Královédvorská zoo vystoupila z evropské asociace zahrad

  14:07aktualizováno  16:24
Zoologická zahrada ve Dvoře Králové nad Labem ukončila své členství v prestižní Asociaci evropských zoo a akvárií, která mimo jiné organizuje výměnu ohrožených zvířat mezi více než třemi stovkami zoo. Vedení zahrady tak reagovalo na dvouleté podmínečné vyloučení za opakované porušování pravidel v evropských záchranných programech.

Dvorské zoo mohl uškodit transport vzácných nosorožců do Afriky, který asociace nepodpořila. Ilustrační foto | foto: ZOO Dvůr Králové

Rada asociace se sešla na pravidelném zasedání, které proběhlo v Zoo Beauval. O vyloučení dvorské zoo však podle ředitelky Dany Holečkové rada nehlasovala a neudělila jí ani žádné sankce. S trestem přišel výkonný výbor, který navrhl podmínečné vyloučení na dva roky.

Zoo by podmínečným vyloučením přišla o všechny funkce v asociaci (EAZA). Měla zastoupení ve 12 výborech. Ředitelka zoo Dana Holečková by také přišla o místo v radě asociace, tedy jejím nejvyšším orgánu.

"Toto udělení sankce je v rozporu se stanovami EAZA a zároveň v rozporu s oprávněnými ekonomickými zájmy Zoo Dvůr Králové vyplývajícími z platné legislativy České republiky. Zoo Dvůr Králové z těchto důvodů tuto sankci přímo na jednání v Beauval nepřijala a podala písemné zrušení členství ze strany člena asociace, a to ke konci hospodářského roku. Do té doby je ZOO Dvůr Králové stále členem EAZA," komentovala situaci Holečková.

"Než se nechat vyhodit, tak je lepší tomu předejít vystoupením. Tento krok vycházel z dohody správní rady zoo, na které jsem byl osobně přítomen, i s hejtmanem Královéhradeckého kraje, s nímž jsem o tom rovněž mluvil," uvedl prezident Unie českých a slovenských zoologických zahrad Vladislav Jiroušek, který podal na postup výkonného výboru stížnost. Jiroušek ve stížnosti požaduje zrušení sankcí vůči zoo Dvůr Králové.

Budou se stěhovat desítky zvířat?

Asociace evropských zoo a akvárií sdružuje přes 300 zoologických zahrad, akvárií a dalších organizací z 35 zemí Evropy. Mezi nimi je také 13 zoologických zahrad z České republiky. Organizace se snaží o celoevropskou spolupráci ve všech oblastech činnosti zoologických zahrad včetně chovu vzácných a ohrožených druhů živočichů, výchovy a vědeckého výzkumu. Dvorská zahrada je první zoo, která z asociace v její bezmála dvacetileté historii vystoupila.

"I proto nikdo pořádně neví, co bude nyní následovat. Takovou situaci podrobně neřeší ani žádné dokumenty asociace. Jediné, co se dá v této chvíli říci je to, že zřejmě bude trvat ještě několik měsíců, než ukončení členství dvorské zoo vstoupí v platnost," vysvětlil Jiroušek.

"Samotná zoo nevylučuje jednání o setrvání v EAZA," doplnila Holečková.

V dvorské zahradě žije v současné době mnoho zvířat zapůjčených v rámci přibližně 30 evropských záchranných programů, ale ještě víc zvířat je z Podkrkonoší zapůjčeno do jiných zoo v celé Evropě.

"Kdyby mělo dojít k úplnému vypořádání, tak by v následujících měsících nastaly obrovské pohyby stovek vzácných zvířat po Evropě. Nevím, kdo by je zaplatil. Zvířata jsou navíc dlouhodobě zařazena do chovných skupin a množí se. Na něco takového není nikdo připraven," uvedl Jiroušek.

Kritici: Teď už zoo nezachrání ani myš

Podle představitelů Královéhradeckého kraje, jemuž dvorská zoo patří, by vystoupení z asociace evropských zoo nemělo provozu či atraktivitě jednoho z nejoblíbenějších turistických cílů regionu přinést žádné škody či újmy.

"Naopak zoo už nebudou svazovat neoprávněné požadavky ze strany evropské asociace, které jsou v rozporu v českými právními předpisy," sdělil mluvčí kraje Imrich Dioszegi. Někteří odborníci si však myslí pravý opak.

"To je jako kdyby hokejový tým spadl z první ligy do okresního přeboru a tvrdil, že to tak chtěl, protože v první lize se hraje houby hokej," uvedla například bývalá dlouholetá pracovnice dvorské zahrady Kristina Tomášová, která víc než deset let dělala koordinátorku evropského záchranného programu bílých nosorožců. "Zoologická zahrada bez mezinárodní spolupráce naprosto ztrácí kredit a nezachrání ani myš, natož nějaký ohrožený druh zvířete," dodala.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Írán je sponzor terorismu. Postavme se mu, vyzval spojence Pence

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Přišel čas, aby evropští spojenci Spojených států vypověděli dohodu o íránském jaderném programu, a aby stáli za...

Eurokomisařka Jourová: Zákony by se měly dodržovat i na sociálních sítích

Eurokomisařka Věra Jourová v Rozstřelu (16. února 2018)

České eurokomisařky Věry Jourové se obávají i ti největší internetoví giganti. Zastupuje trh EU, na němž má jen u...

Trump obchází Kongres. Peníze na mexickou zeď sežene vyhlášením stavu nouze

Prezident Donald Trump oznámil, že vyhlásí stav nouze, aby mohl dosáhnout na...

Americký prezident Donald Trump v pátek oficiálně vyhlásil stav nouze, aby mohl i bez souhlasu Kongresu získat peníze...

Najdete na iDNES.cz