Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. (2. prosince 2013)

Radovan Krejčíř u jihoafrického soudu. (2. prosince 2013) | foto: Reuters

Ve věznici jsem trénoval s Pistoriusem, chlubí se z Afriky Krejčíř

  • 34
Český podnikatel Radovan Krejčíř je ve stejné jihoafrické věznici, kam po vraždě své milenky zamířil i paralympionik Oscar Pistorius. A dokonce spolu trénovali na jednom běžeckém pásu. Krejčířovy vzpomínky přinesla agentura SAPA. Podnikatel si teď stěžuje, že dozorci náčiní odstěhovali.

Uprchlý Čech podle jihoafrické agentury SAPA tvrdí, že sportovní vybavení bylo původně určené jemu, ale nic nenamítal proti tomu, že ho začal Pistorius po svém příchodu do věznice také využívat, i když se tak prý dělo bez jeho vědomí. Nakonec prý začali cvičit spolu. Krejčíř si ale v dopise vedení věznice stěžuje, že cyklotrenažér a běžecký pás byly nyní odstěhovány z jeho dosahu, což označil za formu duševního a citového trýznění.

Radovan Krejčíř v JAR

Jihoafrická médi spojují Radovana Krejčíře se jmény sedmi zavražděných mužů.

Kevin Trytsman - pro Krejčíře pracoval jako vyšetřovatel. V prosinci 2009 byl zastřelen ve své kanceláři. Předtím se měl pohádat o šek na čtyři milióny randů zakotvených ve smlouvě s právníkem Georgem Michaelidesem. Ten byl z vraždy obviněn.

Uwe Gemballa - německý obchodník, který majiteli striptýzových klubů Lollymu Jacksonovi dodával luxusní auta. Pral také špinavé peníze. Po příletu do JAR 8. února 2010 byl unesen. Jeho tělo se našlo v říjnu 2010. Server Mail & Guardian napsal, že Krejčíř naznačil svému lékaři, že za vraždou stojí on. Z únosu a vraždy ale byla obviněna trojice Jihoafričanů. (více zde)

Lolly Jackson - majitel striptýzových klubů byl zastřelen ve svém domě v Edleenu v květnu 2010. Údajný vrah a Krejčířův údajný pobočník George Smith se skrývá na Kypru.

Chris Kouremetis - obchodník s realitami, kterého v podsvětí přezdívali Pan Veliký, byl zastřelen v říjnu 2010 v restauraci po svatební oslavě. Také on byl ve spojení s Krejčířem.

Cyril Beeka - podle jihoafrockých médií muž který hrál klíčovou roli v Krejčířově životě v JAR. Podlle nich patřil k šéfům jihoafrického podsvětí a Krejčířovi pomáhl jako bezpečnostní konsultant. Spojovala je lásky k rychlým autům a motorkám i obchody. Postupem času ale jejich přátelství skončilo. Skupinka motorkářů ho zastřelila v březnu 2011 v jeho BMW. Beeka byl jedním ze čtyř mužů z Krejčířova seznamu lidí na odstřel.

Ian Jordaan - v polovině září 2011 byl zabit Jacksonův právník spravující jeho pozůstalost. Večer odjel na setkání s klientem a už se nevrátil. Policie našla později v autě ohořelé tělo, kterému chyběly, kvůli ztížení identifikace, zuby. Nakonec se z kosterních pozůstatků podařilo určit, že se jedná o Jordaana.
Radovan Krejčíř potvrdil, že se s ním spolupracoval.  (více zde)

Mark Andrews – zemřel o týden později koncem září 2011. Policie sdělila, že Andrews měl svázané ruce za zády a byl střelen zezadu do hlavy.  Společně s Krejčířem si údajně nárokoval část Jacksonovy pozůstalosti. (více zde)

Radovan Krejčíř byl také obžalován z pojistného podvodu. Policisté tvrdí, že pomocí zfalšovaných dokladů přesvědčil pojišťovny o své závěrečné fázi rakoviny, aby pak neoprávněně inkasoval pojistku asi 4,5 milionu randů -kolem 11,5 milionu korun. (více zde)

