ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Nasadit očkování proti pandemii bude obtížné. Lidé se nové vakcíny bojí

  • 923
Účinná vakcína proti nemoci covid-19 by mohla být už brzy k dispozici. Rusko oznámilo, že ji už schválilo, a další země hovoří o tom, že její příprava je ve finální fázi. Zdravotnický průmysl se však obává, že lidé vakcínu nebudou chtít. Podle amerických vědců je důvěra lidí v očkování velmi slabá. U očkování proti koronaviru mají navíc strach, že vývoj látky probíhá příliš překotně.

Podle časopisu Fortune je v současné době ve vývoji po celém světě více než 145 proticovidových vakcín. Zdá se, že účinné očkování by mohlo být na světovém trhu už v příštím roce (ruská očkovací látka bude podle tamních úřadů směřovat nejprve na vnitřní trh). Vakcína je však k ničemu, pokud o ni není zájem. 

Zastupitelé amerického zdravotnického průmyslu vyjádřili znepokojení nad tím, že důvěra veřejnosti v očkování je dlouhodobě na bodu mrazu. A není tomu jinak ani v případě toho covidového. 

Máme první vakcínu proti koronaviru na světě, oznámil ruský prezident

„Důvěra lidí ve vakcínu se v poslední době určitě nezlepšila,“ říká Julie Gerberdingová, lékařka a viceprezidentka farmaceutického gigantu MSD, v USA známého jako Merck. Podle ní si lidé stále raději vezmou roušku, jelikož to pokládají za mnohem jednodušší řešení. Navíc mají strach z příliš rychlého vývoje vakcíny a zatím nepředvídatelných následků jejího použití. 

„Lidé se obávají, že rychlost se zcela nedá sloučit s bezpečností. Lékaři si musí dát pozor, aby tlakem na rychlý vývoj vakcíny opravdu bezpečnost neohrozili,“ dodává Gerberdingová.

To už se totiž v minulosti párkrát stalo. Například v roce 1976, kdy se severovýchodem USA začala šířit prasečí chřipka vyvolaná virem A/H1N1. Prezident Gerald Ford se tehdy rozhodl narychlo spustit program celostátního očkování. Nakonec se však ukázalo, že průběh chřipky je ve většině případů opravdu mírný a vakcína navíc způsobila, že u mnoha lidí následně propuklo ochrnutí zapříčiněné Guillain-Barréovým syndromem.

Dávek vakcíny proti covid-19 budou příští rok miliony, říká český vědec

Veřejnost je s takovými případy obeznámena. Podle Gerberdingové však rozhodně nejsou pravidlem. Apeluje na všechny, aby se k očkování jako takovému neobraceli zády. 

„Lidé si stále neuvědomují důležitost vakcín. Je třeba jim to neustále připomínat, uvádět konkrétní příklady,“ říká. 

Podle ní koronavirová pandemie určitě není poslední epidemií velkého rozsahu, se kterou se kdy budeme potýkat. „Myslím, že je to nová kapitola období, ve kterém budeme muset takové události ještě přijmout,“ říká s tím, že nově získané poznatky o rychlém vývoji vakcín by v budoucnu ještě mohly najít své uplatnění.

Kritizována je i ruská vakcína. Západní odborníci oznámení Moskvy vesměs nedůvěřují především v souvislosti s tím, že vývoj ruské očkovací látky byl příliš rychlý a zřejmě neprošel třetí fází klinických testů na dostatečném množství lidí.

„Zahraniční kolegové, kteří očividně cítili určitou konkurenci, konkurenční přednosti ruského preparátu, se snaží vyjádřit jakási mínění, jež jsou podle nás naprosto nepodložená,“ kontruje ruský ministr zahraničí Michail Muraško. Sdělil rovněž, že v následujících dvou týdnech budou k dispozici první dávky vakcíny proti koronaviru, a to především pro lékaře. Také uvedl, že se ještě v srpnu nechá očkovat, pokud v té době už bude vakcína dostupná.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video