Zeman v Srbsku prohlásil, že s českými ústavními činiteli projedná, jestli by bylo možné, aby Česká republika odvolala uznání Kosova samostatným státem. Podle Zemana totiž v čele této země stojí váleční zločinci. Kosovo v reakci na jeho slova zrušilo svou účast na zářijovém summitu V4 v Praze.
Kosovo po rozpadu Jugoslávie patřilo Srbsku, v roce 2008 ovšem s podporou západních států, včetně České republiky, vyhlásilo samostatnost. Srbsko však i nadále považuje za své území.
„Miloši, to bombardování Bělehradu tím nenapravíš. Děláš-li hlupáka ze sebe, nás z toho prosím vynechej,“ napsal na Twitteru Mirek Topolánek, který byl v době uznání Kosova českým premiérem.
Zemanova slova vzbudila rozruch právě s přihlédnutím k faktu, že jeho vláda na jaře 1999 odsouhlasila bombardování Srbska, které mělo za cíl zastavení násilí páchaného na kosovských Albáncích a umožnění dodávek humanitární pomoci. Zástupci členských států NATO přitom mohli rozhodnutí vetovat.
Český premiér Andrej Babiš možné „oduznání“ Kosova nevyloučil s tím, že je ochoten o něm debatovat. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček naopak nevidí žádný důvod k tomu, aby Česko vzalo uznání Kosova zpět.
Ačkoli podle některých českých politiků se chtěl Zeman jen zalíbit Srbům, influencerka, aktivistka za lidská práva a studentka politologie a albanologie Blerta Sejdijaová se domnívá, že by to mohlo vést k dominovému efektu. Sejdijaová se narodila a vyrostla v Česku, původem je kosovská Albánka.
Autonomii Kosova postupně uznalo 116 zemí, mezi kterými jsou především menší africké a latinskoamerické země. Ačkoli totéž udělala také většina členských států OSN, některé země jako Slovensko, Španělsko, Rusko, Čína, Řecko nebo Bosna a Hercegovina nikoli.
Státy, které uznávají nezávislost Kosova:
V současnosti počet zemí uznávajících Kosovo klesá. Srbové se totiž snaží přesvědčit státy uznávající kosovskou nezávislost, aby svůj postoj přehodnotily. Zatím bylo úspěšné ve dvanácti případech. Cílem Bělehradu je snížit počet těchto zemí pod 97, tedy pod polovinu ze 193 členů OSN.
Bělehrad investuje do kampaní na „oduznání“ Kosova
„Bělehrad investuje do kampaní na ‚oduznání‘ Kosova ohromné peníze. Srbská vláda poslala Středoafrické republice 350 tisíc eur (9 milionů korun) za to, že veřejně stáhne své uznání Kosova,“ napsala Sejdijaová s odkazem na odhalení srbských médií, která ovšem informují o částce kolem 300 tisíc eur.
Srbové už podle serveru euractiv.com ke změně postoje přesvědčili například Madagaskar, Surinam, Togo, Burundi nebo Papuu Novou Guineu.
Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić ve čtvrtek prohlásil, že počet států bude nedále klesat. „Mohu otevřeně říci, že naši občané si mohou být jisti, že v nadcházejícím období budou další země, které stáhnou nebo pozastaví rozhodnutí o uznání Kosova,“ prohlásil šéf srbské diplomacie.
Čeští krajané v Srbsku jsou hrdí na své kořeny, někteří se i učí česky |
„Poslední roky čelíme bezprecedentní diplomatické a propagandistické kampani ze strany Srbska podporovaného Ruskem, která chce zabránit integraci Kosova do mezinárodního společenství,“ prohlásilo na konci srpna kosovské ministerstvo zahraničí.
Podobnou strategii s oblibou uplatňuje také Čína, která přemlouvá země k přerušení diplomatických styků s Tchaj-wanem. Jen za minulý týden ztratil tento ostrovní stát podle The Guardianu hned dva spojence - Šalamounovy ostrovy a Kiribati. Tchaj-wanu tak zbude jen patnáct spojenců.
Co si lidé myslí o výroku prezidenta, že by zrušil uznání Kosova?