Policie u něj navíc při razii našla seznam lidí na odstřel. Mimo zavražděného Cyrila Beek obsahoval další tři jména. Jihoafrický server mg.co , že mei nim byl poradce pro bezpečnost identifikovaný jako Paul O'Sullivan a státní žalobce. (více zde)

 Naposledy jihoafrická policie zatkla Krejčíře kvůli podezření z podílu na ozbrojeném přepadení obchodu s elektronikou v Pretorii. (více zde)

Krejčíř i Pistorius pobývají v pretorijské věznici Kgosi Mampuru. Někdejší český podnikatel je zatím ve vazební cele, protože soudy v Jihoafrické republice projednávají tři trestní kauzy, v nichž figuruje. Obžalován je z únosu, z pašování drog a z pokusu o vraždu. Stíhán je navíc i v Česku, které žádá Jižní Afriku o Krejčířovo vydání.

Pistorius byl v celosvětově ostře sledované kauze v říjnu odsouzen na pět let vězení za zastřelení své přítelkyně, modelky Reevy Steenkampové. Když Pistorius přišel do nápravného zařízení, musel s ním Krejčíř začít sdílet sportovní náčiní. Čech ve stížnosti, kterou má SAPA k dispozici, píše, že v červenci požádal o kolo a běžecký trenažér a žádosti bylo vyhověno. Náčiní bylo instalováno na chodbě vedle jeho cely.

„Moje náčiní bylo při jeho příchodu do tohoto zařízení nabídnuto panu Oscaru Pistoriusovi bez mého vědomí,“ píše Krejčíř. Ujišťuje, že nic nenamítal proti tomu, aby „moje náčiní používal a ve skutečnosti jsme já a pan Pistorius začali cvičit spolu“.

Avšak minulou neděli prý bylo sportovní vybavení odstěhováno do návštěvnické zóny a pak do jedné cely v přízemí věznice. V Krejčířově cele podle SAPA pro náčiní místo nebylo.

Upřeli mi trénink, stěžuje si Krejčíř ministrovi i ombudsmance

„V důsledku této nepodložené a nevysvětlitelné změny jsem byl 9. listopadu 2014 připraven o svůj trénink, což, jak tvrdím, bylo namířeno přímo proti mně jakožto další forma duševního a citového deptání,“ stěžuje si Krejčíř v dopise, který rozeslal mimo jiné také jihoafrickému ministrovi vězeňství Michaelu Masuthovi, vedení tamní vězeňské správy, veřejné ochránkyni práv Thuli Madonselaové či nevládní organizaci Amnesty International.

Krejčíř si rovněž stěžuje, že mu sebrali televizi poté, co se v médiích objevilo tvrzení, že má přístup k satelitní službě DSTV. Krejčíř tvrdí, že mu věznice vzala jeho paměťová média se staženými pořady s českými titulky, materiálem ke čtení a poznámkami k soudnímu procesu. „Dnes (ve čtvrtek) jsem byl informován, že flešky mi byly zabaveny a nebudou mi vráceny,“ stěžuje si Krejčíř.

Uprchlý Čech dále tvrdí, že mu není nadále umožňováno stýkat se s jinými vězni. Bylo mu prý vysvětleno, že to je kvůli zdravotním rizikům, protože někteří vězni trpí tuberkulózou nebo planými neštovicemi. „Chápu tyto kroky jako osobní útoky proti mně a domnívám se, že jde o porušování mých lidských a ústavních práv, nehledě na to, že tyto kroky jsou neodůvodněné, nespravedlivé a jsou psychickým a citovým trýzněním,“ napsal Krejčíř.

„Tato stížnost nemá být chápána jako vyjádření neúcty nebo jako osobní útok na personál tohoto zařízení, ale věřím, že pochopíte nehumánní způsob, jímž je tu se mnou zacházeno,“ uzavřel Krejčíř.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video