Čína zaznamenává každý den rekordní počet nových případů.

Čína zaznamenává každý den rekordní počet nových případů. | foto: AP

Rekord třetí den v řadě. V Číně přibylo přes 35 tisíc případů covidu

  • 40
Počet nových případů koronaviru v Číně dále roste, testy odhalily přes 35 000 nově nakažených, z nichž ale drtivá většina neměla příznaky nemoci covid-19. Podle agentury Reuters se jedná o třetí nejvyšší přírůstek za sebou. Čína pokračuje ve své politice nulové tolerance, která ale vyvolává nespokojenost obyvatel.

Čínské úřady v rámci politiky takzvané nulové tolerance zavádí přísné uzávěry i v situacích, že se prokáže jen několik málo případů nákazy. To ale vyvolává rostoucí nevoli obyvatel, kteří například upozorňují na problémy v dodávkách jídla a zboží základní potřeby.

Silné protesty vypukly například v čínské provincii Sin-ťiang. Podle videozáznamů, které se v pátek večer šířily na čínských sociálních sítích, davy lidí se vztyčenými pěstmi skandovaly mimo jiné „Ukončete uzávěru!“ Reuters tvrdí, že záběry ověřil a že pocházejí z Urumči, hlavního města provincie Sin-ťiang. Na jednom z neověřených videí pořádkové síly proti protestujícím zahájily palbu.

Čínské tápání. Nulová tolerance covidu drtí ekonomiku, ale změna nepřichází

Čína uvalila na tento rozsáhlý region jednu z nejdelších výluk v zemi. Mnoho ze čtyř milionů obyvatel Urumči nesmí opustit své domovy už 100 dní. V posledních dvou dnech město ohlásilo přibližně 100 nových případů nákazy koronavirem.

Nepokoje v metropoli Urumči, které jsou tam jinak spíše vzácné, vyvolal požár výškové budovy, při němž v noci na čtvrtek zahynulo nejméně deset lidí. Místní úřady uvedly, že obyvatelé výškové budovy, kde vypukl požár, mohli sejít dolů. Videa z čínských sociálních sítích však vedla mnoho uživatelů internetu k domněnce, že obyvatelé nemohli včas uniknout, protože budova byla částečně uzavřena.

Podle některých příspěvků nemohli hasiči kvůli zábranám na ulici k požáru a lidé nemohli uniknout, protože dveře byly zablokované. Obdobné informace s odvoláním na jednoho z obyvatel domu přinesla i BBC.

V sobotu brzy ráno uspořádali zástupci města narychlo svolanou tiskovou konferenci, kde popřeli, že protipandemická opatření bránila útěku a záchraně. Uvedli dále, že obyvatelé domu mohli uniknout rychleji, kdyby lépe porozuměli požární bezpečnosti. Vyšetřování bude podle úřadů pokračovat.

Rekordní přírůstky nakažených

V Sin-ťiangu žije asi deset milionů Ujgurů. Organizace na ochranu lidských práv i vlády západních zemí Peking dlouhodobě obviňují ze zneužívání této převážně muslimské etnické menšiny, včetně nucených prací a převýchovy v internačních táborech. Čína tato tvrzení důrazně odmítá.

Protesty nejsou v Číně obvyklé, veřejnost však čím dál častěji vystupuje proti oficiální politice nulové tolerance k nemoci covid-19. Čína se svým přístupem liší od ostatních velkých ekonomik. Zčásti k němu přistoupila kvůli nízké proočkovanosti a snaze chránit starší populaci. V uplynulých týdnech si média všímala také nepokojů v největší továrně na přístroje iPhone ve městě Čeng-čou ve střední Číně.

Covidová opatření spustila nepokoje. Dělníky ve Foxconnu drží stovky policistů

Navzdory přísným opatřením dosáhl počet případů nákazy koronavirem v Číně tento týden rekordních hodnot od začátku pandemie. Čínské zdravotnické úřady v sobotu oznámily, že v uplynulém dni zaznamenaly bezmála 35 200 nových případů. U 3 500 lidí byly znatelné i příznaky nemoci.

Úřadům se zatím nedaří omezit šíření koronaviru především ve velkých městech. Vysoké přírůstky tak hlásí například Kanton nebo Čchung-čching, kde žije na 32 milionů lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video