Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Čína mění londýnskou mincovnu v obří ambasádu. Obyvatelé prosí krále o pomoc

  19:06
Bývalou královskou mincovnu v samém centru Londýna a s ní řadu pozemků v okolí koupila Čína a chystá se zde postavit novou ambasádu. Obyvatelé bytového komplexu, který leží na dotčeném pozemku, prosí krále Karla III., aby koupil pozemky pod jejich byty zpět. Bojí se, že Peking z místa udělá centrum stínové diplomatické činnosti.

Areál bývalé Královské mincovny v Londýně se má změnit v obří čínskou ambasádu. (30. listopadu 2003) | foto: Profimedia.cz

Královská rodina prodala Královskou mincovnu a pozemek o rozloze 5,4 akru v těsné blízkosti pevnosti Tower v roce 2010 realitní společnosti. Peking pozemek koupil v roce 2018 a nyní plánuje investovat několik stovek milionů liber a přeměnit historický areál na své nové velvyslanectví ve Spojeném království.

Místní rada čtvrti Tower Hamlets má o využití prostorů rozhodnout tento týden, píše CNN. Pokud budou čínské plány schváleny, stane se areál jednou z největších čínských diplomatických misí na světě. Počítá se s ubytováním stovek zaměstnanců i prostorem pro čínské kulturní a obchodní centrum.

Z čínských plánů mají obavy obyvatelé přilehlých nemovitostí. Žijí sice ve svých bytech, pozemky pod nimi ale náleží k areálu mincovny a tedy potenciálně zamýšlené čínské ambasádě. V souladu s historickým britským právem jim pozemky královna pronajala na 126 let. A nájemní smlouvy dávají majiteli pozemku například právo vstoupit do majetku nájemce, nebo třeba i omezit pravomoci nájemníků věšet předměty, jako jsou vlajky či transparenty, zvenčí svých domovů.

Na tři stovky obyvatel domů se sdružilo do asociace, která se snaží hájit jejich zájmy. Obávají se, že Čína si starobylé britské právo vyloží po svém a zavede taková pravidla, která znemožní původním obyvatelům svobodný život. „Bojíme se diplomatických incidentů, protože pravomoci, které dostane čínská vláda k dispozici, jsou dalekosáhlé a přehnané,“ tlumočí stanovisko obyvatel David Lake v dopise adresovaném králi Karlovi III.

Připomíná incident z Manchesteru, který dosud vyšetřuje místní policie. Čínský generální konzul Čeng Si-jüan přiznal, že strhával transparenty hongkongských aktivistů před konzulátem. Jednoho z prodemokratických demonstrantů dokonce zaměstnanci konzulátu zavlekli do areálu a zbili.

Na čínském konzulátu v Británii bili muže, protestoval proti prezidentovi

Po tomto incidentu zrušila čínská strana plánované setkání s londýnskými obyvateli areálu Královské mincovny, kde se měly vztahy projednat. „To zvyšuje naše obavy. Je to krásné místo k životu v centru Londýna. Ale ptáme se, jak se změní naše životy, až se sem přistěhuje Čína,“ řekl Mark Nygate, který zde žije 23 let.

V dopise žádají krále, aby se Spojené království a Čína dohodly na převodu vlastnictví části areálu mincovny, která se týká jejich domů. „Cítíme, že je špatné, aby čínská vláda na náš majetek měla stejná práva, jako měla královna Alžběta, když souhlasila s našimi nájemními smlouvami,“ píší v dopise obyvatelé.

V dopise králi zdůrazňují úskalí často složitých a archaických vlastnických zákonů Anglie, pokud se dostanou do rukou cizí mocnosti. „Situace by mohla vést k poškození vašich loajálních britských poddaných a demokracie ve Spojeném království. Apelujeme na Vaše Veličenstvo, abyste udělali vše, co můžete, abyste nám v této náročné době poskytli ochranu,“ napsali králi.

Základny tajné policie po celém světě

Lidé ze staré mincovny ve své stížnosti vyjádřili i znepokojení nad soukromím své elektronické komunikace či možnosti fyzického sledování. Rovněž se obávají, že jejich domy se stanou jakýmsi „nárazníkovým pásem“ mezi ambasádou a případnými protičínskými demonstranty.

Španělská nevládní organizace Safeguard Defenders tvrdí, že Čína provozuje po celém světě rozsáhlou síť základen tajné policie, které jsou nástrojem na kontrolu čínských občanů v zahraničí. Čína existenci takových center nepopírá, tvrdí ale, že jde o organizace, které pomáhají čínským vystěhovalcům s papírováním a podobně.

Podplacené volby a špioni. Čína je pro Kanadu „zákeřnou a nebezpečnou hrozbou“

Čínskými „policejními“ základnami se hodlá zabývat i britská vláda. „Zprávy o nehlášených policejních stanicích ve Spojeném království jsou extrémně znepokojivé a bereme je velmi vážně. Jakákoli cizí země působící na území Spojeného království musí dodržovat jeho zákony,“ řekl v Dolní sněmovně parlamentu ministr bezpečnosti Tom Tugendhat. „Ochrana lidí ve Spojeném království je nanejvýš důležitá. Jakýkoli pokus o repatriaci jakéhokoli jednotlivce nebude tolerován,“ dodal.

