Podle oficiálních údajů dostalo od konce prosince v Norsku první dávku vakcíny od firem Pfizer a BioNTech či od společnosti Moderna více než 42 tisíc lidí. Podobně jako v dalších zemích dostali přednost lidé nad osmdesát let, pečovatelé z domovů seniorů nebo zdravotníci.
Norská agentura pro léčivé přípravky (NOMA) podle stanice CNN v pátek uvedla, že po očkování zemřelo celkem třiadvacet lidí, třináct úmrtí už agentura přezkoumala. Ke všem úmrtím došlo u klientů v pečovatelských domech, přičemž všem z nich bylo přes osmdesát let.
„Horečka a nevolnost jako vedlejší účinky vakcíny mohly vést k úmrtí některých slabých pacientů,“ prohlásil hlavní lékař NOMA Sigurd Hortemo.
Agentura uvedla, že se počítá s tím, že k úmrtí může krátce po očkování dojít. „V Norsku umírá každý týden v pečovatelských domech a zařízeních dlouhodobé péče průměrně 400 lidí,“ uvedla.
„Neděsí nás to. Je celkem zřejmé, že tyto vakcíny představují velmi malé riziko, s výjimkou těch nejslabších pacientů,“ řekl norské veřejnoprávní televizi NRK Steinar Madsen z agentury. Dodal však, že odborníci všechna úmrtí, ke kterým dojde krátce po očkování, náležitě prošetří.
Není se čeho obávat, říkají odborníci
„Lékaři nyní musí pečlivě zvážit, kdo by měl být očkován. Ti, kdo jsou slabí a blíží se ke konci svého života, mohou být očkování po individuálním zhodnocení,“ uvedl Madsen. V Norsku tak od nynějška budou o tom, koho je vhodné očkovat, rozhodovat jednotliví lékaři.
Společnost Pfizer v sobotu prohlásila, že o úmrtí seniorů v Norsku ví a vyjádřila upřímnou soustrast jejich rodinám. Dodala, že s NOMA spolupracuje na shromáždění všech příslušných informací.
Švédsko kvůli koronaviru zvažuje pomoc od sousedů, vláda chystá změnu kurzu |
Profesor farmakoepidemiologie z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny uvedl, že zatím „neexistují žádné důkazy o tom, že by mezi očkováním a smrtí těchto zranitelných pacientů existovala příčinnost“.
„Když budou lidé, kteří jsou vystaveni vysokému riziku úmrtí, očkováni, dojde krátce po očkování k určitému počtu náhodných úmrtí,“ popsal s tím, že regulační orgány po celém světa tato úmrtí pečlivě sledují a jsou schopné vypočítat „očekávaný počet“ úmrtí v různých časových obdobích.
„Zatím nevíme, ale zdá se, že pozorovaný počet úmrtí není výrazně vyšší než očekávaný počet,“ uvedl a dodal, že není třeba se obávat.
Při každé masivní očkovací kampani ve světě experti zprávy o úmrtích a závažných vedlejších účincích vakcín očekávají. Určit, zda vakcína daná úmrtí skutečně způsobila, nebo ne, je ale velmi komplikované a nejprve se musí vyloučit všechny ostatní potenciální příčiny, píše agentura AP.