Konec státního smutku v Thajsku. Byl korunován nový král Ráma X.

  8:43aktualizováno  10:46
V Thajsku byl v sobotu formálně korunován král Mahá Vatčirálongkón jako Ráma X. Konstitučním monarchou se stal před dvěma lety, kdy zemřel jeho otec Pchúmipchon Adundét, avšak korunovační obřady byly odloženy až po skončení období smutku za minulého krále.

Královskou korunovaci, která vyjde odhadem na 30 milionů dolarů (téměř 700 milionů Kč), zažívá většina Thajců poprvé. Předchozí král Pchúmipchon Adundét totiž do své smrti v roce 2016 strávil na trůně rekordních 70 let.

Fotogalerie

Sobotní část třídenních obřadů spočívá v náboženských rituálech a převzetí insignií. Vatčirálongkón dostal na hlavu velkou korunu vítězství, která váží přes sedm kilogramů.

Samotné korunovaci předcházel purifikační ceremoniál, při němž byl panovník, oděný v bílém rouchu, pomazán posvátnou vodou pocházející ze 100 různých míst z celé země. Jakmile voda začala proudit na královu hlavu, ozvala se palba děl pocházejících z 19. století a používaných speciálně u příležitosti korunovace. Každé z nich vypálilo deset salv.

Po purifikačním, tedy očistném ceremoniálu následovalo pomazání. Vatčirálongkón, tentokrát už ve zlatem zdobeném královském oděvu seděl na trůnu s osmi hodnostáři po boku. Každý z nich mu na hlavu nalil posvátnou vodu a stejně tak i devátý hodnostář, coby zástupce boží. Obřad zasvěcení skončil umístěním devítistupňového baldachýnu nad trůn.

Vodu použitou při prvních dvou rituálech odebrali buddhističí mniši a bráhmanští kněží v dubnu ze 117 různých zdrojů v celé zemi.

Thajsko má nového krále. Na trůn usedne po výzvě parlamentu jako Ráma X.

Posazení těžké, více než 200 let staré koruny na královu hlavu, bylo podle agentury AP konečným rituálem korunovačního ceremoniálu.

Vatčirálongkón si ji na hlavu s pomocí hodnostářů posadil sám a podle Reuters její pozici během ceremoniálu několikrát upravoval. Koruna vítězství je vysoká 66 centimetrů. Je symbolem hory Méru, uctívané jak hinduisty, tak buddhisty. Svou vahou má koruna symbolizovat královo panovnické břemeno. Na vrcholu koruny kuželovitého tvaru je velký diamant z Kalkaty.

Sobotní program dovršily bráhmanské a buddhistické rituály, jimiž se Vatčirálongkóna podle agentury Reuters symbolicky stal živoucím bohem.

Pchúmipchon Adundét vládl Thajsku rekordních 70 let, a většina Thajců proto neměla ještě příležitost být svědky korunovace panovníka. Podle thajské ústavy má král jen omezenou politickou moc, většina obyvatel země ale své panovníky uctívá téměř jako bohy. 

Zákony země navíc urážku královského majestátu tvrdě trestají, často mnohaletým vězením, a tak se kritika monarchy objevuje jen výjimečně.

Z letušky královnou

Ke králi se připojila také jeho choť Sutchida, s níž se Vatčirálongkóna oženil ve středu a jíž v sobotu udělil plný titul královny. Pro šestašedesátiletého panovníka je to čtvrté manželství, s nynější ženou, která pracovala jako letuška, se seznámil v letadle. Od roku 2013 byla členkou panovníkovy ochranky. 

Ve svém prvním proslovu král, sedící na vyvýšeném trůnu nad královnou, členy královské rodiny a bráhmanskými kněžími, slíbil, že bude „vždy panovat spravedlivě a v zájmu dobra království a národa“.

Po sobotních obřadech bude v neděli následovat průvod, v němž krále vojáci ponesou ve zlatých nosítkách. V pondělí se pak panovník objeví na balkoně královského paláce v Bangkoku a přijme zahraniční diplomaty.

Před palácovými zdmi se v sobotu sešly davy lidí. Mnozí na sobě měli žluté košile, sledovali dění v paláci na obrazovkách a měli s sebou královy portréty i státní vlajky. Jak upozornil Reuters, žlutá barva v thajské kulturní tradici symbolizuje pondělí, což je den králova narození, a je to rovněž barva slunce, jež je zastoupením panovníka v rámci vesmíru.

Král přijal zlatou plaketu se svým jménem a titulem, rovněž královský horoskop a pečeť. Večer Vatčirálongkóna provede soukromou oslavu nastěhování do královské rezidenci a zůstane v ní stejně jako jeho předchůdci přes noc.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

EU a Británie dosáhly nové dohody o brexitu, britská opozice je však proti

Britský premiér Boris Johnson i šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker na Twitteru oznámili dosažení nové dohody o...

Gretina sestra Beata čelí šikaně a posměchu, platí za její klimatický boj

Švédská aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že její mladší sestra Beata Ernmanová čelí soustavné šikaně a...

Používá Turecko špinavé zbraně? Popálené oběti budí podezření na fosfor

Turecká armáda se svými syrskými spojenci po těžkých středečních bojích dobývají syrské pohraniční město Rás al-Ajn....

Premium

Nakresleno a naplánováno: jak Turci chtějí vrátit miliony Syřanů domů

V pásmu, které nyní chtějí Turci obsadit, plánují pro uprchlíky postavit deset měst a 140 vesnic, každou po 5 000...

Najdete na iDNES.cz