ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

Jak zastavit nákazu? Izolovat lidi bez příznaků, ukázal experiment ve Vò

  • 345
Městečko na severu Itálie poblíž Benátek zvolilo proti nákaze koronaviru neobvyklý postup – všechny své obyvatele, včetně těch bez symptomů, opakovaně testovalo. Nakažení pak byli umístěni do přísné karantény. Během dvou týdnů se tak městečku podařilo šíření nemoci zastavit. Zásadní roli podle výzkumníků sehráli bezpříznakoví pacienti.

Městečko Vò na severu Itálie bylo prvním italským místem, kde pacient podlehl nákaze koronaviru. Výzkumníci z Padovské univerzity s pomocí regionu Benátsko a Červeného kříže se proto rozhodli pro experiment – všech 3300 obyvatel, včetně těch bez příznaků, podrobili opakovaným testům na koronavirus.

„Drtivá většina lidí infikovaných COVID-19, mezi 50 a 75 procenty, je úplně asymptomatická, ale představuje významný zdroj nákazy,“ popsal  Sergio Romagnani, profesor klinické imunologie na Florentské univerzitě.

Podle imunologa zjištění studie vyzdvihuje dvě informace. „Procento infikovaných lidí v populaci, včetně těch asymptomatických, je velmi vysoké a představuje většinu případů především mezi mladými lidmi. Izolace asymptomatických pacientů je proto zásadní pro kontrolu šíření viru a závažnosti onemocnění,“ uvedl podle listu la Repubblica.

Podle Romagnaniho je teď proto v boji proti viru zásadní „snažit se najít bezpříznakové jedince, kteří jsou infikovaní a nikdo se jich nebojí ani je neizoluje“.

Testovat, testovat, testovat

První kolo testů se uskutečnilo koncem února a odhalilo nákazu u 3 procent populace. Po izolování všech infikovaných proběhlo o deset dní později další testy. Ty zjistily nákazu u 0,3 procent testovaných. Identifikovaly také šest pacientů, kteří neměli žádné příznaky. „Pokud bychom je neidentifikovali, infekce by pokračovala,“ řekl listu Financial Times Andrea Crisanti, expert na infekce působící na Královské univerzitě v Londýně, který se studie zúčastnil.

„Byli jsme schopni zabránit šíření, protože jsme identifikovali a eliminovali skrytou infekci a jedince izolovali,“ dodal Crisanti. Ten nyní vyzval země, které testují své občany jen v omezené míře, jako je například Británie či USA, aby se z tohoto případu poučily a zvýšily počet testovaných osob.

Na úspěchu italského města je podle Financial Times vidět, jak významné je testování a zároveň izolace třeba i zdravě vypadajících přenašečů nákazy. Tento přístup nedávno ocenila i Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta v této souvislosti vyzvala země právě k agresivnímu testování s tím, že například Jižní Koreji a Tchaj-wanu se tímto způsobem podařilo počet případů snížit. 

„Náš hlavní vzkaz zní: testovat, testovat, testovat,“ uvedl už minulé v pondělí šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue