Městečko Vò na severu Itálie bylo prvním italským místem, kde pacient podlehl nákaze koronaviru. Výzkumníci z Padovské univerzity s pomocí regionu Benátsko a Červeného kříže se proto rozhodli pro experiment – všech 3300 obyvatel, včetně těch bez příznaků, podrobili opakovaným testům na koronavirus.
„Drtivá většina lidí infikovaných COVID-19, mezi 50 a 75 procenty, je úplně asymptomatická, ale představuje významný zdroj nákazy,“ popsal Sergio Romagnani, profesor klinické imunologie na Florentské univerzitě.
Podle imunologa zjištění studie vyzdvihuje dvě informace. „Procento infikovaných lidí v populaci, včetně těch asymptomatických, je velmi vysoké a představuje většinu případů především mezi mladými lidmi. Izolace asymptomatických pacientů je proto zásadní pro kontrolu šíření viru a závažnosti onemocnění,“ uvedl podle listu la Repubblica.
Podle Romagnaniho je teď proto v boji proti viru zásadní „snažit se najít bezpříznakové jedince, kteří jsou infikovaní a nikdo se jich nebojí ani je neizoluje“.
Testovat, testovat, testovat
První kolo testů se uskutečnilo koncem února a odhalilo nákazu u 3 procent populace. Po izolování všech infikovaných proběhlo o deset dní později další testy. Ty zjistily nákazu u 0,3 procent testovaných. Identifikovaly také šest pacientů, kteří neměli žádné příznaky. „Pokud bychom je neidentifikovali, infekce by pokračovala,“ řekl listu Financial Times Andrea Crisanti, expert na infekce působící na Královské univerzitě v Londýně, který se studie zúčastnil.
„Byli jsme schopni zabránit šíření, protože jsme identifikovali a eliminovali skrytou infekci a jedince izolovali,“ dodal Crisanti. Ten nyní vyzval země, které testují své občany jen v omezené míře, jako je například Británie či USA, aby se z tohoto případu poučily a zvýšily počet testovaných osob.
Na úspěchu italského města je podle Financial Times vidět, jak významné je testování a zároveň izolace třeba i zdravě vypadajících přenašečů nákazy. Tento přístup nedávno ocenila i Světová zdravotnická organizace (WHO). Ta v této souvislosti vyzvala země právě k agresivnímu testování s tím, že například Jižní Koreji a Tchaj-wanu se tímto způsobem podařilo počet případů snížit.
„Náš hlavní vzkaz zní: testovat, testovat, testovat,“ uvedl už minulé v pondělí šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.