Kouření rodičů, ale i jejich „nešikovnost“ škodí zdraví dětí

  12:53aktualizováno  17:35
Na zdraví dětí negativně působí nejen život v kouřící rodině, ale také kouření budoucích matek během těhotenství, ale i kouření otců před početím. S těmito závěry přišla mezinárodní studie, v níž brněnští vědci po dobu dvaceti let zkoumali více než 5 000 párů z Brna a Znojemska.
Pro děti je škodlivý nejen život v kouřící rodině, ale i kouření matek během těhotenství a otců před početím. Ilustrační foto

Pro děti je škodlivý nejen život v kouřící rodině, ale i kouření matek během těhotenství a otců před početím. Ilustrační foto | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Devatenáctiletá Tereza Mrvová z Brna je od narození pod stálým dohledem výzkumníků. Ti se o ni zajímali ještě před narozením.

Její rodiče, podobně jako dalších 5 000 rodin z Brna a ze Znojemska, se totiž před 20 lety zapojili do mezinárodní studie o ovlivňování zdraví dětí.

Za tu dobu Tereza podstoupila několik vyšetření, návštěv u psychologa či vyplnila několik stránkových dotazníků. "Cílem bylo přijít na to, které faktory a jak ovlivňují zdraví dětí," uvedl psycholog Vladimír Smékal z brněnské Masarykovy univerzity.

Zdejší vědci se před dvaceti lety chopili výzkumu a začali sledovat jednotlivé rodiny. "Výzkum je unikátní i tím, že jsme sledovali děti, jejich matky, ale i prarodiče," sdělil specialista na dětské lékařství Lubomír Kukla z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.

Děti kuřáků častěji trpí vrozenými vadami

Vědci se zaměřili především na kouření, úrazy a stres. "Výsledky studie potvrdili, že kouření těhotných žen nepříznivě ovlivňuje průběh těhotenství a vývoj plodu," upozornil Kukla.

Vědci přišli i na to, že dítě ovlivňuje i kouření otce. Děti, které totiž počali otcové kuřáci, totiž častěji trpí vrozenými vadami. "Tyto děti měly i vyšší riziko výskytu nádorového onemocnění," sdělil Kukla.

Na vzorku pěti tisíc jihomoravských dětí bylo zjištěno jak kouření ovlivňuje velikost plodu a zdraví dítěte. "Děti kuřaček mají častější zdravotní potíže, v prvním půlroce života bylo hospitalizováno téměř dvakrát více dětí kouřících matek než nekuřaček," dodal Kukla.

Podle studie jsou děti kuřáků v předškolním věku víc agresivní, trpí hyperaktivitou, impulsivností nebo poruchami pozornosti.

Sklon k úrazům je otázkou dědičnosti

"S úrazy to je jako u jiných chorob, přenáší se z rodiče na děti," poznamenává Kukla. Podle výsledků výzkumu mají dokonce lidé tendenci hledat si partnery, kteří mají stejný sklon k úrazům jako oni.

Sklon k úrazům úzce souvisí se stresem prožitým v dětství. A právě stres neblaze ovlivňuje zdraví v dospělosti. "U osob s velkým počtem stresů prožitých v dětství byl téměř třikrát vyšší výskyt chorob," dodal Kukla.

Iniciátorem mezinárodní studie Elspac je světová Zdravotnická organizace. "Jako vědci jsme si říkali, že se nám podařilo zvládnout základní infekční nemoci, je však divné, že nemocnost se nijak zvlášť nelepší, a to byl motiv k výzkumu," vysvětlil Kukla, který je odpovědným řešitelem za Českou republiku.

Kromě Brna a Znojemska se výzkum konal v dalších šesti evropských zemích. A dohromady se jej zúčastnilo na čtyřicet tisíc dětí.

"Je pravda, že jsme museli pravidelně chodit k lékaři a na různá vyšetření, ale díky výzkumu jsme se dozvěděli i něco o sobě a našich rodinách. Hodně mi například pomohl když jsme navštěvovali psychologa. Odhalil jaká jsem osobnost a poradil, jaké povolání by mohl být pro mě to pravé," uvedl devatenáctiletý respondent výzkumu Ondřej Hojiňák.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Češi stáli tři dny u dálnice v Polsku a čekali na pomoc. Porouchalo se jim auto

Čeští turisté, kteří čekali v Polsku na pomoc.

Pětičlenná rodina z Náchoda na svou cestu z dovolené jen tak nezapomene. Při cestě od Baltského moře se jí v Polsku...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Muslimky si máčely nohy v pítku Vřídla, vzbudily pohoršení a debatu

Snímek zachycující dvě cizinky, které si omývají nohy v pítku karlovarského...

Bouři nevole vzbudil snímek z Facebooku, na němž si dvě muslimky umývají nohy v pítku Vřídelní kolonády. Část...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Jsi tu méně než dva roky? Můžeš zase jít. USA usnadnily zrychlenou deportaci

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville (17....

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa výrazně usnadnila zrychlenou deportaci. Chce tím obejít imigrační...

KOMENTÁŘ: Ukrajinský komik a jeho svět. Změna, nebo jen výměna tváře?

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolil ve volbách do parlamentu. (21....

Ukrajinské parlamentní volby vyhrála partaj herce Volodymyra Zelenského. Čekají se velké změny. Nejde však jen o výměnu...

V 90 letech zemřel čínský expremiér Li Pcheng, „řezník“ z protestů 1989

Bývalý čínský premiér Li Pcheng na snímku z roku 2012

Ve věku 90 let zemřel v pondělí bývalý čínský premiér Li Pcheng, podlehl neupřesněné nemoci. Informovala o tom v úterý...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz