyloupili všechny domy. Vzali si všechno. Televize, pračky i nábytek. Ukradli nám peníze i zlato. Všechno jsme vybudovali vlastníma rukama a islamisté nám to zničili. To je kříž, který si teď musíme nést,“ hodnotí Lalo. Islámský stát se podle něj snaží Iráčany uvrhnout o 500 let zpátky.

IS v Mosulu vypálil desítky kostelů, křesťané se tam vracet nehodlají

Islamisté vyplenili také zdejší kostel svatého Jiřího. Když Lalo prochází troskami, tiše si prozpěvuje náboženské písně. Při pohledu na zničený svatostánek se neubrání slzám. Další den není po zoufalství ani památky. Lalo se připravuje na vedení mše v Irbílu. Věřícím se snaží dodat kuráž. Vypráví jim, jak křesťané v minulosti přežili útlak a zcela jistě se poperou i s následky teroru Islámského státu.

„Ano, zničili nám všechno. Nenechte je však, aby zničili i naši víru,“ káže Lalo. Když přednáší desítkám zoufalých křesťanů, musí zapomenout i na své pochyby. Ví, že pokud se křesťané nevrátí do svých rodných vesnic, nemá toto náboženství v Iráku budoucnost. Lalo se snaží věřit v opak. „Dokážeme všechno znovu vybudovat. Ježíš je naší spásou,“ tvrdí. V regionu zmítaném nábonženskými sváry to však křesťané nikdy nebudou mít lehké.

Bartella se nachází na dohled Mosulu

Bartella se nachází na dohled Mosulu

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Berkeley vymýtí v městských vyhláškách genderově nevyvážená slova

Gender

„Ženy mají nárok na přesné názvy. Naše zákony jsou pro všechny a vyhlášky by se tím měli řídit,“ řekl autor návrhu,...

Íránské revoluční gardy zajaly tanker plující pod britskou vlajkou

Britský tanker Stena Impero na archivní fotografii

Íránské revoluční gardy tvrdí, že zajaly britský tanker Stena Impero v Hormuzském průlivu. Zprávu přinesla íránská...

Záplavy vyhnaly zvířata z rezervace, tygřice spočinula na gauči v blízkém domě

Tygřice prchající ze zaplaveného národního parku Kaziranga nalezla útočiště v...

Jižní Asii už několik dní sužují rozsáhlé záplavy kvůli silným monzunovým dešťům. Kromě obyvatel zasáhly také zvířata,...

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.

Najdete na iDNES.cz