Radnice čtvrti Tower Hamlets, kde žije největší podíl muslimů v Londýně a kde leží stará Královská mincovna, chtělo dát ulicím v jejím okolí jména jako náměstí Nebeského klidu, Uyghur Court, Hong Kong Road nebo Tibet Hill na protest proti zacházení Pekingu s menšinami. Čínské velvyslanectví v Londýně se i kvůli tomu ohradilo a žádalo britskou vládu o ochranu ambasády před obtěžováním ze strany aktivistů.

Obyvatelé staré mincovny tvrdí, že by je uklidnilo, kdyby pozemek koupil zpět britský panovník. „Chtěli bychom, aby Koruna opět vlastnila náš svobodný majetek. Pomohlo by nám to cítit se jako součást Spojeného království, chráněná Korunou a zákony Anglie,“ apelovali v dopise králi.

Vstoupí neutrální král do vztahů s Čínou?

Pokud by Karel III. vyhověl obyvatelům pozemků královské mincovny, zdánlivě neutrální postavu, která se v minulosti zvlášť zajímala o urbanismus, by to vtáhlo do stále živější debaty o postoji Velké Británie k Číně. Svět nyní bedlivě sleduje reakci Pekingu na největší občanské nepokoje za poslední roky vycházející z únavy řadových Číňanů z restriktivní politiky nulové tolerance covidu-19.

Mýtus neomylnosti se vytrácí. Čínský vůdce řeší, jak si zachránit tvář

Bývalý vůdce Konzervativní strany Iain Duncan Smith, který byl Čínou sankcionován za to, že veřejně odsuzoval zacházení s ujgurským obyvatelstvem, označil rozhodnutí britských úřadů povolit, aby plány na novou čínskou ambasádu zašly tak daleko, za naivní. „Je neuvěřitelné, co Číně projde, protože je nikdo nechce naštvat,“ řekl. „Je to nebezpečná země a čínské vládě bych nevěřil ani slovo,“ dodal.

Poslední konzervativní premiéři svůj vztah k Číně upravovali. Zatímco Boris Johnson označil Čínu za „systémového konkurenta“, Liz Trussová během krátkého mandátu stačila jen naznačit, že Čínu má v úmyslu oficiálně označit za „hrozbu“. Nejnovější premiér Rishi Sunak tento týden řekl, že tzv. zlatá éra čínsko-britských vztahů, kterou kdysi jeho strana přijala, nyní skončila. „Bude třeba se chovat „robustně pragmaticky“, řekl ke vztahům s Pekingem.

Nová čínská ambasáda má stát v přímém sousedství pevnosti Tower..

Nová čínská ambasáda má stát v přímém sousedství pevnosti Tower..

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Autor:

Pavel má větší šanci sjednotit společnost než Babiš, míní sociolog

  • Nejčtenější

Babišovi hrozí zastřelením, našel náboj. Žádá ochranu, ukončil kontaktní kampaň

Kandidát na prezidenta Andrej Babiš v úterý na mimořádné tiskové konferenci řekl, že končí s kontaktní kampaní mezi...

Ovčáčka nahradí žena. Mluvčí Hradu se stane bývalá novinářka a analytička

Kromě Miloše Zemana Hrad zanedlouho opustí také Jiří Ovčáček, který zastával funkci tiskového mluvčího. Nově zvolený...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Češi zvolili Pavla prezidentem s nejsilnějším mandátem. Babiš uznal porážku

Novým prezidentem si Češi zvolili Petra Pavla. Získal 58,32 procenta hlasů. Jeho soupeř Andrej Babiš 41,67 procent,...

Už mě neoslovujte poslanče, řekl Babiš. I na Twitteru má jen „občan“

Jen několik málo hodin po prohraných volbách o Pražský hrad se naplno rozjely spekulace, jestli Andrej Babiš neskončí v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

První den voleb skončil, hlasovala polovina lidí. Značný zájem hlásí zahraničí

Češi v pátek volili novou hlavu státu. Během prvního dne druhého kola volby se hlasování zúčastnila většina voličů,...

Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Když rameno „zmrzne“ a uvolní se za dva roky. Na vině je i stres, říká ortoped

Premium Rameno je unikátní součást lidského těla, anatomicky i funkčně nesmírně komplikovaná. Tvoří ho propojení čtyř kloubů a...

Jestli chcete do NATO, chovejte se jinak, vzkázalo Maďarsko Švédům

Švédská vláda by se měla chovat jinak, pokud chce získat souhlas Turecka se vstupem do NATO. V úterý to řekl maďarský...

Otázka stíhaček může nabourat jednotu NATO. Kyjev tlačí na Polsko a Francii

Otázka dodávek stíhacích letounů Kyjevu ohrožuje jednotu západních spojenců Ukrajiny. V úterý to napsala agentura AP....

Brexit je šance, tvrdí i tři roky poté Sunak. Britové chtějí hlasovat znovu

Brexit je obrovskou příležitostí pro růst a Británie využila řadu příležitostí, které jí přinesl. V pondělí večer to...

Dosadili jsme zbývající díl Kerčského mostu, a v předstihu, chlubí se Rusko

Sledujeme online Ruští stavebníci umístili na Kerčském mostě spojujícím Krym s Ruskem poslední, čtvrtý silniční díl, který na něm chyběl...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...