Iráčtí křesťané se chopili zbraní, střeží své kláštery před islamisty

  19:57aktualizováno  19:57
Do boje proti Islámskému státu se zapojila další ozbrojená milice. Ta, která chrání vesnici Bákúfá severně od Iráku, je však výjimečná. Její členové jsou totiž asyrští křesťané, kteří nechtějí spoléhat jen na ochranu vládních vojsk. Pomocnou ruku jim podali kurdští bojovníci.

Člen křesťanské milice Dvích Núšá v Bákúfě (12. listopadu 2014). | foto: AP

Převážně křesťanská Bákúfá leží v provincii Ninive, 390 kilometrů severně od Bagdádu. Před útokem islamistů tam žilo přibližně pět set lidí.

Islámský stát Bákúfu a okolních 22 vesnici obsadil v létě, pešmergové ji však nedávno dobyli a sedmdesátce místních mužů pomohli založit milici. Nazvali ji Dvích Núšá, což asyrsky znamená „sebeobětování“. Milicionáři nyní vesnici střeží a doufají v návrat svých rodin.

„Zjistili jsme, že sami jsme bezradní,“ řekl agentuře AP 44 letý elektrikář Caesar Jacob, zástupce velitele milice. Podle něj milicionáři spolupracují s pešmergy, nicméně odpovědnost za svoji vesnici mají oni sami. „Nyní a v budoucnu se při obraně naší země musíme spoléhat sami na sebe ,“ řekl.

Fotogalerie

Velitel milice Dvích Núša Albert Kisso doplnil, že křesťanské oblasti v provincii Ninive potřebují vlastní ochranu a vznik milice byl proto logickým krokem. Stejně jako jeho kolegové ve zbrani patří k Asyřanům, největší křesťanské skupině v Iráku. Svůj původ odvozují od obyvatel dávné Mezopotámie a asyrských králů a hovoří východosemitským aramejským dialektem.

V Bákúfě stojí dvě stě let starý klášter svatého Gorgize, která podle místních obyvatel nese „rysy elegance mezopotámské civilizace“. „Je naší prioritou chránit naše syny a stejně tak naše kláštery, kostely a památky,“ tvrdí Kisso a dává tak vzpomenout na šíitské či arménské svatostánky, které Islámský stát zdemoloval. 

Islámský stát od počátku své ofenzivy zástupce náboženských menšin jako jsou křesťané či jezídové nutí ke konverzi. Desítky tisíc lidí uprchly ze svých domovů. Většina ze 120 tisíc křesťanů, kteří žili v oblasti Ninive, jsou nyní v exilu.

Kurdové jsou hrdí, že Bákúfě pomohli. „Přišli jsme sem, abychom chránili naše křesťanské bratry a jejich domovy,“ řekl Abdul Rahmán Kavríny, místní velitel pešmergů.

Islámský stát

Dvích Núšá se spoléhá na dárce ze zahraničních křesťanských charitativních organizací a členů irácké asyrské komunity. Milicionáři bojující červenomodrobílou vlajkou se zlatým sluncem ve středu mají vlastní zbraně a řídí se jednoduchým pravidlem: kdo nemá vlastní zbraň, nemůže se k nim přidat. Kdyby je měli, milice by nyní podle jejich přesvědčení měla kolem 250 členů.

Islamisté dobývají Ramádí, spojenci na ně sypou bomby

V pátek se podle ČTK nejintenzivnější boje odehrávaly v Ramádí, kde Islámský stát zaútočil na vládní budovu v centru města. Jde nejspíš o pokus dobýt celé město, jehož významnou část již islamisté ovládají, uvedla s odvoláním na prohlášení místních představitelů agentura Reuters. Ramádí se nachází asi 90 kilometrů západně od Bagdádu v provincii Anbár, která je baštou radikálů.

Irácké vládní jednotky dosud měly centrum Ramádí pod kontrolou. Jestliže ho ale dobudou islamisté, bude to znamenat pro centrální vládu velkou porážku, poznamenal Reuters. Iráčtí vojáci přitom poslední dobou dosáhli několika zásadních pokroků v bojích - například na začátku tohoto týdne po pěti měsících pronikli do největší irácké ropné rafinerie v Bajdží, dosud ovládané radikály.

Americké velení v pátek informovalo, že spojenecká koalice od středy podnikla sedm náletů na islamistické cíle v Sýrii a 23 leteckých úderů v Iráku. V Sýrii byly mimo jiné zasaženy budovy obývané bojovníky z IS nedaleko hraničního města Kobani.

V Iráku se pak terčem šesti útoků nedaleko Bajdží staly tři budovy, dva automobily, bunkr a kontrolní stanoviště radikálů. Další útoky byly provedeny nedaleko měst Sindžár, Kirkúk, Mosul či právě Ramádí, uvedlo ve svém prohlášení Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM).

Autor:

  • Nejčtenější

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Ve švýcarských volbách vyhráli opět nacionalisté, ale se ztrátami

Volby do švýcarského parlamentu v neděli vyhrála nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), oproti hlasování před...

Zdražení jízdného zažehlo v Chile oheň nenávisti a vrátilo výjimečný stav

V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský prezident Sebastián...

Premium

Brexit: agonie trvá. Britové rozhodli, že nerozhodnou

Evropa o víkendu čekala od Britů jasné vyjádření. Bude brexit s­novou odchodovou dohodou, kterou britský premiér Boris...

Nemáme přátele, pouze hory. Moderní dějiny Kurdů jsou plné zrady

Už zase nás Západ zradil, mohou si říkat Kurdové. Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa stáhnout americké...

Najdete na iDNES.cz