Kosmonaut: Sex na palubě je tabu!

  12:17aktualizováno  12:17
Pohlavní styky mezi kosmonauty a kosmonautkami na oběžné dráze jsou jednoznačně zakázány. Důvodem je možnost otěhotnění. Tvrdí to alespoň ruský kosmonaut Talgat Musabajev v rozhovoru pro páteční deník Russkaja gazeta. "Několik seriózních vědeckých komisí zaměřených na etiku vesmírného zdravotnictví došlo nezávisle na sobě k závěru, že pohlavní styky ve vesmíru jsou v současnosti nežádoucí, protože absolutně nevíme, jaký vliv by stav beztíže měl na vývoj plodu, pokud by kosmonautka otěhotněla," řekl Musabajev.

"Ostatně jsme ani k nějakému sexu neměli příležitost, také Američané jsou v tomto ohledu velmi disciplinovaní," dodal s úsměvem v narážce na únorový pobyt astronautky Marsh Irvinsové na mezinárodní vesmírné stanici ISS.

Sex v kosmu se prý ještě neuskutečnil
Musabajev je ostatně pevně přesvědčen, že podobný názor na sex na oběžné dráze mají i Američané, a že tedy lidský pohlavní akt ve vesmíru se ještě nikdy nekonal. "Dosud nikdy k tomu nedošlo, i když se kolem toho nadělá hodně řečí," zdůraznil.

Talgat Musabajev, padesátiletý veterán ruské kosmonautiky, byl letos v dubnu na ISS týden. S Jurijem Baturinem tam přivezli "prvního vesmírného turistu", amerického podnikatele Dennise Tita.

Na dotaz o mzdových rozdílech mezi ruskými a americkými kosmonauty Musabajev odpověděl jen tolik, že během letu ruské lodi k ISS, kterému velel, bral plat 31krát vyšší než průměrný západní inženýr na Zemi.

Francouzský autor Pierre Kohler v knize Poslední mise sice tvrdí, že se sexem ve vesmíru už obě velmoci experimentovaly, ale americké i ruské kosmonautky to popírají.

Pověsti o sexu začaly, když do vesmíru vyletěly ženy
Podle Bonnie Dunbarové, astronautky a manželky astronauta, jde jen o pověsti. Na palubě jsou všude kamery, které odkrývají každý koutek, argumentovala. Její ruská kolegyně Jelena Kondakovová se na obdobnou otázku tvářila nechápavě: "To mluvíte o manželských párech nebo o životě ve vesmíru všeobecně?"

Pověsti o pokusech se sexem ve vesmíru kolují už od roku 1982, kdy na stanici Saljut-7 byla členkou posádky spolu se čtyřmi muži i Světlana Savická. V roce 1991 pak přiznala anglická kosmonautka Helen Sharmanová, tehdy osmadvacetiletá a svobodná, že na palubě Miru měla fantastické zážitky. Jejich povahu ale nupřesnila.

SEX V KOSMU

Sex v kosmu je dnes nemožný i z technických důvodů. Koordinace pohybů ve stavu beztíže totiž vypadá úplně jinak, než na Zemi, kde vládne přitažlivost. Už v osmdesátých letech se proto američtí a západoněmečtí odborníci, kteří se tímto problémem zabývali, shodli na tom, že muž a žena, kteří by se chtěli ve stavu beztíže milovat, by se před tím museli upnout do speciální konstrukce. Proto zatím nebylo myslitelné ani tajné milování.
Pokud by dali k takovému pokusu pokyn vědci, museli by před tím zjistit spoustu věcí na zvířatech. Zatím totiž nikdo neví, jak by vypadalo oplodnění ve stavu beztíže. To bude třeba nejdřív vyzkoušet na menších zvířatech, jako jsou krysy a také primáti.
Americký spisovatel sci-fi Isaak Asimov kdysi napsal, že početí a celá embryogeneze lidského zárodku až po porod se stanou ve stavu beztíže jedním z největších pokusů na člověku.

Karel Pacner

Chcete vidět přelet kosmické stanice ISS na vlastní oči?
ZDE najdete přehlednou tabulku, kdy a kde to bude možné.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Iráčan v Norimberku pobodal ženu na cestě z diskotéky, policie ho dopadla

Norimberk - místo, kde pětadvacetiletý Iráčan pobodal mladou ženu vracející se...

S těžkým zraněním skončila v nemocnici v Norimberku mladá žena, kterou v neděli ráno bezdůvodně pobodal pětadvacetiletý...

OBRAZEM: V Benátkách odstartoval karneval, letos je ve znamení Měsíce

Akrobatická vystoupení na loďkách plujících po jednom z benátských kanálů...

Světelnou projekcí a akrobatickými čísly na gondolách začal v sobotu v italských Benátkách tradiční karneval, jehož...

Čtyři z pěti kněží ve Vatikánu jsou gayové, šokuje nová kniha

Ilustrační snímek.

Někteří nejvýše postavení duchovní v římskokatolické církvi, kteří se na veřejnosti hlasitě vymezují proti...

Najdete na iDNES.cz