Zdravotnice v italské Cortoně očkuje muže proti covidu-19. (21. února 2021)

Zdravotnice v italské Cortoně očkuje muže proti covidu-19. (21. února 2021) | foto: Profimedia.cz

Na covid se umírá desetkrát víc v zemích s drtivou nadváhou, včetně Česka

  • 191
Riziko úmrtí na covid-19 je desetkrát vyšší v zemích, kde má většina populace nadváhu. Ve své zprávě to ve středu uvedla Světová federace pro obezitu, která vyzvala země po celém světě k naléhavému řešení obezity a upřednostnění lidí s nadváhou při očkování proti koronaviru. Česko je v tomto žebříčku čtvrté.

Tým odborníků zkoumal údaje o úmrtnosti ze 160 zemí a došel k závěru, že z 2,5 milionu úmrtí na covid-19 zaregistrovaných do konce února, se 2,2 milionu přihodilo ve státech, kde více než polovina populace trpí nadváhou. Tu lze definovat jako index tělesné hmotnosti (BMI) nad hodnotu 25.

Experti zjistili, že každá země, kde mělo nadváhu pod čtyřicet procent populace, měla nízkou úmrtnost na koronavirus - ne více než deset lidí na sto tisíc obyvatel. V zemích, kde měla nadváhu více než polovina lidí, ale byla úmrtnost na covid větší než sto lidí na sto tisíc obyvatel.

Světová federace pro obezitu konstatovala, že lidé s nadváhou by měli mít kvůli těmto rizikům nárok na přednostní očkování i testování.

Ze zemí, kde má víc než polovina dospělé populace nadváhu, je nejvyšší úmrtnost v Belgii, následované Slovinskem, Británií, Českem, Itálií, Portugalskem, Černou Horou a USA. Naopak Vietnam má nejnižší míru nadváhy v populaci a druhou nejnižší míru úmrtnosti na covid na světě.

Proti nadváze musíme zakročit teď, zní z WHO

Podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Ghebreyesuse musí zpráva posloužit vládám po celém světě jako výzva k řešení obezity a zhoršeného zdravotního stavu, jenž způsobuje. „Korelace mezi obezitou a úmrtností na covid-19 je jasná a přesvědčivá,“ prohlásil.

Úmrtí na covid v zemích s „nejvyšší obezitou dospělých“

1. Belgie
2. Slovinsko
3. Velká Británie
4. Česko
5. Itálie
6. Portugalsko
7. Černá Hora
8. USA

Zdroj: WHO, The Guardian

„Investice do veřejného zdraví a koordinované mezinárodní kroky k řešení základních příčin obezity jsou jedním z nejlepších způsobů, jak si země mohou mohou vybudovat odolnost v systémech zdravotní péče po pandemii. Žádáme všechny země, aby tento okamžik využily,“ řekl.

Zpráva uvádí, že ačkoli je nejrizikovějším faktorem při infekci covidem-19 věk, nadváha je hned na druhém místě. Obezita podle lékařů zhoršuje imunitní odpověď na virovou infekci a zvyšuje v organismu zánětlivé procesy.

Velký obvod pasu a vysoká tělesná hmotnost také komplikují péči o pacienta v nemocnici, například zavedení plicní ventilace či položení nemocného na břicho, aby se zvýšil objem jeho dechu.

„Byli jsme šokováni, když jsme viděli tak vysokou korelaci mezi podílem dospělých v zemi s nadváhou a úmrtími na covid,“ uvedl spoluautor studie Tim Lobstein. „Věděli jsme, že v několika zemích existuje problém, ale zjistili jsme, že je pozoruhodně konzistentní po celém světě,“ dodal.

Obezita bude další pandemií

Podle Lobsteina nehraje roli ani rozdíl v příjmech v jednotlivých zemích. „Existují bohaté země s nízkou úrovní nadváhy, jako je Japonsko a Jižní Korea, které mají velmi nízkou míru úmrtí na covid,“ popsal The Guardianu.

Vakcína Pfizeru vytvoří obézním lidem jen poloviční imunitu, tvrdí vědci

„Stejně tak existují země s nižšími příjmy, jako je Jižní Afrika nebo Brazílie, kde nadváha nyní postihuje více než polovinu populace, kde vidíme vysokou míru úmrtnosti na koronavirus,“ dodal. „Nyní víme, že nadváha populace je další pandemií, která bude následovat,“ uzavírá.

Podle Světové zdravotnické organizace je Česko sedmé v žebříčku evropských zemí s nejobéznější populací. Obezitou podle dat Českého statistického úřadu trpí téměř pětina Čechů. S mírnou nadváhou se u nás potýká skoro polovina mužů a třetina žen.

S nadměrnou obezitou se v Česku potýká přes 150 tisíc lidí:

6. září 2020


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video